Wykład Johna R. Lotta w Sejmie, posłowie “nie zawiedli”.

Gdy piszę te słowa trwa jeszcze wykład Johna R. Lotta pt. „Jak broń w rękach obywateli wpływa na przestępczość”. John R. Lott to amerykański ekonomista i socjolog. Autor licznych tekstów analitycznych i publicystycznych oraz m.in. książki „More Guns, Less Crime” („Więcej broni, mniej przestępstw”), która wywarła wielki wpływ na amerykańską dyskusję o dostępie do broni. Jego najnowsza książka nosi tytuł „The War on Guns” („Wojna z bronią”).

Do Polski, w trakcie publicznej debaty o dostępie do broni palnej, Ruch Obywatelski Miłośników Broni zaprosił światowej sławy eksperta, naukowo badającego zjawiska związane z dostępem do broni palnej. Zaprosiliśmy na wykład absolutnie wszystkich posłów. Zaproszenie zostało powtórzone. Na wykład zapraszali również posłowie klubu Kukiz’15, współorganizatorzy wykładu.

Posłowie “nie zawiedli”, przybyło zaledwie kilku. “Nie zawiedli”, bo póki co na polskich posłów w ważnych sprawach dla Polaków można jedynie “polegać”.

 

Za jakiś czas ci sami posłowie będą decydowali o dostępie do broni palnej Polaków i nie będzie to “decydowanie” w cudzym słowie, a rzeczywiście podejmą decyzję. Nie będzie to decyzja na podstawie ich wiedz, będzie to decyzja podejmowana na podstawie wrażeń, fobii i nieracjonalnych przekonań, albo przekonań politycznego lidera. Wyników badań naukowca nad zjawiskiem bezpieczeństwa związanego z posiadaniem broni palnej przez obywateli, państwo posłowie nie są zainteresowani poznawać. Moim zdaniem wielka szkoda.

Zaczynam nabierać przekonania, że posłowie obecnej kadencji – wzorem poprzednich kadencji – daleko są od Polaków. Na początku sprawiali wrażenie zainteresowanych sprawami Polaków. Teraz już chyba zaczynają walczyć o przetrwanie na listach wyborczych, a to przecież zależy wyłącznie od woli tego czy innego partyjnego prezesa.

Oczywiście dla logicznej poprawności jest jeszcze jedno wyjaśnienie tak powszechnej absencji. Polega ono na tym, że posłowie są przekonani do naszych racji i nie potrzebują dalszych argumentów. Czas pokaże, które rozwiązanie jest prawdziwe. Chętnie będę się mylił we własnej ocenie.

Wykład Johna R. Lotta będzie oczywiście dostępny na kanale you tube stowarzyszenia ROMB, już wkrótce dzięki nagraniu przez TV IPP.

Uzupełnienie.

Posłowie obecni na wykładzie:

Klub Poselski Kukiz’15:

Klub Poselski Prawo i Sprawiedliwość:

Klub Poselski Platforma Obywatelska:

poseł niezrzeszony: