Najstarsza w świecie czynna fabryka prochu czarnego częściowo zniszczona wybuchem

W Polsce, w Mąkolnie w województwie dolnośląskim jest najstarsza w świecie działająca fabryka prochu czarnego. Historia tej fabryki sięga końca XVII wieku. Obszerne opracowanie poświęcone fabryce znajdziecie na stronie zlotystok.salwach.pl oraz w opracowaniu Eugeniusza Salwacha pt. Historia produkcji prochu czarnego w Mąkolnie. Zachęcam do zajrzenia, bo to naprawdę bardzo ciekawe. Obecnie w fabryce produkowany był wyłącznie proch czarny.

Dzisiaj, przed godziną 10 wydarzyła się w tej fabryce tragedia. Doszło do gwałtownej eksplozji. Jeden budynek został całkowicie zniszczony przez wybuch.

Zginęły dwie osoby, kilkanaście zostało rannych. Moment wybuchu, mnóstwo ognia i chmura czarnego, gęstego dymu – eksplozję w Mąkolnie (woj. dolnośląskie) zarejestrowała kamera monitoringu z pobliskiego zakładu. Film zamieszczony został przez TVN24.pl.

Akcja ratownicza może potrwać nawet kilkadziesiąt godzin.

(źródło fakt.pl tvn24.pl)


 

Dalszych szczegółów szukajcie w internecie. Jak znam życie zawinił człowiek. Tak jak pistolet sam nie strzela, tam proch sam się nie zapali. Szkoda, obiekt był zabytkowy, z tradycjami. Teraz jak znam życie będzie problem z dalszą działalnością. Póki co zachęcam do zapoznania się z obszernym pracowaniem poświęconym produkcji prochu czarnego w tym obiekcie.

Download (PDF, 23,47MB)