Amerykańskie sankcje wobec rosyjskich i chińskich podmiotów wspierających program rakietowy Korei Północnej

Ministerstwo finansów USA nałożyło sankcje na dziesięć podmiotów oraz sześć osób z Chin i Rosji, które w ocenie resortu przyczyniają się do rozwoju programu nuklearnego Korei Płn. – poinformował we wtorek w komunikacie minister finansów USA Steven Mnuchin.

“Resort finansów będzie nadal zwiększał presję na Koreę Północną, obierając za cel tych, którzy wspierają rozwój (tamtejszych) programów nuklearnych i balistycznych, i odcinając ich od amerykańskiego systemu finansowego” – ostrzegł minister.

“Jest rzeczą niedopuszczalną, by osoby lub przedsiębiorstwa w Chinach i Rosji lub gdzieś indziej pozwalały Korei Północnej uzyskiwać wpływy, które są przeznaczane na rozwój broni masowego rażenia” – dodał Mnuchin.

5 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednogłośnie rezolucję przewidującą nałożenie nowych sankcji na Koreę Północną. Ma ona ograniczyć dochody Pjongjangu z eksportu (3 mld dol. rocznie) o jedną trzecią poprzez nałożenie embarga na węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz owoce morza.

Korea Północna przeprowadziła 28 lipca drugą już próbę międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM); całe terytorium Stanów Zjednoczonych jest w naszym zasięgu – powiedział nazajutrz przywódca reżimu Kim Dzong Un.

Pierwszy udany test ICBM Pjongjang przeprowadził 4 lipca, w dniu święta narodowego Stanów Zjednoczonych. (PAP)


Gdyby ktoś miał wątpliwości z którego miejsca rogi koreańskiego Kima wyrastają. Powtarzam to od dawna, ten pulchny chomik to harcownik działający na zlecenie starszych i bardziej doświadczonych towarzyszy z Pekinu i Moskwy. Komuniści na całym świecie trzymają się razem. W ostatnim czasie dołącza do nich towarzysz Papież. Do Rosji poleciał papieski ważny sekretarz, już media donoszą, że ciepłe przekazują pozdrowienia towarzysze z Moskwy dla towarzysza Papieża.

Towarzysze z Moskwy razem z towarzyszami z Pekinu, przy wydatnym współudziale towarzysza Papieża dążą do jednego, bardzo prostego celu. Do izolacji Stanów Zjednoczonych. Ach, zapomniałem, że wspierać ich będą w tym dziele pokoju towarzysze z Europy, kto wie czy nie z Polski. Przecież towarzysz MAOwiecki aż przebiera nogami, aby z towarzyszami partnerskich Chin budować w Polsce elektrownie, drogi i koleje.

To co piszę to wcale nie są żarciki. Sprawa moim zdaniem jest bardzo poważna. Trwa jakaś rozgrywka i mam nadzieję, że zwycięską ręką wyjdzie z niej Ameryka. My w Polsce powinniśmy społecznym naciskiem, prezentowaniem własnego stanowiska, piętnować PiS za współpracą z komunistami z Chin. To naprawdę nie są żarty. Jest jak pisałem we wpisie Komuniści z Chin grożą USA w związku z prowadzeniem śledztwa w sprawie kradzieży własności intelektualnej:

Chińscy komuniści oczywiście nie znają pojęcia dobra i zła, wiedzą tylko co jest dla nich korzystne i nie można od nich niczego więcej oczekiwać. Trzeba tylko wiedzieć, że tak jest. Jak już komunista coś w swoich łapach ma, uznaje że to jest jego i to jest konkretny fakt. Fakty komuniści cenią, bo dla nich tylko liczy się materialny świat, a jak wiadomo pojęcie dobra i zła zalicza się do świata wartości, czyli świata duchowego.

Jak wlezą do Polski, nie damy rady się ich pozbyć. Zastanawiam się tylko dlaczego tego zdaje się nie pojmować PiS?


Uzupełnienie 2017-08-22 20:07 (Reuters/PAP)

Chiny wzywają USA do wycofania sankcji wobec chińskich podmiotów

USA powinny “natychmiast skorygować błąd” polegający na nałożeniu sankcji na podmioty i osoby z Chin w ramach presji na Koreę Płn. – oznajmił we wtorek rzecznik chińskiej ambasady w Waszyngtonie. O nowych retorsjach poinformował wcześniej resort finansów USA.

Aby nie zaszkodzić relacjom z Pekinem, Waszyngton powinien natychmiast wycofać decyzję o nałożeniu tych restrykcji – powiedział rzecznik ambasady.

“Chiny przeciwstawiają się jednostronnym sankcjom, które nie są ujęte w ramy (restrykcji) Rady Bezpieczeństwa ONZ, a zwłaszcza +dalekosiężnej jurysdykcji+ mającej objąć chińskich obywateli i firmy, sprawowanej przez jakiekolwiek państwo na podstawie jego wewnętrznego prawa” – dodał.

Wcześniej we wtorek minister finansów USA Steven Mnuchin poinformował w komunikacie, że Waszyngton nałożył sankcje na dziesięć podmiotów oraz sześć osób z Chin i Rosji, które w ocenie jego resortu przyczyniają się do rozwoju programu nuklearnego Korei Północnej.

5 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednogłośnie rezolucję przewidującą nałożenie nowych sankcji na Koreę Północną w związku z drugą już próbą międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), jaką Korea Północna przeprowadziła 28 lipca.

Pierwszy udany test ICBM Pjongjang przeprowadził 4 lipca, w dniu święta narodowego Stanów Zjednoczonych. (PAP)