Prezydent o tworzeniu nowej konstytucji: “będę dyskutował z reprezentatywnymi grupami społecznymi, ze stowarzyszeniami”

(PAP) Wierzę, że nowa konstytucja naprawdę wprowadzi nas w XXI wiek, że będzie konstytucją dla nowego pokolenia, na miarę silnej, wzrastającej Rzeczypospolitej – mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Ostrzeszowa (woj. wielkopolskie).

Prezydent podkreślił, że po 20 latach, kiedy, w jego przekonaniu, “okres przejściowy po czasach zniewolenia, po czasach komuny kończy się, czas na nową konstytucję”. Dlatego – dodał – chce, aby zostało przeprowadzone w przyszłym roku, na stulecie niepodległości referendum ws. nowej konstytucji.

Duda zaznaczył, że chciałby, aby konstytucja była konstytucją obywatelską, o której Polacy będą mogli powiedzieć, że “jest ich”. “To oznacza, że to obywatele muszą wyznaczyć jej kierunki” – stwierdził.

“Chciałbym, abyście jako Wielkopolanie mi w tym pomogli, żebyście wzięli udział w tej wielkiej narodowej debacie, w której ja będę dyskutował z reprezentatywnymi grupami społecznymi, ze stowarzyszeniami, ze związkami zawodowymi, z tymi, którzy będą chcieli tę debatę konstytucyjną podjąć” – mówił.

Podkreślił, że wierzy, iż “nowa konstytucja naprawdę wprowadzi nas w XXI wiek, że będzie konstytucją dla nowego pokolenia, na miarę silnej, wzrastającej Rzeczypospolitej”. “Niepoległej, suwerennej, która jest jednym z największych państw europejskich i która zasługuje na to, aby mieć swoje silne i trwałe miejsce w Europie i zasługuje na to by być krajem zamożnym” – powiedział prezydent.

(PAP)


Przyznaję, że miałem już mieć napisany statut związku stowarzyszeń, o którym pisałem we wpisie Stwórzmy związek stowarzyszeń w celu forsowania prawa do broni w przyszłej polskiej konstytucji. Niestety zaabsorbowałem się sprawą uruchamiania dostępu do serwisu PAP, w tzw. międzyczasie wyskoczyła sprawa Komisji Ustawodawczej opiniującej projekt ustawy o broni i amunicji. Statutu napiszę w najbliższym czasie. Obiecuję sobie i Wam!

Wydaje mi się to tym bardziej paląca sprawa, że Prezydent Andrzej Duda zdaje się nie słabnąć w pomyśle referendum i jak czytam powyższą wiadomość, coraz bardziej rozumiem o co w tym referendum ma chodzić. Nie wiem na ile można wierzyć politykowi, ale w Ostrzeszowie Prezydent zadeklarował, że w sprawie nowej konstytucji będzie słuchał głosu społecznego, głosu stowarzyszeń.

Skoro tak, pomyślałem, to biorę się za pisanie statutu i jak najszybszej rejestracji, a na kongres założycielski napiszę zaproszenie do kancelarii prezydenckiej. Dlaczego nie, przecież my jesteśmy Polacy i już dzisiaj deklarujemy zainteresowanie debatą o tym co chcemy umieścić w przyszłej konstytucji.

Czytelników mojego bloga proszę o jedną sprawę. Mówcie o planie założenia związku stowarzyszeń w swoich stowarzyszeniach. Ważne jest aby ten związek cieszył się popularnością. Związek Stowarzyszeń “Prawo do broni”, taką roboczo nazwą się posługuję. Własnie taka nazwa coraz bardziej mi się podoba.

Pamiętajcie, że bez oddziaływania na świadomość Polaków, nie powiedzie się nasze działanie. W tym celu stworzyłem Fundację, do której wsparcia zachęcam.