Egipt. Atak nożownika w Hurghadzie; dwie osoby zginęły, cztery ranne

Dwie ukraińskie turystki zginęły, a czterej inni obcokrajowcy – Polak i trzej Serbowie – zostali ranni w piątek w ataku nożownika w Hurghadzie na wschodzie Egiptu – wynika z informacji podanych przez egipskie MSW i źródła w służbach bezpieczeństwa tego kraju.

Napastnik został zatrzymany i jest przesłuchiwany przez policję – przekazał resort spraw wewnętrznych Egiptu w wydanym komunikacie. Na razie nieznany jest motyw ataku.

Jak oświadczyło MSW, wstępne ustalenia wskazują, że sprawca ataku dostał się do hotelu na terenie jednego z ośrodków wypoczynkowych, przypłynąwszy do niego morzem z położonej w pobliżu plaży publicznej. Ministerstwo podało, że poszkodowani w ataku turyści zostali przewiezieni do szpitala.

Zaledwie kilka godzin wcześniej w piątek pięciu egipskich policjantów zginęło w Gizie, gdzie domniemani dżihadyści ostrzelali ich radiowóz. (PAP)


Ledwie skończyłem pisać wpis Wspólną cechą charakterystyką ostatnich ataków terrorystycznych była ich bardzo mała przewidywalność, a tu proszę wiadomość w pełni potwierdzająca tytułową tezę. Ten atak można by przerwać w chwili jego powstania, gdyby zaatakowani mieli środki niezbędnej obrony. Wykluczenie możliwości obrony własnej zaatakowanych jest ledwo akceptowane, szczególnie dla tych, którzy zginęli. Wykluczenie możliwości obrony własnej zaatakowanych jest w pełni akceptowane, dla tych, którzy siedzą za biurkiem i są teoretykami regulującymi cudze życie przepisami.

Uzupełnienie.

2017-07-14 20:09 (Reuters,AFP,AP/PAP)

# w akapitach 1-7 dochodzą nowe informacje o obywatelstwie ofiar i okolicznościach ataku #

Egipt/ Władze: w Hurghadzie zginęły dwie Niemki, a nie Ukrainki (opis2)

Ofiary śmiertelne piątkowego ataku nożownika w Hurghadzie, na wschodzie Egiptu, to dwie obywatelki Niemiec, a nie Ukrainy, jak podawano wcześniej – poinformował szef regionalnych sił bezpieczeństwa generał Mohamed el-Hamzawi.

Niemieckie MSZ oświadczyło, że “nie jest w stanie wykluczyć”, iż wśród ofiar byli Niemcy. Podkreśliło jednak, że na razie nie dysponuje potwierdzonymi informacjami w tej sprawie. Ambasada Niemiec w Kairze pozostaje w stałym kontakcie z egipskimi władzami – zapewniono.

Napływają również nowe informacje dotyczące czterech osób rannych w ataku. Wcześniej agencje podawały za anonimowymi przedstawicielami egipskiego MSW i sił bezpieczeństwa, że obrażenia odnieśli trzej Serbowie i Polak. Tymczasem w najnowszych relacjach mowa jest o rannych obywatelach Czech i Ukrainy. Rzecznik czeskiego MSZ potwierdził, że na skutek tej napaści obrażenia odniosła jedna Czeszka.

Sprzeczne, napływające po sobie informacje świadczą o zamęcie panującym zaraz po ataku – podkreśla Associated Press. (PAP)

Uzupełnienie

2017-07-15 15:50 (AFP,TASS/PAP)

AFP: nożownik z Hurghady przyznał, że jest wyznawcą ideologii dżihadyzmu

Egipski student, który w piątek zaatakował nożem turystów w Hurghadzie, zabijając dwie Niemki, powiedział w trakcie przesłuchania, że jest wyznawcą ideologii dżihadyzmu – pisze w sobotę AFP, powołując się na źródła sądowe i służby bezpieczeństwa Egiptu.

Według rozmówców AFP, młody mężczyzna przyznał się do tego wkrótce po zatrzymaniu.

Sprawca piątkowego ataku to pochodzący z Delty Nilu, na północy Egiptu, dwudziestokilkuletni student, który nigdy wcześniej nie był karany. Obecnie przebywa w areszcie w Kairze, gdzie jest przesłuchiwany.  (PAP)