Incydent z nożem, motyw działania sprawcy drącego się allach akbar nieznany – tytuł poprawny politycznie

Uzbrojony w nóż mężczyzna zaatakował w piątek po południu ludzi w centrum Turku w południowo-zachodniej Finlandii. Interweniowała policja, która postrzeliła i zatrzymała napastnika.

“Jest osiem ofiar ataku nożem. Dwie osoby zginęły, a sześć jest rannych” – przekazała na Twitterze fińska policja.

Fałszerze rzeczywistości twierdzą, że nieznane są motywy działania sprawcy, chociaż nożownik darł się allach akbar. Fińska policja podała, że w związku z tymi wydarzeniami poszukiwani są dalsi potencjalni podejrzani. Wcześniej fińskie media informowały o kilku napastnikach z nożami.

Dziennik “Turun Sanomat” podał, że co najmniej jedna osoba nie żyje, czego władze dotąd oficjalnie nie potwierdziły. Z kolei dziennik “Ilta-Sanomat” przekazał, że rannych zostało sześć osób: pięć kobiet i mężczyzna. Władze nie informują, w jakim stanie są poszkodowane osoby.

W czerwcu fińskie służby bezpieczeństwa SUPO podniosły stopień zagrożenia atakami terrorystycznymi do drugiego, “podwyższonego” poziomu w 4-stopniowej skali. Według SUPO zagrożenie terroryzmem jest poważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, a w całym kraju jest ok. 350 osób, które mogą mieć związek z działalnością terrorystyczną.

Służby podały, że Finlandia zaczęła być postrzegana przez dżihadystyczną organizację Państwo Islamskie (IS) jako kraj zachodni będący częścią sojuszu przeciwko IS


 

Wyrżną tchórzliwych mieszkańców Europy nożownicy drący się allach akbar. Za każdym razem fałszerze rzeczywistości będą pisali, że nieznane są motywy działania sprawy, a zabicie kogoś to tylko incydent. Islamski terror przecież nie istnieje, a oni wszyscy są miłującymi pokój przybyszami. No przynajmniej tak zapewnia Papież Franciszek.

Niestety tego odzianego w białe szaty lewaka nie słucham i wam to odradzam. W związku z tym zastanawiam się po co mi zgadywanka o motywach działania sprawcy, który drze się na pełny regulator, że allach jest akbar, cokolwiek to zaklęcie znaczy. Sprawa jest prosta, wyznawca obcego boga morduje w imię tego kogo czci gorliwie. Wystarczy mi tyle. Po co mi motyw działania sprawcy?


Uzupełnienie 2017-08-19 10:29 Finlandia/ Policja: 18-letni Marokańczyk nożownikiem z Turku

Fińska policja potwierdziła w sobotę, że piątkowy atak nożownika w centrum Turku na południowym zachodzie kraju jest badany jako akt terrorystyczny. Napastnikiem był 18-letni Marokańczyk, który w ciężkim stanie przebywa w szpitalu. W ataku zginęły dwie osoby.

Policja poinformowała także, że w nocy z piątku na sobotę przeprowadziła szereg operacji, w wyniku których zatrzymane zostały cztery osoby, mogące mieć związek ze zdarzeniem. W sobotę rano policja przedstawiła najnowszy bilans ofiar, informując, że nożownik zaatakował dziesięć osób, z których dwie zmarły. Ofiary śmiertelne to obywatele Finlandii. Wcześniej informowano o ośmiu poszkodowanych.

Wszyscy poszkodowani to osoby dorosłe. Wśród nich jest dwóch obywateli Szwecji i Włoch. W sobotę rano kilku rannych nadal przebywało na oddziałach intensywnej terapii.

W stanie ciężkim jest także postrzelony przez policję napastnik. Według policji jest nim 18-letni Marokańczyk, który na razie nie został przesłuchany.

Sprawą zajmuje się policja kryminalna, policja bezpieczeństwa SUPO oraz straż graniczna. Fińskie służby współpracują także z Europolem. W zdarzeniu nie ucierpieli Polacy. (PAP)


2018-02-27 15:31 (PAP) Finlandia/ Akt oskarżenia nożownika z Turku trafił do sądu

Marokańczyk, który 18 sierpnia ub. roku w Turku w Finlandii zaatakował nożem przechodniów, zabijając dwie osoby i raniąc osiem, został oskarżony o morderstwa terrorystyczne – poinformowało we wtorek biuro Prokuratura Generalnego. Może grozić mu dożywocie.

Zgodnie z komunikatem prokuratury zarzuty dotyczą dwóch morderstw o podłożu terrorystycznym i próby dokonania ośmiu zabójstw na tym samym tle.

„Oskarżony jest podejrzany o akt terrorystyczny w związku z tym, że celem jego działania było wywołanie poczucia poważnego niepokoju wśród ludności” – oświadczyła prokuratura.

Podkreślono, że oskarżony na żadnym etapie śledztwa nie zaprzeczył przeprowadzeniu ataku z nożem, ale „jak dotąd nie odniósł się do tego, czy dokonał ataku w celu terrorystycznym, w przypisywany mu w oskarżeniu sposób”.

Wcześniej na początku lutego policja, kończąc dochodzenie w sprawie, powiadomiła, że w trakcie przesłuchania podejrzany „widział siebie jako bojownika Państwa Islamskiego”. W jego rzeczach znajdowały się materiały związane z tą dżihadystyczną organizacją. Znaleziono także „manifest” – opublikowany przez niego w mediach społecznościowych w dniu ataku – o mocno religijnym przesłaniu, w którym wspomniana była m.in. niesprawiedliwość wobec islamu. Według śledczych nożownik działał w pojedynkę, a radykalizacji uległ na trzy miesiące przed atakiem.

Według fińskich komentatorów w procesie sądowym kluczowe będzie wykazanie, czy sprawca dokonał ataku w celu terrorystycznym, działając z pełną świadomością. Zgodnie z kodeksem karnym za morderstwa o charakterze terrorystycznym grozi dożywotnie pozbawienie wolności. Podejrzany został poddany badaniom na poczytalność, ale ich wyniki mają być przedstawione dopiero podczas rozprawy.

Sąd ma zająć się sprawą w marcu. Pierwsza rozprawa, która ma być przeprowadzona z więzienia w Turku, gdzie obecnie przebywa sprawca, jest zaplanowana na kwiecień.

Oskarżony to obywatel Maroka, urodzony w 1994 r., który ubiegał się w Finlandii o azyl. Pod koniec 2016 r. dostał odmowną decyzję. Do czasu ataku przebywał w ośrodku dla uchodźców w jednej z dzielnic w Turku, czekając na rozpatrzenie odwołania. W trakcie śledztwa wykazano też, że przed fińskimi urzędnikami posługiwał się fałszywą tożsamością.

Mężczyzna został zatrzymany przez policję w dniu ataku kilka minut po otrzymaniu zgłoszenia. Atak nożownika w Turku jest uznawany za pierwszy dżihadystyczny akt terrorystyczny w Finlandii.

Z Helsinek Przemysław Molik (PAP)