Zaproszenie na III Ogólnopolski Zlot Miłośników Broni Palnej w Puławach

Na początku marca w Puławach odbędzie się kolejna, trzecia już edycja Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Broni Palnej – imprezy, która z roku na rok gromadzi coraz większą liczbę uczestników. Po raz kolejny zaproszeni kolekcjonerzy zaprezentują swoje zbiory, obejmujące wiele unikatowych i cennych egzemplarzy, często o niebanalnej historii. Dla wszystkich uczestników będzie to również okazja do spotkań, wymiany doświadczeń oraz wzbogacenia własnej kolekcji.

Oprócz części wystawowej, na zlocie przewidywane są również wydarzenia towarzyszące, jak choćby tematyczne spotkania i prezentacje. Będą czynne również stoiska zaprzyjaźnionych firm, w tym sprzedawców i dystrybutorów broni i artykułów militarnych.

Głównym organizatorem zlotu jest Puławski Klub Miłośników Broni Palnej, przy wsparciu stowarzyszenia Pro ARMA, lokalnych grup strzeleckich i kolekcjonerskich oraz innych partnerów. W zamyśle organizatorów, głównym celem imprezy jest integracja środowiska kolekcjonerów, strzelców, myśliwych oraz innych osób interesujących się bronią palną i jej historią. Zlot ma również promować ideę posiadania broni palnej i kształtować świadomość społeczną w tym zakresie. W dłuższej perspektywie natomiast, Ogólnopolski Zlot Miłośników Broni Palnej w Puławach ma aspirację stać się coroczną, ogólnokrajową imprezą branżową z zakresu ręcznej broni palnej, o charakterze wystawienniczym oraz handlowym (giełda i targi). Stale zwiększające się zainteresowanie imprezą pozwala wierzyć, że cel ten zostanie osiągnięty.

Już poprzednia, tj. druga edycja zlotu, która odbyła się w lutym 2017 r., zgromadziła rekordową liczbę prawie 500 sztuk broni palnej różnego rodzaju, udostępnionej w sumie przez około 30 wystawców. Wśród prezentowanych zbiorów znalazła się broń długa i krótka, współczesna oraz historyczna. Można było podziwiać na przykład karabiny i rewolwery czarnoprochowe z czasów wojny secesyjnej, uzbrojenie wojskowe z pierwszej i drugiej wojny światowej, czy unikalne egzemplarze prototypowych pistoletów służbowych z czasów PRL. Zainteresowani mieli również okazję zapoznać się ze współczesnym uzbrojeniem służb mundurowych, jak np. karabinek Mini-Beryl, pistolety Glock czy nieśmiertelny AKM (“Kałasznikow”).

Wśród prezentowanych jednostek broni nie brakowało wielu prawdziwych kolekcjonerskich perełek, jak choćby legendarny polski przedwojenny VIS, pistolet Browning Hi-Power wykonany dla SS w 1941 roku, belgijskie pistolety FN (Fabrique Nationale de Herstal) zaprojektowane przez Johna Browninga czy brytyjski rewolwer Webley z drugiej połowy XIX w. Zwiedzający mogli również bez trudu rozpoznać takie “szlagiery” jak pierwszy szeroko stosowany pistolet samopowtarzalny Mauser C96, legendarny P08 Parabellum w różnych odmianach, jego następca – Walther P38, czy cieszący się do dziś dużym zainteresowaniem, nieśmiertelny i najbardziej amerykański z pistoletów – Colt 1911.

Wcześniejsza, pierwsza edycja zlotu odbył się w styczniu 2016 roku. Wzięło w nim udział 24 wystawców, a na wystawie można było obejrzeć blisko 300 sztuk broni, zarówno kolekcjonerskiej jak i powojennej, myśliwskiej, sportowej i czarnoprochowej.

Trzecia edycja zlotu odbędzie się dnia 3 marca 2018 r. w jednej z Puławskich szkół. Szczegółowe informacje oraz aktualności dostępne będą na stronie internetowej zmbp.pl.

autor Roman Woch

Trzecia z kolei impreza, to już poważna i ważna impreza. Chociaż nie byłem obecny na żadnym ze zlotów o II zlocie pisałem na Trybunie, a pierwszy z ciekawością obserwowałem w internecie. Własnie przy pomocy takich wydarzeń budowana w Polsce jest tzw. kultura posiadania broni palnej. Ta jest zaginiona, z mozołem dzięki społecznikom, którzy organizują tego rodzaju zloty, powstaje. Bądźcie na zlocie koniecznie! Może i ja się wybiorę. Czas jeszcze odległy, ale już zarezerwować datę na początku marca 2018 r.