Stanisław Tyszka: “wraz z przepisami o obronie koniecznej, powinniśmy ułatwić dostęp do broni”

Poseł Stanisław Tyszka poczynił kilka krytycznych uwag w zakresie projektu ministra Ziobro dotyczącego poszerzenia obrony koniecznej. Z jednym spostrzeżeniem należy się bez wątpienia zgodzić, pozostałe oceńcie sami.

Jeśli chcemy rzeczywiście wprowadzić zasadę „mój dom, moja twierdza”, to wraz z przepisami o obronie koniecznej, powinniśmy ułatwić dostęp do broni palnej dla gospodarza domu.

Moim zdaniem tak właśnie należałoby postąpić. Projekt ustawy o broni i amunicji leży od pięciu miesięcy w Sejmie, nic nie stoi aby wreszcie stał się drukiem sejmowym. Sejm powinien zacząć nad projektem normalnie pracować. Wiceminister Patryk Jaki komentując projekt Ministerstwa Sprawiedliwości stwierdził przecież

jeżeli jakiś przestępca przekroczy granice naszego domu, to mamy prawo przekroczyć granice obrony koniecznej, mamy prawo użyć broni i nie będziemy za to pociągani do odpowiedzialności

Jak użyć czegoś czego Polacy w zasadzie nie posiadają? Warto konsekwentnie podejść do sprawy obrony twierdzy, jaką ma stać się każdy polski dom i mieszkanie. Czy z punktu widzenia przeciętnego Polaka ma jakiekolwiek znaczenie, że jeden projekt przygotował rząd PiS, a drugi złożył klub Kukiz’15? Moim zdaniem nie specjalnie nas to obchodzi. W sprawie obrony domu chcemy aby prawo zapewniało nam możliwość posiadania skutecznych środków do obrony i aby w razie tej obrony to samo prawo stało za nami.