Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada uruchomienie od stycznia 2018 r. programu budowy i rewitalizacji strzelnic

Od stycznia 2018 r. MON chce wprowadzić program związany z dofinansowaniem budowy i rewitalizacji strzelnic – powiedział w czwartek wiceszef MON Michał Dworczyk. Strzelnice mają być otwarte dla wszystkich i znajdować się w każdym powiecie.

Wiceszef MON był pytany w TVP Info o program przygotowywany przez MON, który ma obowiązywać od nowego roku.

“Mamy zabezpieczone środki i jesteśmy na etapie wprowadzania zmian prawnych. Jest to program związany z dofinansowaniem budowy i rewitalizacji strzelnic. Chcielibyśmy, żeby w każdym powiecie poza jedną kompanią wojsk obrony terytorialnej, jedną szkołą średnią prowadzącą klasy wojskowe, była również jedna strzelnica – otwarta dla wszystkich, prowadzona przez samorząd” – zaznaczył Dworczyk.

Podkreślił, że strzelnice cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ “z jednej strony to jest rozwój strzelectwa, rozwój postaw proobronnych, organizacji proobronnych, oraz możliwość do ćwiczenia dla wojska” – ocenił wiceszef MON.

Jak dodał obecna sytuacja strzelnic jest związana z “destrukcją”, jaka została przeprowadzona w obszarze infrastruktury Wojska Polskiego. “Z ponad 200 strzelnic wojskowych, które istniały w naszym kraju, w tej chwili jest poniżej 100. Wiele z nich zostało wyłączonych, bez możliwości rewitalizacji” – zaznaczył Dworczyk.

“Rozmawiamy też z Ministerstwem Sportu i mamy nadzieję, że od stycznia taki program wspierania tego rodzaju inwestycji dla samorządów uruchomimy” – powiedział. (PAP)


 

To bardzo dobra wiadomość. Infrastruktura strzelnic to wielki problem w Polsce. Brak strzelnic hamuje w istotny sposób rozwój sportów strzeleckich i nauki posługiwania się bronią. W lutym tego roku pisałem, że prace koncepcyjne nad programem nie rozpoczęły się. Mam nadzieję, że tym razem ta sprawa ruszy do przodu. Wydaje mi się, że wreszcie sprawa trafiła do odpowiedniego ministerstwa, którego działania osobiście oceniam bardzo pozytywnie.

Wczoraj będąc na MSPO w Kielcach powziąłem wiadomość, że MON planuje rozdysponowanie na ten cel 400 milionów złotych. Dzisiaj okazało się, że ta informacja ma potwierdzenie w słowach wiceministra MON. Jak tylko dotarłem do komputera, od razu napisałem do wiceministra Michała Dworczyka e-mail z prośbą o umożliwienie mi udziału w zespole zajmującym się projektowaniem rozwiązań w tym zakresie. Czekam na odpowiedź, mam nadzieję pozytywną. Moim zdaniem w projektowaniu rozwiązań niezbędny jest głos społeczny, a ten mam nadzieję wyrażam.

Moim zdaniem prace nad rozwiązaniami powinny iść w kierunku takim, aby strzelnice były w dyspozycji klubów strzeleckich mających siedzibę na terenie powiatu. Właścicielem obiektu może być samorząd, to nie ma znaczenia. Strzelnice powinny być budowane czy rekapitalizowane przez organizacje społeczne, tak aby całe pieniądze przeznaczone były nie na wydatki materiałowe (budowę), a nie na urzędników. W Polsce jest 380 powiatów, to nieco ponad milion złotych na jedną strzelnicą, przy założeniu, że każdy powiat będzie miał swoją strzelnicę. Moim zdaniem na strzelnicę ziemną taka kwota w zupełności będzie wystarczająca. Za milion złotych można wybudować strzelnicę z prawdziwego zdarzenia, o ile pieniądze nie pójdą na pensyjni urzędników.

Póki co czekam na dalszy rozwój wypadków.