Jemen. Epidemia cholery nasila się: może być nawet 600 000 przypadków

Wciąż niedająca się skutecznie opanować epidemia cholery w ogarniętym wojną Jemenie może nasilić się jeszcze bardziej wraz z rozpoczynającą się porą deszczową – ostrzega w piątkowym komunikacie wydanym w Genewie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

WHO przewiduje, że liczba zachorowań może wzrosnąć do ponad 600 000 przypadków, “co stanowiłoby rekordową liczbę w ciągu jednego roku”. Byłaby ona według WHO “nawet większa, niż na Haiti w 2011 roku”.

Nigel Timmins, dyrektor WHO do spraw pomocy humanitarnej, który właśnie wrócił z podróży do Jemenu, oświadczył: “Cholera szerzy się niekontrolowana w kraju skrajnie osłabionym, głodującym po dwóch latach wojny. Dla wielu ludzi zgnębionych wojną i głodem cholera jest ostatecznym ciosem”.

WHO zanotowała od kwietnia tego roku na Półwyspie Arabskim 368 207 przypadków, w których zachodzi podejrzenie cholery i 1 828 zgonów.

“Każdego dnia mamy 5 000 nowych przypadków zachorowań z objawami ostrej biegunki lub cholery” – powiedziała Fadela Chaib, rzeczniczka organizacji podczas konferencji prasowej w Genewie.

“Jesteśmy daleko od opanowania epidemii cholery w Jemenie, a rozpoczynająca się tam pora deszczowa (lipiec-wrzesień) grozi dalszym rozszerzeniem epidemii, nawet do 600 000 przypadków” – ostrzegła. Stanowiłoby to największą liczbę od 1949 roku, odkąd prowadzone są statystyki. (PAP)


W dniu 11 lipca 2017 roku we wpisie Jemen. Już ponad 300 tys. osób zarażonych cholerą pisałem:

Mam niepoprawne politycznie pytanie: czy uciekający przed wojną do Europy nie przyniosą nam tej zarazy? Nie wiem kogo pytać. Pewnie i tak nikt nie odpowie. Może powinienem zapytać Franciszka Papieża, który apeluje od swobodę przepływu ludzi do Europy. Chociaż po co pytać. Papież pewnie odpowie: czymże jest zagrożenie cholerą w obliczu pomocy jaką powinniśmy nieść bliźnim.

Nieśmy pomoc polskim dzieciom i wszystkim Polakom, przez utrzymywanie zamkniętych dla uchodźców granic, aby nie zdarzyło się, że komuś niosąc pomoc, sami siebie pogrążymy. Przykazanie mówi wyraźnie (ew. Mateusza 24,39): Masz kochać swojego bliźniego tak, jak samego siebie. Nie bardziej!

Dzisiaj też tylko tyle mam do powiedzenia. Dodam tylko, że wiadomość poprzednia była sprzed nieco ponad 10 dni. To będzie problem, problem, który przyjdzie do Europy. Zobaczycie.