Rekordowy celny strzał strzelca wyborowego kanadyjskich sił specjalnych

Kanadyjskie siły specjalne podały komunikat o rekordowym celnym strzale strzelca wyborowego. Żołnierz kanadyjskich sił specjalnych zastrzelił w Iraku islamskiego zbira z państwa islamskiego (IS) z odległości 3540 metrów. Z powodu zapewnienia bezpieczeństwa, szczegóły operacji, podczas której wykonano rekordowy strzał, nie zostały ujawnione. Celność strzału została potwierdzona.

Strzelcy wyborowi kanadyjski jednostek specjalnych do tego rodzaju operacji wykorzystują karabin powtarzalny McMillan TAC-50, kaliber pół cala.

Wystrzelony pocisk leciał do celu na odległość 3540 m prawie 10 sekund. Kanadyjskie wojska specjalne słyną z najlepszych w świecie strzelców wyborowych.

Poprzedni rekord należał do brytyjskiego strzelca wyborowego Craiga Harrisona, który w 2009 roku trafił taliba z odległości 2475 metrów. Od roku 2002 do 2009 rekordowy celny strzał ustanowił kanadyjski strzelec Rob Furlong, trafiając taliba niosącego karabin maszynowy z odległości z odległości 2430 metrów. Przed nim rekordzistą zaledwie dwa tygodnie był również Kanadyjczyk z tej samej jednostki wojskowej Arron Perry, który śmiertelnie postrzelił taliba z odległości 2310 metrów.

(źródło theglobeandmail.com)


Patrzę i co widzę? Widzę, że rekordowe strzały należą do narodów, w których dostęp do broni palnej jest szeroki. No może wyjątkiem jest Brytyjczyk. Nie mam wątpliwości, że to nie jest przypadek. Wojsko w krajach, gdzie młodzież i dorośli ćwiczą strzelanie, ma znacznie lepszych strzelców niż w krajach gdzie dostęp do broni jest zakazany lub ograniczony.

Ludzie w miejscach gdzie jest dostęp do broni ćwiczą strzelanie, młodzież strzelectwem się interesuje. Wyjątkowo uzdolnieni wybierają służbę wojskową, tam realizują swoje talenty w słusznej i potrzebnej sprawie. W Polsce, chociaż jesteśmy naprawdę dużym Narodem, niestety nie ma zbyt wielu sposobności do wyławiania takich talentów. Może kiedyś to się zmieni.

Wesprzyj projekt utworzenia portalu o broni i wolności – Fundacja Trybun.org.pl – prawda musi się rozprzestrzeniać.