Atak nożownika w galerii handlowej w Stalowej Woli, mordercę ujęli klienci galerii

10 osób zostało poszkodowanych w wyniku ataku nożownika, do którego doszło w piątek po południu w Stalowej Woli. Jedna z ofiar, 50-letnia kobieta, zmarła w szpitalu. Stan dwóch osób określany jest jako krytyczny – mówiła w piątek wieczorem wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Policja zapewnia, że nic nie wskazuje na to, aby był to atak terrorystyczny lub wynikał z pobudek ideologicznych. Podała też, że mężczyzna leczył się psychiatrycznie. Podczas przeszukania w jego domu znaleziono dokumentację medyczną.

Nożownik to 27-letni mieszkaniec Stalowej Woli. W piątek ok. godz. 15 zaatakował klientów galerii handlowej przy ul. Chopina w Stalowej Woli.

W wyniku jego ataku poszkodowanych zostało 10 osób, w tych siedem ciężko, z których jedna zmarła – poinformowała wojewoda w Rzeszowie. Dodała, że pozostałe trzy osoby odniosły lekkie obrażenia, w tym jedna bardzo lekkie, niezagrażające jej życiu.

Ofiary to sześć kobiet i czterech mężczyzn – w wieku od 18 do 50 lat. Leniart podała, że ofiary były przypadkowe, a napastnik zadawał im rany głównie w klatkę piersiową i głowę. Wieczorem dodała, że cztery ranne osoby są operowane, stan dwóch z nich określany jest jako krytyczny.

Komendant Pobuta poinformował, że nożownik został ujęty przez klientów galerii i przekazany policji. Mężczyzna był trzeźwy i dotychczas nie był notowany. Jak podkreślił, klienci galerii bardzo szybko zareagowali na zdarzenie; policja dostała osiem zgłoszeń już kilkanaście minut po godz. 15.

Jak mówił dziennikarzom komendant Pobuta, zatrzymany mężczyzna nie potrafił powiedzieć, dlaczego tak się zachował. Dodał, że kontakt z 27-latkiem jest bardzo utrudniony. “Myślę, że ten człowiek jest w stanie depresji i stąd jego działania. Mówił, że jest w trudnej sytuacji, że to jest dla niego ciężki dzień” – dodał. (PAP)


 

Po raz kolejny nieprawdziwe okazały się słowa pana wiceministra Jarosława Zielińskiego “za bezpieczeństwo obywateli odpowiada Państwo. Nie sam obywatel za swoje bezpieczeństwo tylko Państwo i stosowne służby, które to Państwo – Służby Państwowe, które to państwo powołuje”? Znowu służb nie było na miejscu, obywatele sami musieli zadbać o swoje bezpieczeństwo samodzielnie. Jak na bezbronnych Polaków udało się się to całkiem dobrze. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby histeryczny strach polityków przed Polakami, a właściwie przed tymi z nas, którzy chcieliby posiadać broń palną. Gdyby ktoś zaatakowany w tej galerii, albo świadek zdarzenia, był uzbrojony wówczas mielibyśmy mniej pokrzywdzonych. Nie chcę pisać, że tylu pokrzywdzonych to wina polityków. Pewne jest to, że bezbronność Polaków w takich sytuacjach to wasza odpowiedzialność, politycy. Krew tych osób świadczy przeciwko wam. Oczywiście nie stawiam jakiegokolwiek zarzutu Policji. Ten akapit ma pokazać jak bardzo nieprawdziwe są słowa o bezpieczeństwie, które wygłosił pan Zieliński. Dla ludzi trzeźwo myślących o bezpieczeństwie innych oczywiste jest, że nie da się postawić policjanta przy każdym obywatelu i za indywidualne bezpieczeństwo odpowiada osobiście każdy sam.

Sprawa kolejna, to reakcja klientów galerii. Po raz nieskończony+1 okazuje się, że pierwszą linią obrony w razie tego rodzaju ataków jest obywatel, Polak, przechodzień, świadek zdarzenia. Tak było jest i będzie, nawet wówczas gdy już politycy postanowią wprowadzić totalitarną kontrolę każdego, na każdym kroku aby dbać o nasze bezpieczeństwo.

Wnioski są takie aby nie słuchać tego co o bezpieczeństwie mówią politycy, a w szczególności pan wiceminister Zieliński. Własne życie i zdrowie to zbyt poważna sprawa aby polegać na cudzych słowach. Nie można wierzyć w omnipotencję państwa, o bezpieczeństwo swoje i bliskich trzeba troszczyć się osobiście. Policja ściga przestępców, policja odstrasza przestępców, ale policja nie broni w czasie i miejscu ataku. Trzeba być uważanym, trzeba obserwować własne otoczenie, trzeba starać się nabywać umiejętności obrony, trzeba zdobywać narzędzia zapewniające bezpieczeństwo własne. Zachęcam wszystkich do zainteresowania się posiadaniem broni palnej. Broń jak sama nazwa wskazuje służy bo bronienia się. W Polsce można uzyskać np. pozwolenie na posiadanie broni palnej w celu sportowym czy kolekcjonerskim, która także może być wykorzystana do obrony koniecznej.

Poniżej kilka sentencji, które czasami więcej mówią niż całe artykuły.

Uzupełnienie. Poniżej filmik z sieci, dokumentujący ujęcie mordercy – nożownika: