Duńscy żołnierze z NATO przejdą szkolenie nt. rosyjskiej dezinformacji

200 duńskich żołnierzy, którzy w ramach kontyngentu NATO zostaną wysłani do Estonii, przejdzie szkolenie na temat tego jak postępować wobec rosyjskich kampanii dezinformacyjnych – przekazał w poniedziałek szef resortu obrony Danii Claus Hjort Frederiksen.

“To już całkiem nowy świat. Duńscy żołnierze muszą być tego w pełni świadomi, a więc ustaliłem wraz z naszymi siłami zbrojnymi, że ci żołnierze, którzy zostaną wysłani w styczniu (do Estonii) będą informowani i szkoleni” na temat celowej dezinformacji – wyjaśnił Frederiksen.

“Mogą oni być narażeni na zastraszanie i (skutki) fałszywych pogłosek” – dodał.

Reuters przypomina, że w lutym litewska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie fałszywych informacji na temat gwałtu na 15-letniej dziewczynie, jakiego mieli się dopuścić stacjonujący na Litwie w ramach kontyngentu NATO niemieccy żołnierze. Maile z takimi pomówieniami zostały rozesłane do polityków i mediów.

W marcu Estonię, Łotwę i Litwę odwiedził minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel, który mówił o konieczności silniejszego przeciwstawiania się dezinformacji i cyberatakom, w tym wspierania niezależnych mediów w walce z podburzającymi nieprawdziwymi wiadomościami.

O inicjowanie fałszywych informacji na temat niemieckich żołnierzy na Litwie NATO oskarżyło Rosję. (PAP)


Szczerze pisząc zalecałbym rządowi RP przeprowadzenie szkolenia najwyższych rangą urzędników w zakresie zagrożenia ze strony komunistycznych Chin. Rosja w ręku Chin to harcownik, który zrobi to co wielki smok będzie chciał. Ponadto Rosja to bastion demokracji w porównaniu z totalitaryzmem Chin.