Uderzenie CBŚP w rynek nielegalnej broni palnej

cbsp.policja.pl: Skorpiony, Kałasznikowy, Raki, Mausery znalazły się wśród broni zdjętej z rynku przez policjantów CBŚP. W sumie 100 sztuk sprawnej broni palnej różnego kalibru i 7,5 tys. sztuk amunicji zabezpieczyli policjanci olsztyńskiego CBŚP likwidując grupę przestępczą handlarzy bronią. Funkcjonariusze CBŚP z Olsztyna i Kielc przy pomocy SPAP Kielce zatrzymali w świętokrzyskim 5 mężczyzn w wieku od 21 do 58 lat. W Pomorskim Wydziale Zamiejscowym departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK mężczyźni usłyszeli zarzuty nielegalnego posiadania i handlu bronią, za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Sąd zastosował już tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące w stosunku do 2 osób i miesięczne w stosunku do 3.

Od ponad roku olsztyńskie CBŚP pracowało nad sprawą handlarzy bronią z województwa świętokrzyskiego. Kiedy policjanci zyskali potwierdzenie, że zajmuje się tym pięciu mężczyzn skrupulatnie przygotowali się do akcji zatrzymania. Przy wsparciu funkcjonariuszy CBŚP z Kielc i policyjnych antyterrorystów z KWP Kielce, wkroczyli jednocześnie pod wskazane adresy. Policjanci zatrzymali 5 mężczyzn, a wśród nich rusznikarza, który zajmował się prawdopodobnie przerabianiem broni, dostawców nielegalnej broni i handlarzy.

Podczas kilkunastu przeszukań miejsc przechowywania broni palnej i amunicji oraz miejsc służących do przerabiania broni tzw. rusznikarni funkcjonariusze zabezpieczyli około 100 sztuk broni palnej krótkiej, długiej, maszynowej i broni starej. Wśród zabezpieczonych egzemplarzy broni znajdowały się m.in. pistolety: Parabellum, Steyer, Mauser, Burnett, Walther, VIS, Kolt, Heckler Koch,  HS9, TT, CZ, SIG, pistolety maszynowe: Skorpion, INTRATEC TEC-9, PM 63 RAK, PPS, WZ 41 i 43 (PPSZ),  PPRT,  karabiny: KBK AKMS i AKM “Kałasznikow”, SIG, Heckler Koch, Schmit Rubin, Mauser, Mosin, strzelby: Leppo,  Bronko,  Bolk,  Sabatti, rewolwery: H.Schmidt, Buldog, Smith Wesson, ciężki karabin maszynowy Maksim

Policjanci zabezpieczyli również ponad 7,5 tys. sztuk amunicji różnego kalibru, części karabinów i  pistoletów: lufy i  zamki, niewybuchy z II wojny światowej i urządzenia rusznikarskie. W jednym z miejsc policjanci trafili również na nielegalne papierosy. Funkcjonariusze zabezpieczyli 600 tys. sztuk papierosów różnych marek, których wprowadzenie na rynek skutkowałyby stratami Skarbu Państwa w wysokości ponad pół miliona złotych.

Mężczyźni zostali doprowadzeni do Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Gdańsku, gdzie przedstawiono im zarzuty dotyczące handlu bronią i jej posiadania bez zezwoleń.

Ponad 100 sztuk broni zabezpieczonej w ramach akcji CBŚP przebadają biegli. Sprawdzą, skąd pochodziła i czy w przeszłości nie została ewentualnie użyta do popełnienia jakiegoś przestępstwa. Wśród ponad 100 sztuk zarekwirowanej broni są egzemplarze wyprodukowane w bardzo różnym czasie, w tym kilkudziesięcioletnie, mogące pochodzić z czasów II wojny światowej. Wiele egzemplarzy było bardzo dobrze utrzymanych, ale są też egzemplarze zużyte, zaniedbane. Te ostatnie mogły być niewłaściwie przechowywane lub np. skądś wykopane.

Dodał, że biegli, którzy wstępnie ocenili zabezpieczoną broń, orzekli, że wszystkie egzemplarze były sprawne technicznie i nadawały się do użycia. Marciniak wyjaśnił, że w ramach śledztwa zostaną przeprowadzone ekspertyzy, których celem będzie ustalenie, czy któryś z egzemplarzy zarekwirowanej broni nie został w przeszłości użyty do popełnienia jakiegoś przestępstwa. (PAP)


 

Nie podoba mi się nielegalny handel bronią palną. Okazuje się jednak, że na nielegalną broń jest zapotrzebowanie. Praworządny Polak któregoś z tych egzemplarzy broni by nie kupił, za to chętny byłby bandyta. W konsekwencji bandyta zyskałby przemożną przewagę. O ile to towarzystwo handlowało bronią palną, to przypuszczam, że nie jeden trafił w łapy łobuzów.

A tak na marginesie to całkiem niezły zbiór przeróżnej broni. Broni która w zależności od tego w czyich rękach będzie może służyć dobrym albo złym celom. W żaden sposób nie jest zależne to od tych przedmiotów.

Wesprzyj projekt utworzenia portalu o broni i wolności – Fundacja Trybun.org.pl – prawda musi się rozprzestrzeniać. W Polsce prawda musi mieć finansowe wsparcie oddolne.