Wystrzałowy Dzień Dziecka w Gdańsku

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku wraz z Fundacją Obrona Terytorialna i Fundacją Vis Et Honor ​zaprasza najmłodszych (oraz tych starszych także) do udziału w “Wystrzałowym Dniu Dziecka”.

Wystrzałowe dni dziecka są oddolną inicjatywą wychowawczą, która przez zabawę i aktywne spędzanie czasu przez najmłodszych i ich rodziców, chce przekazywać i wzmacniać wartości patriotyczne i prospołeczne. Wystrzałowy Dzień Dziecka w Trójmieście jest częścią ogólnopolskiej akcji i jest organizowany przez Fundację Obrona Terytorialna wraz z Fundacją Vis Et Honor i Instytutem Pamięci Narodowej w Gdańsku.

 

Wydarzenie odbędzie się 11 czerwca br. (w niedzielę) w godzinach 10.00-14.00 na terenie Gdańskiego Centrum Strzeleckiego ul. Jaśkowa Dolina 114 we Wrzeszczu). Wstęp wolny. Zapraszamy.

W programie:

  • Strzelanie do tarcz z niskokalibrowej broni bocznego zapłonu (pistolet, karabin)
  • Nauka obsługi broni (bezpieczeństwo, postawy strzeleckie, obsługa)
  • Wystawa broni i sprzętu wojskowego
  • Prezentacja: jednostek specjalnych (SPAP), służb mundurowych i organizacji proobronnych (Pomorska Obrona Terytorialna, Strzelec, Harcerze), grupy rekonstrukcyjnej „Czata 49” (Powstanie Warszawskie)
  • Punkt historyczny prowadzony przez IPN (zaprezentujemy gry edukacyjne, opowiemy o polskich symbolach narodowych i zwierzętach-żołnierzach w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie)
  • Gry i zabawy sprawnościowe
  • Nauka umiejętności: udzielania pierwszej pomocy, wiązania węzłów, rozpalania ognia technikami surwiwalowymi (krzesiwo), komunikacji (obsługa radia, kod NATO, znaki niewerbalne), nawigacji (mapa, kompas), zakładania maski przeciwgazowej

Nauka poszczególnych umiejętności będzie odbywać się przez zabawę. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w konkursach i zawodach, które będą kończyły się wręczeniem nagród i dyplomów. Planujemy szczególnie wyróżnić i nagrodzić tych uczestników, którzy wezmą udział w największej liczbie punktów edukacyjnych i atrakcji. Podczas imprezy przygotujemy grill i ognisko (na które zapraszamy z własnym prowiantem).

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprezentuje stoisko edukacyjne z grami i opowieść o zwierzętach-żołnierzach w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie.


Wspaniała inicjatywa, godna naśladowania i publicznego chwalenia. Obeznanie z bronią każdego Polaka i to od maleńkości to naprawdę sprawa ważna. Dziecko oswojone z tym niebezpiecznym narzędziem, gdy wydorośleje nie będzie miało nieracjonalnego strachu przed karabinem czy pistoletem. W dzieciństwie nabierze pewności, że da się nad tym urządzeniem panować gdy zachowuje się zasady bezpieczeństwa i ostrożności.

Polska obywatelska musi wreszcie pełną mocą promować dostęp do broni palnej. Broń to odpowiedzialność, broń to patriotyzm, broń to obywatelskie postawy, broń to bezpieczne i spokojne życie, broń to polskość, broń to nasza historia.


Aby tego rodzaju wiadomości było więcej i więcej, konieczna jest przemiana bloga na portal, a to nie odbędzie się o ile tego nie zrobicie wspólnie ze mną. Fundacja Trybun.org.pl zebrała już prawie 4000 zł, dla zapewnienia działania nieprzerwanego serwisu PAP to jednak wciąż za mała kwota.