Intercity chce kupić wagony z szafkami na broń

PKP Intercity wysłało do producentów zapytanie o wagony specjalnego przeznaczenia. Treść specyfikacji sugeruje, że będą to szybkie wagony do transportu wojska. Takich wagonów w swoim taborze do tej pory przewoźnik nie posiadał.
Przed właściwym postępowaniem przetargowym PKP Intercity zwraca się do producentów taboru o udzielenie informacji na temat możliwości dostawy i przedstawienia ceny 8 wagonów pasażerskich.
Sześć wagonów bezprzedziałowych ma mieć możliwość przewiezienia 72 osób na miejscach siedzących. Tylko dwie pary siedzeń przy końcu pojazdu mają być oparciami zwrócone do siebie. Mają mieć dwie toalety, klimatyzację oraz specjalne urządzenia, które pozwolą na działanie przynajmniej oświetlenia, ogrzewania i lodówek w środku, bez zasilania zewnętrznego.
Dwa kolejne wagony, które zamierza kupić PKP Intercity, nie pozostawiają wątpliwości, że adresatem zamówienia będzie armia. Znajdzie się w nich 6 przedziałów z wygodnymi łóżkami, „przedział dowódcy” oraz „przedział narad z aneksem kuchennym”, a także szafka na broń.
PKP Intercity zwraca się do producentów z prośbą o wstępne określenie kosztów produkcji takich wagonów dla prędkości 160 km/h i 200 km/h. Pierwsze z wagonów miałyby być przyjęte na stan PKP Intercity już w 2018 roku, a całość zamówienia skończona w 2019. PKP Intercity będzie czekało na wstępne wyceny wykonania wagonów przez kilkanaście następnych dni.
(źródło rynek-kolejowy.pl)

Zakładam, że te wagony są do przewozy wojska. Szczerze pisząc nie bardzo rozumiem jaki jest powód umieszczania w wagonie szafki na broń. Broń ma być w rękach tego komu została powierzona. Odbieranie broni żołnierzowi, albo nawet umożliwianie mu oddania broni, jest to kompletnie bez sensu.
Takie szaleńcze dążenie do pozornego “bezpieczeństwa” przez zabezpieczanie, odbieranie czy uniemożliwianie posiadania broni po służbie, w funkcjonowaniu wojska czy służb, to objaw jakiegoś publicznego szaleństwa. Żołnierz, czy policjant po służbie czy w czasie podróży z bronią ma być niebezpieczny i w związku z tym potrzebna mu szafka na broń? Naprawdę nie nadążam za postępem postępu.