Wszystkie patrole policji w Finlandii mają mieć broń automatyczną

Fińska komenda główna policji zamierza dodatkowo wyposażyć wszystkie patrole policyjne w pistolety automatyczne MP5 – poinformowała w piątek agencja prasowa STT.

Według inspektora Ariego Alanena z zarządu głównego fińskiej policji zagrożenie terroryzmem wymaga gotowości do reakcji. “Trzeba uważniej śledzić to, co zmienia się w otoczeniu. Trzeba rozważyć jakimi środkami powinny dysponować siły bezpieczeństwa” – powiedział Alanen w wywiadzie dla STT.

Wyjaśnił, że pistoletów MP5 policjanci mogliby używać w sytuacjach, kiedy dozwolone jest użycie broni, a cel znajduje się daleko. Dodał, że wyposażenie w MP5 nie ma na celu przeobrażenia policji w bardziej zmilitaryzowaną jednostkę. Policja, jako służba, ma być bardziej wiarygodna w oczach społeczeństwa – podkreślił Alanen.

Jak poinformował w piątek dziennik “Helsingin Sanomat”, plany wyposażenia wszystkich patroli w pistolety MP5 nie mają bezpośredniego związku z atakiem nożownika w Turku z 18 sierpnia, który został uznany za pierwszy atak terrorystyczny w historii Finlandii.

“Pistoletów jest już wystarczająca ilość, a teraz są przeprowadzane szkolenia, aby każdy patrol mógł ich używać w razie potrzeby. To nie łączy się ze zdarzeniem w Turku; szkolenia rozpoczęły się już wcześniej w tym roku” – powiedział “HS” inspektor Mika Heini z komendy głównej policji.

Dodał, że broń automatyczna jest na wyposażeniu policji od lat 90. Obecnie w trakcie patroli fińscy policjanci uzbrojeni są w tradycyjne pistolety służbowe Walther oraz Glock. Pistolety MP5 są używane przez specjalną grupę “Niedźwiedź” (fin. “Karhu”), która jest również wyposażona w cięższy sprzęt niż podstawowe patrole policyjne.

W tym roku fiński rząd planując budżet na 2018 rok zdecydował o przyznaniu policji dodatkowych środków w wysokości 46 mln euro. W czwartek zaś analizując potrzeby bezpieczeństwa kraju po ataku w Turku zwiększył tę kwotę o blisko 12 mln euro: o 9 mln na policję i 2,5 mln euro na policję bezpieczeństwa SUPO. (PAP)


Czasami to nie wiem jak mam skomentować doniesienia prasowe. Tym razem tak jest. No nie wiem. Będą mieli MP5, to chyba dobrze. W razie zamachu i tak to niewiele pomoże, bo bandzior i tak robi co w jego mocy, aby mordować tam gdzie nie ma policji.