Rosja i Chiny rozpoczynają wspólne ćwiczenia na Bałtyku

Rosyjsko-chińskie ćwiczenia morskie pod kryptonimem “Morska Współpraca-2017” rozpoczynają się w piątek na Bałtyku. Chińskie okręty po raz pierwszy pojawiły się w Bałtyjsku, głównej bazie rosyjskiej Floty Bałtyckiej. Ćwiczenia zakończą się 28 lipca.

Jak poinformował rzecznik Floty Bałtyckiej Roman Martow, od piątku do 24 lipca trwać będzie pierwszy etap ćwiczeń; będą się one odbywały na wybrzeżu.

Na wspólne manewry Chiny wysłały jeden ze swych najnowocześniejszych okrętów – niszczyciel Hefei, z towarzyszącą mu fregatą i okrętem zaopatrzenia. Rozpoczęły one rejs 18 czerwca i przebyły około 10 tys. mil morskich, płynąc przez Morze Śródziemne. Na ćwiczenia chińska armia skierowała także śmigłowce pokładowe i piechotę morską.

Do jednostek chińskich dołączą dwie rosyjskie korwety nowej generacji – Stierieguszczij i Bojkij. Strona rosyjska zapowiedziała też wykorzystanie na ćwiczeniach śmigłowców wielozadaniowych Ka-27, samolotów bombowych Su-24 i transportowych An-26. Łącznie w manewrach będzie brać udział 10 okrętów i innych jednostek pływających oraz kilkanaście samolotów i śmigłowców, rosyjskich i chińskich sił zbrojnych.

W Pekinie zapowiedziano, iż głównym celem ćwiczeń ma być zwiększenie skuteczności współdziałania marynarek wojennych Rosji i Chin w przeciwdziałaniu zagrożeniom dla bezpieczeństwa na morzu.

Media zachodnie komentują rosyjsko-chińskie ćwiczenia jako wyzwanie dla NATO na Bałtyku.

Obserwatorzy w Moskwie wskazują zaś, że gotowość Chin do pokazania swej floty na Bałtyku świadczy o tym, iż w dalekosiężnych planach geopolitycznych Pekinu figuruje również Europa, jak i o tym, że plany te Pekin chce realizować z udziałem Rosji.

Po pierwszym etapie ćwiczeń na 25 lipca zaplanowano początek ich aktywnej, morskiej fazy. Marynarze chińscy i rosyjscy wraz z lotnictwem marynarki wojennej przećwiczą organizowanie obrony przeciwlotniczej i zwalczanie okrętów podwodnych i nawodnych. Scenariusz ćwiczeń przewiduje też odbicie okrętu porwanego przez piratów i operację poszukiwawczo-ratowniczą. Zaplanowano również strzelanie bojowe do celów na wodzie i w powietrzu.

Wspólne rosyjsko-chińskie ćwiczenia morskie odbywają się od 2012 roku. Na wrzesień zaplanowano kolejne – na rosyjskim Dalekim Wschodzie, na Morzu Ochockim i Japońskim. (PAP)


Całkiem spory opis tych manewrów znajdziecie także na portalu www.defence24.pl

Niejako w przeddzień tych wydarzeń Kubusie Puchatki z PiSu obfotografowali się z chińskimi komunistami, podpisali szereg porozumień, rozpuścili na cały świat, że teraz partnerstwo polsko-chińskie będzie strategiczne. Ciekawe czy po tej chińskiej manifestacji, po pierwsze siły militarnej, po drugie militarnego sojuszu z naszym śmiertelnym wrogiem – Rosją, do głów panów Morawieckiego, Dudy, Karczewskiego, Kuchcińskiego no i do samej pani premier cokolwiek dotrze? Jak teraz wyglądacie przed całym światem? Wyglądacie jak stronnik komunistów z Chin, a także agresywnej Rosji. Zalecam czasem puknięcie się w głowę zanim zaczniecie sobie robić zdjęcia z komunistami.