Pistolet maszynowy MP 40 na wojnie w Syrii

Każda wojna przynosi zaskakujące sytuacje. Okazuje się, że podczas konfliktu w Syrii wykorzystywana jest broń z II wojny światowej. Na Twitter pojawiły się zdjęcia z Syrii, a na nich niemiecki pistolet maszynowy MP 40. Oznaczenia wskazują produkcję w roku 1942, w zakładach Steyr.

(źródło thefirearmblog.com)

Produkcja pistoletu maszynowego, oznaczonego jako MP 40 (Maschinenpistole 40) uruchomiono na początku 1940. Nowa broń, była modyfikacją modelu MP 38. Pistolet został zaprojektowany przez niemieckiego konstruktora Heinricha Vollmera, chociaż popularnie nazywany Schmeisserem. W istocie niemiecki konstruktor Hugo Schmeisser miał niewielki wkład w stworzenie tej broni. Konstrukcji Schmeissera były: sprężyna powrotna w osłonie teleskopowej, zamek, układ spustowy i magazynki. Własnie od napisów na magazynkach – “Patent Schmeisser” wzięła się popularna nazwa tego pistoletu. Produkcję MP 40 uruchomiono, poza niemieckimi zakładami, także w austriackich zakładach Steyr. Zakłady Steyr z czasem stały się największym producentem MP 40.

Okazuje się, że w wojnie domowej w Syrii MP 40 nie jest jedyną bronią z czasu II wojny światowej. Na you tube można odszukać filmy, prezentujące arsenały, wprost z magazynów czasów największej wojny ubiegłego wieku.