Ameryka została zaatakowana, ponad 50 zabitych i ok. 200 rannych w masowym mordzie w Las Vegas

Ponad 20 osób zginęło, a ok. 100 zostało rannych w ataku jakie miał miejsce w Las Vegas w niedzielę wieczorem (poniedziałek w Polsce) podczas koncertu muzyki country, k. hotelu Mandalay Bay. Napastnika zabiła policja; trwają poszukiwania jego towarzyszki. (Uzupełnienie. Szeryf Nevady: co najmniej 50 zabitych i co najmniej 200 rannych w ataku w Las Vegas.)

Sprawca przebywał na 32. piętrze hotelu, w pobliżu którego pod gołym niebem odbywał się koncert.

“Policjanci udali się tam (gdzie był napastnik) i zabili podejrzanego na miejscu” – powiedział na konferencji prasowej szeryf Las Vegas Joe Lombardo. Według niego sprawca był mieszkańcem tego miasta.

Nie podano żadnych informacji dotyczących motywów działania mężczyzny. Szeryf przekazał jedynie, że napastnik prawdopodobnie działał w pojedynkę. Trwają poszukiwania kobiety, która wraz z nim wynajmowała pokój w hotelu. Agencja Reutera podaje, że chodzi o Azjatkę.

Jak relacjonowali świadkowie sprawca strzelał do uczestników koncertu amerykańskiego piosenkarza Jasona Aldeana. Na Instagramie muzyk poinformował, że on i jego zespół są bezpieczni. “Dzisiejsza noc była przerażająca – napisał. – Myślami i modlitwą jestem ze wszystkimi dotkniętymi dzisiejszym zdarzeniem”.

Zamieszczone w internecie zdjęcia z miejsca tragedii ukazują wielu rannych uczestników koncertu, leżących na ziemi, przed sceną i barierkami. Świadkowie mówią, że w czasie koncertu usłyszeli hałas, który początkowo kojarzył im się z tłuczonymi szybami; potem zorientowali się, że to strzały z broni automatycznej.

Wśród ofiar śmiertelnych jest co najmniej dwóch policjantów.

Choć wcześniej pojawiały się doniesienia o wymianie ognia między policjantami a grupą uzbrojonych mężczyzn, policja utrzymuje, że najprawdopodobniej był tylko jeden napastnik.

Według rzecznika szpitala w Las Vegas 14 rannych jest w stanie krytycznym.

W czasie operacji policja apelowała, by mieszkańcy omijali okolice hotelu oraz by “nie publikowali na żywo ani nie ujawniali taktycznych pozycji funkcjonariuszy na miejscu zdarzenia”.

Dyrekcja portu lotniczego Las Vegas-McCarran tymczasowo wstrzymała połączenia z tym lotniskiem.(PAP)

 

 

Ameryka została zaatakowana, to atak na niespotykaną skalę na bezbronnych ludzi uczestniczących w koncercie. Tego ataku nie dokonał ktoś z tego powodu, że posiadał broń. Tego ataku dokonał ktoś kto ma chory umysł, wypełniony jakąś zbrodniczą ideologią. Taka skala mordu to nawet nie strzelanina, to atak na bezbronnych jak na zwyczajnej wojnie. Nasuwają mi się analogie związane z atakiem na dwie wierze (World Trade Center) w Nowym Jorku.

Niech nikt nawet nie próbuje podejmować dyskusji z kimś kto wyrazi tezę, że powodem tej egzekucji było prawo do posiadania broni przez Amerykanów. Amerykanie od zawsze mieli broń i nie używali jej wcześniej do masowych egzekucji niewinnych cywilów. To nie broń się zmieniła, to coraz bardziej obłąkańcze ideologie są znajdują swoje ujście w agresji wobec myślących inaczej.

Oczywiście lekarstwem na to nie jest zakaz, czy ograniczenie w dostępie do broni. To droga zmierzająca donikąd. Moim zdaniem dla pełnej oceny tego mordu trzeba poczekać. Będą zapewne pojawiały się ustalenia śledztwa i już dzisiaj stawiam tezę, że w tle dostrzeżemy coś niezwykle ciekawego…

 

Uzupełnienie. Szeryf Nevady: co najmniej 50 zabitych i co najmniej 200 rannych w ataku w Las Vegas. (PAP)

To akt terroru na niespotykaną skalę. Terroru, bo to nie była żadna strzelanina. Ten bezprecedensowy przykład zezwierzęcenia człowieka, który wyłącznie w kategoriach terroru można postrzegać.


Uzupełnienie. 2017-10-02 13:19 (AP,Reuters/PAP)

USA/ Szeryf: w pokoju napastnika znaleźliśmy wiele sztuk broni (krótka7)

W pokoju hotelowym napastnika, który strzelał do ludzi zgromadzonych pod gołym niebem na koncercie muzyki country w Las Vegas, znaleźliśmy wiele sztuk broni palnej – poinformował szeryf tego miasta Joseph Lombardo.

Agencja Associated Press pisze, że strzelanina, w której zginęło co najmniej 50 osób i co najmniej 200 zostało rannych, jest najkrwawszą tego rodzaju tragedią w najnowszej historii USA.

Sprawcą, który został zabity przez policję, jest 64-letni Stephen Paddock. (PAP)


 

Żaden praworządny obywatel, w Ameryce czy na świecie, nie ma obowiązku brać na swoje sumienie mordu, którego dopuszcza się zwyrodniały morderca. Tylko czekać jak objawią się tacy, którzy odpowiedzialność za ten akt terroru będą przypisywali innym. Jestem przekonany, że taniec na trupach będzie się odbywał. Lewicowi ideolodzy, którzy indywidualną winę jednych przypisują drugim, nie zrezygnują z okazji tłoczenia w głowy ludzi swoich nieracjonalnych poglądów.

Przeglądam wpis na stronie heavy.com. To była egzekucja, facet strzelał, a przerwy były takie, jakie potrzebne są na wymianę magazynka. Naprawdę przerażające obrazy z wojny jaką ten obłąkany człowiek wydał Amerykanom.


 

Uzupełnienie: Dotychczas nie podano żadnych informacji o motywach jego ataku; mężczyzna najprawdopodobniej nie był związany z żadnym ugrupowaniem zbrojnym – powiedział dziennikarzom Lombardo. Dodał, że “nie wiadomo, jaki był jego system wartości”. Szeryf przekazał, że napastnik prawdopodobnie działał w pojedynkę.

Otóż to, to z systemu wartości człowieka wynika jego postępowanie. To nie broń zabija, a czasami z użyciem broni zły człowiek, wyznający zbrodniczy system wartości lub po prostu obłąkany, dopuszcza się piekielnych zbrodni.


 

Uzupełnienie 2017-10-02 18:41 (AP,Reuters,dpa/PAP)

USA/ Nowy bilans ofiar w Las Vegas: co najmniej 58 zabitych, 515 rannych (opis3)

Do co najmniej 58 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych strzelaniny na niedzielnym koncercie muzyki country w Las Vegas, podczas gdy liczba osób z obrażeniami wzrosła do 515 – poinformowała w poniedziałek miejscowa policja.

Poprzednio informowano o co najmniej 50 zabitych i ponad 400 rannych.

64-letni sprawca popełnił samobójstwo. Wcześniej policja informowała, że zabiła napastnika.

Powiązana z IS agencja informacyjna Amak podała, że ataku na uczestników koncertu muzyki country w Las Vegas dokonał “żołnierz Państwa Islamskiego w reakcji na wezwanie do atakowania państw należących do (międzynarodowej) koalicji (antyislamistycznej pod wodzą USA)”. Dodano, że sprawca ataku kilka miesięcy temu przeszedł na islam.

Tymczasem FBI poinformowało, że nie wykryło dotąd powiązań między sprawcą strzelaniny w Las Vegas a którąś z międzynarodowych organizacji terrorystycznych, a CIA oświadczyła, że wie o deklaracji IS, lecz przestrzegła przed wyciąganiem pochopnych wniosków.


 

Samotne wilki, czyli ludzie bez powiązań. Przecież właśnie na tym polegać ma ich działalność w wolnym świecie. Islamiści nadają przez internet wezwania do zamachów i nie ma innych powiązań z wiernymi, którzy decydują się wezwanie wykonać.

Niezależnie od wszystkiego ten krwawy atak to objaw nielegalnych działań, nielegalnego posiadacza broni palnej. W USA karabiny samoczynne objęte są federalnym zakazem posiadania.