Korea Północna twierdzi, że ma bombę wodorową, w którą można uzbroić rakiety, a zaraz po tym odnotowano próby jądrowe

Korea Północna twierdzi, że zbudowała nową, o wielkiej sile bombę wodorową, którą można użyć jako głowic do międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM). Oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała w niedzielę, że przywódca KRLD dokonał inspekcji ośrodka, gdzie prowadzone są prace nad bronią nuklearną. Przywódca komunistycznej Korei zapewnił także, że nowa broń została zbudowana wyłącznie z elementów wyprodukowanych w Korei Północnej i w oparciu o rodzimą technologię, a jej moc może sięgać od kilkudziesięciu do setek kiloton.

Informacji tych nie są w stanie zweryfikować niezależni eksperci. Po próbie jądrowej na początku stycznia ub. roku zachodni analitycy wątpili, że był to test bomby wodorowej – jak twierdziły władze w Pjongjangu. Eksperci wątpią także, że Korei Północnej udało się zminiaturyzować głowicę jądrową, tak by mogła być przenoszona przez rakiety.

Wstrząs sejsmiczny w Korei Północnej o magnitudzie 5,6 mógł być skutkiem podziemnej próby jądrowej w tym kraju – uważają władze Korei Południowej. Południowokoreańska armia uważa, że wstrząs był wywołany sztucznie. Rząd w Seulu nie wyklucza, że Korea Północna przeprowadziła podziemną próbę jądrową. O kolejnym wstrząsie poinformowała Chińska Państwowa Agencja Sejsmologiczna. W niedzielę wykryto trzęsienia ziemi na terytorium Korei Północnej, o magnitudzie 4,6, niemal w tym samym miejscu, w którym osiem minut wcześniej miał miejsce silniejszy wstrząs. Według Agencji do drugiego wstrząsu, określonego jako “kolaps”, doszło na głębokości zera kilometrów, czyli na powierzchni ziemi, a uzyskane współrzędne obu trzęsień wskazują niemal tę samą lokalizację. (PAP)


 

No i co…?

 

O proszę już jest uzupełnienie 2017-09-03 09:04 (AFP,AP,Reuters,dpa/PAP)

Korea Płn./TV: próba bomby wodorowej zakończona “całkowitym powodzeniem” (krótka4)

“Całkowitym powodzeniem” zakończyła się przeprowadzona przez Koreę Północną próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM) – ogłosiła w niedzielę państwowa telewizja północnokoreańska.

To “ważny krok” na drodze do ukończenia przez Pjongjang programu mającego na celu wyprodukowanie broni atomowej – dodano.

Telewizja podała ten komunikat kilka godzin po potężnym wstrząsie sejsmicznym na terytorium Korei Płn., co sugeruje, że kraj ten przeprowadził kolejną próbę jądrową. (PAP)