Bezpieczeństwo nie jest usługą, po którą można zadzwonić i zostanie szybko dostarczona

Zachęcam do ustawienia na stronie google alertu na słowo napad. Każdego dnia pojawiają się jakieś nowe wiadomości, nie jedna wiele informacji o napadach. Nie każda wiadomość o napadzie trafia do internetu. Takich przestępstw jest znacznie więcej niż to wynika z internetowego przekazu. Pobicia, rozboje, zgwałcenia – różne formy napadu dokonywane są każdego dnia w Polsce. Nie jest to jakaś niebotyczna skala, ale nigdy nie wiadomo kiedy może przytrafić się tobie.

Dzisiaj ciekawa wiadomość o wydarzeniu z Zielonej Góry. Portal zielonagora.naszemiasto.pl informuje:

Do brutalnego napadu doszło około południa. Dwaj mężczyźni weszli do jednego z bloków na os. Zacisze. Tam wdarli się do mieszkania i zaatakowali lokatora. Brutalnie pobili mężczyznę. Najprawdopodobniej świadkowie zdarzenia zaalarmowali zielonogórską policję. Na miejsce natychmiast ruszyły patrole. Policjanci szybko pojawili się na osiedlu. Zobaczyli uciekających bandytów. Jeden z nich niemal natychmiast został zatrzymany. Pobity mężczyzna został przewieziony do szpitala.

W czerwcu pisałem: 90 sekund, tyle statystycznie masz czasu w konfrontacji z przestępcą. Będę przypominał tą tezę. Niedowierzanie temu co w tym wpisie podnoszę jest zwyczajnie osobiście niebezpieczne. Będę też przypominał też to, że policja nie jest w stanie w takich przypadkach pomóc. No przyjechali, może i szybko, ale zobaczyli już tylko uciekających bandziorów, a napadnięty trafił do szpitala. To zupełnie normalne w przypadku napadu.

Polska jest dość bezpiecznym krajem, ale nie jesteśmy wolni od przemocy. Nie warto naiwnie wierzyć cudowne możliwości przemieszczania się Policji, warto samodzielnie dbać o własne bezpieczeństwo. Władza chce nas przekonywać, że o wszystko się zatroszczy. Nie zatroszczy, to jest niewykonalne. Przestępcy bardzo się starają, aby swoje czyny dokonywać właśnie tam, gdzie nie ma policjantów.

Wiem to, że w Polsce wciąż nie jest bezpieczne korzystanie z obrony koniecznej. Wciąż czekamy na sfinalizowanie ministerialnego projektu zmian w obronie koniecznej, które w takich przypadkach miały być pomocne.

Pamiętajcie, że bezpieczeństwo to nie jest usługa, za którą można zapłacić albo powierzyć wyłącznie w cudze ręce. Bezpieczeństwo to nie jest usługa, która jest dostarczana po wykonaniu telefonu. O bezpieczeństwo trzeba zadbać samodzielnie. W Polsce można uzyskać pozwolenie na broń. Przepis prawa nie zakazuje używania broni w celu obrony koniecznej, przy czym nie ma żadnego znaczenia na jakie pozwolenie broń została uzyskana.

Myślę także, że pobity mieszkaniec Zielonej Góry już zorientował się, że w tracie napadu jest bardzo trudno zatelefonować po pomoc Policji. Z informacji prasowej wynika, że Policja została zawiadomiona przez sąsiadów. Gdyby każdy Polak czytał o czym piszę i przed czym ostrzegam, może nie byłoby tego napadu. Jeszcze raz dla wszystkich lektura obowiązkowa, wpis nie mój, ale przeze mnie rozpowszechniany –  Naród tchórzy.