Zarzuty dla policjantów interweniujących ws. 82-letniej kobiety

Zarzuty przekroczenia uprawnień postawiła w piątek wrocławska prokuratura dwojgu policjantom, którzy w trakcie interwencji mieli uderzyć 82-letnią kobietę. Policjanci interweniowali w związku z kradzieżą w sklepie, której miała dopuścić się starsza kobieta.

Jak powiedział w piątek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus, dwojgu policjantom postawiono zarzuty przekroczenia uprawnień. “Nie przyznali się do winy i odmówili składania wyjaśnień” – powiedziała prok. Klaus. Funkcjonariuszom grozi do trzech lat więzienia. Prokuratura nie zastosowała środków zapobiegawczych.

Do wydarzeń, które są przedmiotem prokuratorskiego śledztwa doszło w grudniu 2015 r. w sklepie przy ul. Strzegomskiej we Wrocławiu. Postępowanie zostało wszczęte w czwartek, po tym jak śledczy otrzymali materiały z Komendy Miejskiej Policji. Zostały one sporządzone w związku z postępowaniem dyscyplinarnym prowadzonym przeciwko tym funkcjonariuszom.

Prokuratura podała, że podczas interwencji dotyczącej kradzieży sklepowej 82-letnia kobieta został dwukrotnie uderzona ręką przez policjantów, była też szarpana. “Zastosowano wobec niej, nieadekwatne do jej zachowania środki przymusu bezpośredniego w postaci użycia siły fizycznej, to jest obezwładnienia i założenia kajdanek na ręce” – dodała prok. Klaus.

Policjanci zostali zawieszeni w obowiązkach służbowych. (PAP)

Boję się państwa w którym policjanci tak się zachowują. Na szczęście dzisiaj takie sprawy nie są zakopywane pod dywan, a gdy ujrzą światło dzienne są należycie oceniane. Tym niemniej to skandal i obawiam się, że ci mili państwo wcale prezentują stan Policji. W Polsce powinno być jak w Gruzji, rozwiązanie Policji i powołanie jej na nowo. Niestety na to się nie zapowiada.

Ta dwójka powinna dostać kopa w dupę i zakończyć pracę w Policji, jak najszybciej, bez czekania na wynik sprawy. Film jest jednoznaczny, tacy narwani i silni wobec starców nie powinni być w Policji.

Jestem bardzo wyczulony na policyjną przemoc. We wrześniu zeszłego roku media zawiadamiały, że spośród blisko 4,5 tysiąca propozycji wybrano sentencję “Pomagamy i chronimy”, która miała pojawić się na każdym radiowozie. Oj lepiej aby się nie pojawiała, póki tacy jak ta dwójka z filmu są w Policji.