Pistolet znaleziony na śmietniku

Policjanci ustalają, kto wyrzucił pistolet odnaleziony przez pracowników w sortowani odpadów. Badania balistyczne pomogą ustalić, czy posiada on cechy użytkowe broni palnej oraz czy nie został użyty w celu popełnienia przestępstwa. Wczoraj ełccy policjanci zostali poinformowani przez przedstawiciela przedsiębiorstwa zajmującego się gospodarką odpadami, że podczas sortowania odpadów jeden z pracowników znalazł pistolet wraz z podpiętym magazynkiem.

Policjanci zabezpieczyli znalezisko. Po sprawdzeniu okazało się, że jest to broń o kalibrze 45 mm, a w komorze nabojowej oraz w magazynku nie ma amunicji. 

Obecnie policjanci ustalają w jakich okolicznościach pistolet trafił na wysypisko śmieci, czy nie został utracony w wyniku czynu zabronionego.  Badania balistyczne pomogą ustalić czy posiada on cechy użytkowe broni palnej oraz czy nie został użyty w celu popełnienia przestępstwa.

Należy pamiętać, że posiadanie broni palnej bez zezwolenia jest przestępstwem, za które grozi odpowiedzialność karna. Osoby, które znalazłby broń, amunicję lub inne istotne elementy broni zobowiązane są niezwłocznie powiadomić policję.

(źródło elk.policja.gov.pl)


Nic nie poprawiałem w treści. Wiadomość w całości z policyjnej strony. Kto widzi jaką “wiedzę” o broni ma ten kto napisał tą wiadomość? Oczywiście chodzi o kaliber broni 45 mm. Trzeba być wyjątkowej klasy “ekspertem” aby wstawiając na stronę zdjęcie popularnej 1911-tki napisać jednocześnie, że ta broń ma kaliber 45 mm. 45 milimetrów to cztery i pół centymetra! Człowiek w sposób zupełnie elementarny obeznany z bronią wie, że jak 1911-tka i kaliber 45, znaczy tyle, że to 0,45 cala. Aby podać 0,45 cala w milimetrach musi być takie działanie:

25,4 (cal podany w milimetrach) x 0,45 = 11,43 mm

No to się powymądrzałem, wybaczcie. Niestety nie sposób inaczej reagować gdy mamy do czynienia z policją, która na swoich oficjalnych stronach pisze takie nieprawdopodobne bzdury. Tolerowanie takiego poziomu niewiedzy może równie dobrze doprowadzić do pomylenia zabawki dla dzieci z bronią palną i narobienia z tego powodu komuś kłopotów.

Na koniec moja rada, bo Policja ogłasza apel i przestrogę: “Należy pamiętać, że posiadanie broni palnej bez zezwolenia jest przestępstwem, za które grozi odpowiedzialność karna. Osoby, które znalazłby broń, amunicję lub inne istotne elementy broni zobowiązane są niezwłocznie powiadomić policję.” Doradzam najrozsądniej jak mogę, nie słuchajcie taki dobrych rad i apeli. Znajdziecie broń, nie dotykajcie, odejdźcie z tego miejsca niech sobie leży, zapomnijcie o tym, że cokolwiek widzieliście. Dotknie ktoś, zaniesie na policję, to stanie się pierwszym podejrzewanym o nielegalne posiadanie broni. Ciąganie na przesłuchania, mało przyjemny kontakt z kimś, kto zakłada, że macie nieczyste sumienie. Może jakiś gorliwy naczelnik przeszukanie zarządzi i będzie na całą okolicę wstyd. Jak przeszukanie to i efekt musi być, bo prokurator nie zatwierdzi czynności. To może na wszelki wypadek zarzut się postawi nielegalnego posiadania broni. Takie społeczne postawy w Polsce nie popłacają. Trzeba być ostrożnym, dbać o siebie i mieć w nosie takie policyjne apele.

Broń znaleziona w sortowni odpadów miała trafić do śmieci, a nie na policję. Ktoś nierozsądnie wziął ją w łapy i chcąc pozbyć się problemu wyrzucił do śmieci. Nie brać, nie dotykać tego co nielegalne, unikać w takich sprawach kontaktów z Policją.


Uzupełnienie z dnia 3.08.2017

Wyobraźcie sobie, że na policyjnej stronie poprawiona została informacja o kalibrze broni. Dobrze, bo to oznacza, że społeczna krytyka nie idzie w las, a my nie musimy wstydzić się za urzędowo podawane informacje.

Wczoraj było tak:

Dzisiaj jest tak: