Powszechna obrona terytorialna nie może być zbudowana bez karabinu w domu obrońcy

Powszechna obrona terytorialna nie może być zbudowana bez karabinu w domu obrońcy. Moim zdaniem to sprawa oczywista.

Andrzej Turczyn Trybun broni palnej 22.08.2015 r.

A teraz kilka zdań z dzisiejszej depeszy PAP:

Gen. Kukuła: w tym roku kolejne trzy brygady WOT W tym roku utworzymy trzy brygady WOT; dwie w woj. mazowieckim i jedną w woj. warmińsko-mazurskim – zapowiada dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesław Kukuła. “Chcemy, aby do końca 2019 roku powstało łącznie 17 brygad z łączną liczbą 53 tysięcy żołnierzy – powiedział we wtorek w Polskm Radiu 24 gen. Kukuła.

Teraz najważniejsze dwa zdania:

Pytany, czy są już osoby chętne do wstąpienia do nowych brygad generał powiedział, że w skali ogólnopolskiej jest “około 20 tys. zadeklarowanych kandydatów do służby”. (to nawet nie połowa – przypis mój)

“Na początku byłem przekonany, iż zasadniczym czynnikiem, który wyzwala w ludziach zainteresowanie służbą jest na przykład chęć rozwoju osobistego, bonusów wynikających ze służby w formacji – tymczasem pomyliłem się” – powiedział Kukuła. Dodał, że ponad 80 proc. osób z pierwszej grupy powołanych do WOT podało “poczucie patriotyzmu”, jako główną przyczynę wstąpienia do formacji. “Potwierdza się to założenie, że żołnierkę my Polacy mamy we krwi” – powiedział dowódca WOT.

Teraz komentarz moim zdaniem.

Moim zdaniem MON powinien niezwłocznie zmienić sprawę przechowywania broni żołnierzy WOT. Dokładnie MON powinien natychmiast umożliwić żołnierzom WOT przechowywanie broni służbowej w domu. Moim zdaniem, bo tylko tak mogę pisać, bez tego MON nie zbierze 53 tysięcy ochotników. Dla powszechnego bezpieczeństwa terytorialnego i tak będzie to niewiele, ale nawet ten stan nie zostanie osiągnięty.

Skoro pierwszorzędnym motywem wstępowania do WOT jest patriotyzm, to znaczy, że ciągnie tam ludzi broń. No przecież, nie ładne mundury. Gdy okaże się, że broń w WOT jest tylko gadżetem, który można potrzymać raz na miesiąc i oddać przysłowiowe 5 strzałów z pozycji leżąc i to na rok, to szybko ta wieść rozejdzie się po świecie i na tym zakończy się budowanie WOT. Ostrzegam jako uważny obserwator.

Po słowach gen. Kukuły rozumiem jego stanowisko o “Scentralizowanym” przechowywaniu broni OT. Tworząc WOT zakładano nieufność wobec żołnierzy, nie inaczej. Skoro gen. Kukuła przypuszczał, że do WOT będą przyciągał bonusy, a to jest kilka stów, to też mając to w głowie, nie wierzył bym takiemu żołnierzowi.

Pisałem, od razu pisałem, albo OT powstaje na poważnie, albo to kanalizacja nastrojów społecznych. Na podstawie tych słów wnioskuję, że do dowódcy WOT dociera, że WOT to formacja wojskowa oparta o ideowe podeście żołnierzy. Kto patrzył od dołu wiedział to od początku. Teraz potrzebne jest okazanie, że dowództwo WOT porzuca nieufność wobec swoich ideowych żołnierzy. Karabin musi być przechowywany w domu żołnierza. Bez tego projekt WOT się nie powiedzie. Bez tego projekt WOT będzie półśrodkiem. Bez tego projekt WOT z czasem straci popularność. Bez tego projekt WOT będzie klęską tego rządu, a wciąż jeszcze może być spektakularnym sukcesem.

Dodatkową sprawą, którą MON powinien się interesować jest dostęp do broni palnej Polaków. Nawet gdybym się straszliwie mylił w powyższej ocenie i WOT zebrało 53 000 ochotników, to niebezpieczną mrzonką jest przekonanie, że taka ilość wojska może zapewnić bezpieczeństwo wobec zagrożeń jakie drzemią u naszych zachodnich i wschodnich sąsiadów. W Polsce każdy dorosły mężczyzna powinien być obeznany z bronią a naprawdę kilka milionów Polaków powinno mieć w domu z czego strzelać na strzelnicy…

Uzupełnienie. Słuszna uwaga w komentarzu, że samo posiadanie broni przez żołnierza WOT w domu nie sprawi tego, że będzie lepiej strzelał. Uważam, że na wzór Szwajcarii żołnierze WOT powinni ze swoją bronią uczestniczyć w zawodach sportowych, a MON powinien zainteresować się wspieraniem sportów strzeleckich.

Zachęcam do czytania tego co o bronie terytorialnej piszę, moim zdaniem:

Płk Kukuła: “Scentralizowane” przechowywanie broni OT

Szeremietiew: Potrzeba jest powszechna obrona terytorialna. Taka, że każdy obywatel ma broń i będzie umiał jej użyć 

Powszechna obrona terytorialna, a broń palna 

Obrona Terytorialna bez broni

Obrona Terytorialna Bezrobotnych?

„Najlepszym środkiem odstraszającym są nie tylko uzbrojeni żołnierze, ale także uzbrojeni obywatele.” 

Powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), to jeden z głównych punktów dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów.

Nie zapominajcie o ważnej społecznie sprawie – wesprzyj projekt utworzenia portalu o broni i wolności – Fundacja Trybun.org.pl – prawda musi się rozprzestrzeniać. Nieoprawne myślenie musi mieć finansowe wsparcie oddolne.