Komunikat: USA gotowe bronić Japonii, Korei Płd. także przy użyciu arsenału nuklearnego Ameryki

We wspólnym komunikacie wydanym w piątek USA, Japonia i Korea Płd. poinformowały, że prezydent Donald Trump potwierdził, iż USA gotowe są bronić sojuszników przed Koreą Płn. przy użyciu pełnych możliwości konwencjonalnego i nuklearnego arsenału Ameryki.

W komunikacie wydanym podczas szczytu G20 Japonia, USA i Korea Południowa wezwały wszystkie państwa sąsiadujące z Koreą Północną, by podjęły dalsze wysiłki mające zmusić Pjongjang do zarzucenia prowokacji i gróźb.

Oświadczenie potępia ostatnią próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM), jaką podjęła Korea Północna i określa ją jako “poważną eskalację” napięć. Autorzy komunikatu zapowiadają wywarcie “maksymalnych nacisków” na ten kraj, by przeciwdziałać zagrożeniu, jakie stanowią jego zbrojenia nuklearne.

Przywódcy USA, Japonii i Korei Południowej apelują też o jak najszybsze przyjęcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającej prowokacje Pjongjangu i nakładające kolejne sankcje na tamtejszy reżim.

Prezydent Rosji Władimir Putin, który również bierze udział w szczycie G20, wezwał wszystkie strony do zachowania samokontroli i ostrożności w sprawie postępowania Pjongjangu.

Korea Północna ogłosiła we wtorek, że przeprowadziła pierwszą udaną próbę ICBM. Zdaniem niektórych ekspertów nowy pocisk ma zasięg ponad 8 tys. km, czyli mógłby uderzyć w terytorium USA. (PAP)


Tam atmosfera robi się naprawdę nieciekawa. Korea Północna to państwo bandyckie, zdolne do najgorszych rzeczy. W obronie rządzącego tam tyrana stają inni tyrani Putin i Xi Jinping. To nawet zrozumiałe, że tyran staje w obronie innego tyrana.

Jakieś rozwiązanie musi jednak być z tej sytuacji i obawiam się, że nie będzie to rozwiązanie pokojowe. Moim zdaniem im szybciej to się stanie, tym będzie mniej negatywnych skutków. Kto musi zakończyć istnienie koreańskiego tyrana.