Projekt Tytan ma trafić do żołnierzy do 2020 roku.

Jak informuje tech.wp.pl projekt Tytan – polski żołnierz przyszłości – ma trafić do żołnierzy do 2020 roku. Zintegrowany Indywidualny System Walki Tytan (ZISW Tytan) to coś znacznie więcej niż MSBS i PR-15 Ragun. To projekt, który ma zapewnić żołnierzom wyposażenie i uzbrojenie. Projekt powstał w 2007 roku i jest wciąż modyfikowany. System będzie składał się z elementów takich jak uzbrojenie (karabin MSBS, pistolet PR-15, granatnik 40 mm), elementy (celowniki kolimatorowe, nokto i termowizyjne, lornetki noktowizyjne, wyświetlacze nahełmowe), elementy ochrony (mundur, hełm, maska przeciwgazowa), amunicja i system komunikacji i łączności. Część elementów wyposażenie Tytana jest już dostępna (np. celowniki Rubin i Szafir, granatnik RGP-40), inne są już gotowe lecz muszą jeszcze przejść testy i certyfikację (karabinek MSBS 5,56 mm, pistolet PR-15 Ragun), a nad częścią nadal trwają prace.

Już sam czas trwania projektu wzbudza moje poważne wątpliwości. Projekt rozwiązań technicznych i elektronicznych budowany przez lat kilkanaście, w dobie dzisiejszej szybkości postępu technicznego, sazany jest na zarzut nieprzystawania do aktualnych rozwiązań technicznych. Nie istnieje w świecie skuteczny w użyciu na polu walki podobny system, co oznacza, że znacznie bardziej zaawansowani w technice wojennej nie wpadli na pomysł tworzenia tego rodzaju systemów. Może polski Tytan wskaże wzorce innym.

Podstawową bronią Tytana ma być karabinek MSBS 5,56 mm (Modułowy System Broni Strzeleckiej), który ma być produkowany przez Fabrykę Broni “Łucznik” Radom. MSBS to całkowicie nowa konstrukcyjnie broń, która powstaje od zera w radomskim zakładzie pod nadzorem polskich inżynierów z WAT. Wobec MSBS już pojawiają się zarzuty, że to konstrukcja przestarzała. MSBS w istocie nigdy nie był sprawdzony na polu walki czy na strzelnicach sportowych. Karabinek MSBS testowany jest przez Straż Graniczną. Oprócz karabinka MSBS, w skład Tytana ma wejść też broń krótka – pistolet. Będzie to pistolet PR-15 Ragun. Ragun jest w pełni polską konstrukcją. Znawcy zwracają uwagę, że to w istocie zmodyfikowany pistolet MAG. Potwierdzam tą tezę, PR-15 to moim zdaniem MAG po całkiem przyzwoitym liftingu.

Osobiście nie spodziewam się oszałamiającego efektu. Moim zdaniem nie będzie powodu to hucznego otwierania butelek z szampanem. Skutkiem projektu będą raczej wydane pieniądze i pojedyncze produkty, które być może znajdą uznanie wojskowych. Rynek cywilny broni w Polsce praktycznie nie istnieje, zatem trudno pisać o atrakcyjności broni strzeleckiej w użyciu np. sportowym.

(źródło tech.wp.pl)