Komunikat MON: rusza program MON „Kolumny Niepodległości”
- Autor: Andrzej Turczyn
- 29 października 2017
- komentarzy 7
Ministerstwo Obrony Narodowej informuje:
Dla uczczenia przypadającej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Ministerstwie Obrony Narodowej został opracowany program „Kolumny Niepodległości”. Założeniem przyjętego programu jest wybudowanie w miejscach szczególnych dla historii Polski okolicznościowych memoriałów w formie kolumn.
– Chcemy w ten sposób upamiętnić wysiłek Polaków, dzięki którym dziś możemy cieszyć się wolnością. Chcemy oddać hołd tym, których nazwiska znamy, ale też bezimiennym bohaterom naszej historii. Chcemy przypomnieć o historii lokalnych społeczności, dzięki którym dziś cała Ojczyzna może cieszyć się niepodległością, wolnością – mówi minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – Szanujemy niepodległość i chcemy przypominać wszystkim i wszędzie, jak jest ona dla nas ważna – dodaje szef MON.
Program MON nawiązuje do upamiętniania dziesięciolecia niepodległości w 1928 roku. Wówczas, dzięki inicjatywom lokalnych społeczności i władz, powstawały w kraju pomniki niepodległości, często w formie kolumn z orłem zrywającym się do lotu i ze zrzuconymi kajdanami.
Przyjęty w Ministerstwie Obrony Narodowej program będzie realizowany w trzech etapach: konkursu na projekt artystyczno-architektoniczny, konkursu na przyznanie dotacji na wsparcie budowy kolumn oraz uroczystego ich odsłonięcia w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.
Pierwszy etap zakłada ogłoszenie przez Ministerstwo Obrony Narodowej konkursu na projekt artystyczno-architektoniczny kolumny. Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. złotych. MON planuje też przyznanie dwóch nagród dla autorów wyróżnionych prac w wysokości po 8,5 tys. złotych.
Kolejne etapy – realizacyjne, to wyłonienie miejsc, w których m.in. samorządy będą chciały zrealizować projekt, następnie wznoszenie pomników. Inicjatorem budowy mogą być samorządy, bo to one najczęściej dysponują terenem umożliwiającym ustawienie kolumny, a także osoby fizyczne lub prawne, np. kombatanci, grupy rekonstrukcyjne, harcerze i stowarzyszenia proobronne.
– Naszą ideą jest stworzenie w Polsce społecznego ruchu na rzecz świętowania niepodległości i radości z jej odzyskania – mówi Michał Dworczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej i jednocześnie koordynator projektu. Wyjaśnia, że program ma zachęcać do upamiętnienia lokalnych wydarzeń i miejscowych bohaterów związanych z historią walki o niepodległość. – Dzięki temu każdy będzie mógł poczuć, że dzieje jego rodziny i regionu też są częścią historii niepodległości Rzeczypospolitej – mówi Michał Dworczyk.
Projekt artystyczno-architektoniczny kolumny zostanie udostępniony na licencji wszystkim zainteresowanym podmiotom. Ministerstwo Obrony Narodowej będzie wspierać finansowo realizację projektu. W budżecie resortu przeznaczonym na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaplanowano na realizację programu 5 mln zł.
Szczegóły dotyczące poszczególnych etapów projektu będą dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej.
Pomysł moim zdaniem świetny. Tego rodzaju działania mają znaczenie dla utrzymywania pamięci narodowej, a nawet dla utrzymywania czy budowy wspólnoty narodowej Polaków. Widzialne symbole mają znaczenie.
Wszelkiej maści, najczęściej lewackim międzynarodówkom, oczywiście zależy na tym, aby Polacy nie czuli tej szczególnej więzi jaka winna łączyć Naród Polski w jedną całość. Brak tych niewidzialnych połączeń bardzo ułatwia przeróżne zabiegi mające uczynić z nas bezideowe społeczeństwo, a nie naród, które nie posługuje się wartościami narodowymi.
Po części ta bezideowość Polaków jest faktem. Naród trzeba odbudować. Istotna część narodu została wybita, wywieziona, okrzyknięta dziwakami, oszołomami. W miejsce elit nadano nam sowieckich namiestników. Dzisiejsze tzw. elity polityczne są doskonałym obrazem rozkładu Narodu Polskiego. Zasadnicza ich część jest do wymiany, to w dużej części zdrajcy wysługujących się obcym.