MSWiA opublikowało broszurę Hymn Polski

Postawy patriotyczne trzeba w Polsce odbudować. Przez postępowych wyznawców lewactwa zostały wyśmiane, niekiedy nawet próbowano o patriotach mówić faszyści. Polskość to nienormalność – ktoś niespełna rozumu mógłby rzec. Na szczęście Polska nieco się odmienia, a polskość to dzisiaj bardzo modna rzecz!

Kto postępowym lewakiem chce być, ten nim pozostanie, ale trzeba dać koło ratunkowe wszystkim tym, którzy pomyślą o powrocie to tradycji. Tradycja, narodowe wartości to jeden z elementów, który może pomóc odbudować Polskę.

W tym kontekście odczytuję pojawienie się na stronie MSWiA broszury Hymn Polski:

Download (PDF, 12,98MB)

Autorami poradnika “Hymn Polski”, który w formie ilustrowanej broszury opublikowano na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, są dyrektor Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Przemysław Rey oraz kustosz placówki Małgorzata Gańska.

W publikacji przypomniano historię Legionów Polskich, które powołano do życia w styczniu 1797 roku we Włoszech, nadając im status armii pomocniczej wojsk republiki Cispadańskiej. Dowództwo powierzono generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, który w połowie lipca 1797 roku zwrócił się do Józefa Wybickiego o napisanie Pieśń Legionów Polskich we Włoszech. Jej pierwsze wykonanie odbyło się 20 lipca na rynku w Reggio nell’Emillia, gdzie stacjonowały polskie oddziały. Działania Wybickiego i Dąbrowskiego doprowadziły do wybuchu powstania wielkopolskiego w 1806 roku i utworzenia w 1807 roku Księstwa Warszawskiego – pierwszej namiastki niepodległości od 1795 roku.

W broszurze przytoczono historię, jak “Pieśń Legionów”, początkowo będąca pieśnią wojskową zyskała rangę hymnu państwowego; pod koniec sierpnia 1797 roku gen. Jan Henryk Dąbrowski pisał w liście do Wybickiego, że żołnierze Legionów często nucą właśnie tę melodię.

Autorzy poradnika zawarli w nim również szczegółową analizę poszczególnych zwrotek “Mazurka” oraz zarysowali tło historyczne, którego znajomość jest konieczna, by prawidłowo zrozumieć słowa hymnu, m.in. konsekwencje ostatniego rozbioru Polski czy wezwanie skierowane do Dąbrowskiego, aby z polskimi żołnierzami wyruszył z Włoch do Polski, by walczyć o jej niepodległość.

Autorzy w publikacji przybliżają również historię powstawania kolejnych wersji obecnego hymnu, m.in. wersji warszawskiej, powstałej ok. 1798 r. W poradniku znalazły się historyczne ciekawostki m.in. o tym, że choć w czasie II wojny światowej “Mazurek Dąbrowskiego” był pieśnią zakazaną, powstańcy warszawscy śpiewali go w czasie walk.