Komunikat MSWiA – minister Mariusz Błaszczak: Robimy wszystko, aby Polacy byli bezpieczni

MSWiA informuje:

– Nie ma rekomendacji w zakresie wprowadzenia stopnia alarmowego w Polsce w odniesieniu do zagrożeń terrorystycznych. Robimy wszystko, aby Polacy byli bezpieczni. Służby są przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom – powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak po posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych.

W piątek (18 sierpnia br.) minister Mariusz Błaszczak przewodniczył posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych, który zebrał się w związku z wydarzeniami w Hiszpanii.

– Zamachy terrorystyczne, takie jak w Barcelonie, zawsze skutkują wzmożoną czujnością ze strony wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Jednak podkreślam, że nie ma rekomendacji ze strony służb co do wprowadzenia stopnia alarmowego w odniesieniu do zagrożenia terrorystycznego w naszym kraju. Robimy wszystko, aby Polacy byli bezpieczni – poinformował szef MSWiA po posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych.

Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że służby cały czas analizują wszystkie informacje i sygnały. – Pozostaję w stałym kontakcie ze służbami i jestem na bieżąco informowany – podkreślił.

Sformułowano również zalecenia dla Policji i Straży Granicznej dotyczące dodatkowych patroli. Dotyczy to przede wszystkim dworców kolejowych, lotnisk, uczęszczanych przez turystów miejsc oraz centrów handlowych i innych dużych skupisk ludzi.

Służby apelują do wszystkich, aby zwracać szczególną uwagę na przedmioty oraz pakunki pozostawione bez opieki. Każdą sytuację, która wzbudza nasz niepokój, należy niezwłocznie zgłaszać funkcjonariuszom.

Domniemuję, że ktoś w MSWiA przeczytał mój wpis CIA w czerwcu ostrzegała władze Katalonii przed zamachem, a minister Błaszczak tępi społeczną czujność Polaków i otrzeźwiał. Bardzo dobrze!

Taki komunikat to ja rozumiem: staramy się, ale prosimy o czujność. Tak trzeba mówić do Polaków. Z islamskimi terrorystami to nie jest zabawa w bezpieczeństwo. To śmiertelnie groźni ludzie, którzy korzystają z każdej okazji by mordować niewinnych. Pod żadnym pozorem nie można pozwalać sobie na beztroskę myślenia, że jest wszystko w porządku.

Nie tylko ganię, ale i chwalę. Gdy jest powód do nagany, nie mam zahamowań aby pisać prawdę. Podobnie gdy jest powód do pochwały, też bez skrupułów to czynię. Rządzący muszą mieć feedback społeczny, a nie wokoło klakierów lub zdeklarowanych wrogów.

Gdyby jeszcze rząd polski zechciał iść za wzorem Czechów i traktować Polaków jako partnerów w utrzymaniu bezpieczeństwa publicznego. Naprawdę nie da się inaczej i o to trzeba się już dzisiaj zatroszczyć. Polacy, praworządni i zdrowi na umyśle Polacy aby nie było wątpliwości, muszą mieć możliwości zdobywania pozwoleń na broń bez zbędnych kosztów i kłopotliwych procedur. Czas na racjonalną zmianę prawa. Nie ma powodu obawiać się Polaków, tak jak rząd Czech nie boi się swoich obywateli.