(Węgry) Weszła w życie ustawa o organizacjach wspieranych z zagranicy (PAP)

Na Węgrzech weszła w życie we wtorek ustawa o przejrzystości organizacji wspieranych z zagranicy, nakazująca, by pozarządowe organizacje korzystające z takiego wsparcia informowały o tym. Część organizacji zapowiedziała, że nie podporządkuje się ustawie.

Zgodnie z ustawą każda organizacja pozarządowa, która otrzymała w ciągu roku co najmniej 7,2 mln forintów (24 tys. euro) wsparcia z zagranicy, musi ten fakt zgłosić w ciągu 15 dni w sądzie. Podmioty, które zadeklarowały, że stały się “organizacją wspieraną z zagranicy”, będą musiały niezwłocznie ogłosić to na swojej stronie internetowej, a także w swoich publikacjach.

Rząd argumentował konieczność przyjęcia takiej ustawy tym, że chce, by dla każdego było jasne, które organizacje “z zagranicznych pieniędzy i zgodnie z obcymi interesami” próbują wpłynąć na życie publiczne na Węgrzech i na węgierską politykę imigracyjną.

Przeciwko ustawie zaprotestowało ponad 180 węgierskich organizacji pozarządowych, twierdząc, że ustawa sugeruje, iż działające na Węgrzech organizacje wspierane z zagranicy stanowią dla kraju zagrożenie, podkopuje społeczne zaufanie do nich i kwestionuje możliwość demokratycznego wypowiadania opinii. Część organizacji, m.in. Węgierski Komitet Helsiński, zapowiedziała, że nie podporządkuje się ustawie. We wtorek ogłosiła to również Amnesty International. „Uważamy, że rząd przekroczył pewną granicę i nie pozostawił nam innej możliwości, jak wybór nieposłuszeństwa obywatelskiego” – napisała AI w oświadczeniu.

Również we wtorek rządzący Fidesz wydał komunikat, w którym pisze, że ustawa jest potrzebna „z uwagi na finansowane z zagranicy, popierające migrację organizacje (amerykańskiego finansisty George’a) Sorosa”. Soros – zdaniem Fideszu – otwarcie przyznaje, że chce osiedlić w Europie migrantów, zburzyć węgierskie ogrodzenie graniczne i „wykorzystuje do tego finansowane przez siebie organizacje”.

Komisja Wenecka apelowała do władz Węgier o wprowadzenie zmian do projektu ustawy. Parlament w odpowiedzi przyjął trzy poprawki, ale Komisja uznała, że są to zmiany „kosmetyczne”, a celem ustawy jest „uciszenie głosów krytycznych w społeczeństwie”.

Parlament Europejski przyjął w zeszłym miesiącu rezolucję potępiającą Węgry za pogarszanie się stanu praworządności i demokracji, apelując o wycofanie projektu. Departamentu Stanu USA uznał zaś, że węgierska ustawa niesprawiedliwie jest wymierzona w grupy otrzymujące wsparcie z zagranicy i jest to “kolejny krok oddalający Węgry od podjętego przez nie zobowiązania do zachowania zasad i wartości mających centralne znaczenie w UE i NATO”.

(PAP)


Pomysł bardzo mi się podoba. Przecież ustawa nie zabrania działania organizacji wspieranej z zagranicy. Ustawa tylko ma spowodować, aby było wiadome kto za czyje pieniądze działa na Węgrzech.

Dokładnie taka sama ustawa przydałaby się w Polsce. Jestem przekonany, że Polacy mają prawo wiedzieć za czyje pieniądze kto w Polsce kłamie, a kto mówi prawdę. Dzisiaj na świecie jest czas pieniądza. Kto płaci ten wymaga. Jest w Polsce nawet takie przysłowie, że za pieniądze ksiądz się modli.

Myślę, że nie przesadzę wcale gdy stwierdzę, że pieniądze zaślepiają tych, którzy widzą jasno, i wypaczają sprawy ludzi uczciwych. Pieniądze są w stanie wypaczyć słuszne sprawy, a nawet prawdziwa jest teza, że bogactwo zjednuje przyjaciół.

Człowiek od tysięcy lat się nie zmienia pod względem swojego lgnięcia do pieniędzy. Teraz może nawet jest jeszcze gorzej, bo ludzie są rozkochani w pieniądzach. Oczywiście wszyscy, którzy chcą abyśmy wierzyli w to co nam mówią, starają się przybierać pozór obiektywizmu. Argumenty, badania, sondaże, co tylko sobie chcecie. Czerpiąc mądrość z Biblii czytam: pieniądz jest odpowiedzią na wszystko. Skoro tak, to chciałbym aby Polacy mogli tą odpowiedź poznać.

To postulat dla rządu. Zainteresujcie się państwo, nie trzeba się obawiać skowytu jaki słychać na Węgrzech. Niech sobie kwiczą i płaczą, a organizacje społeczne, które wpływają na opinię publiczną powinny pokazywać skąd ich wspierają możni łaskawcy.

Wesprzyj projekt utworzenia portalu o broni i wolności – Fundacja Trybun.org.pl – prawda musi się rozprzestrzeniać. Nieoprawne myślenie musi mieć finansowe wsparcie oddolne.