Sprawca masakry chrześcijan w Teksasie był karany za znęcanie, nie miał prawa do posiadania broni

Sprawca niedzielnej masakry w kościele baptystów w Sutherland Springs w Teksasie, 26-letni Devin Patrick Kelley, miał skłonność do używania przemocy i popadał w konflikty z prawem – wynika z informacji zebranych przez amerykańskie organy ścigania i media.

Strzelając z karabinu automatycznego Ruger AR-556, Kelley zabił 26 osób i ranił 20. Władze Teksasu poinformowały w poniedziałek, że 10 rannych jest w stanie krytycznym. Najmłodsza z ofiar śmiertelnych miała 18 miesięcy, najstarsza 77 lat.

Kelley został wydalony z wojska po odsiedzeniu kary 12 miesięcy pozbawienia wolności, na jaką skazał go w 2012 r. sąd wojskowy za znęcanie się nad żoną i dzieckiem. W 2014 r. był skazany na grzywnę za okrucieństwo wobec zwierząt. AP pisze, powołując się na anonimowego przedstawiciela władz, że nie wydaje się, by Kelley był powiązany z jakimś ugrupowaniem terrorystycznym. Wykluczono też raczej nienawiść rasową jako motyw zbrodni.

W śledztwie ustalono już, że motywem sprawcy mogły być nieporozumienia rodzinne. Wiadomo, że “był wściekły” na swoją teściową – ujawnił przedstawiciel teksańskiego ministerstwa bezpieczeństwa publicznego Freeman Martin. Kelley wysyłał jej SMS-y z groźbami. Jego teściowie przychodzili czasem, choć nieregularnie, do kościoła w Sutherland Springs.

Ostatnio Kelley pracował jako nieuzbrojony ochroniarz w ośrodku wypoczynkowym w pobliżu swojego domu koło San Antonio. Podobno nie sprawiał tam kłopotów.

Kelley został znaleziony martwy w samochodzie, który rozbił, ścigany przez uzbrojonych cywilów. Policja przypuszcza, że sam się zastrzelił.(PAP)

W Stanach Zjednoczonych osoby z kryminalną przeszłością za przestępstwa z użyciem przemocy nie mają prawa do nabywania i posiadania broni. Wbrew obiegowej opinii nie każdy Amerykanin ma prawo kupić i posiadać broń palną. Nie mogą jej kupować osoby karane za przestępstwa z użyciem przemocy oraz osoby chore psychicznie. W przypadku mordercy chrześcijan z Teksasu mamy do czynienia z sadystą, który przesiedział rok w więzieniu za znęcanie się nad żoną i dzieckiem. Wylądował tam na skutek wyroku sądu wojskowego, przed zwolnieniem go z sił powietrznych USA.

Na nic zatem skowyt lewactwa, że to broń zabija i zakaz posiadania wszelkiej broni przez praworządnych obywateli jest najlepszy na każdą zbrodnię. W tym przypadku rozum człowieka, który nie pochodzi od małpy, musi przyjąć argumenty. Rozumowanie osób, których myślenie jest jedynie konsekwencją ewolucyjnych zdobyczy potomków małpoluda, mnie nie obchodzi.


Uzupełnienie. 2017-11-07 01:08 (Reuters,AP/PAP)

USA/Siły powietrzne przyznały się do zaniedbań w sprawie sprawcy masakry w Teksasie

Rzeczniczka dowództwa sił powietrznych USA przyznała w poniedziałek, że według wstępnych ustaleń wojsko dopuściło się zaniedbań w sprawie sprawcy niedzielnej masakry w Teksasie. Nie dostarczyło bowiem danych na temat jego kryminalnej przeszłości krajowej bazie danych.

Sprawca masakry, w której zginęło 26 osób a 20 zostało rannych, 26-letni były żołnierz sił powietrznych USA Devin Patrick Kelley, był w 2012 r. uznany winnym przez sąd wojskowy dwóch zarzutów znęcania się nad żoną i przybranym synem.

Jednak informacja na ten temat nie została, jak wymagają tego procedury, przekazana do bazy danych Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej (National Criminal Information Center – NCIC).

Prawo federalne zabrania sprzedaży lub udostępniania broni palnej osobom skazanym za przestępstwo przemocy domowej wobec współmałżonka lub dziecka.

“Wojska lotnicze rozpoczęły dochodzenie mające wyjaśnić, w jaki sposób postępowano wobec danych o kryminalnej przeszłości byłego żołnierza Devina P. Kelley’a po jego skazaniu w 2012 r. za przemoc domową” – oświadczyła rzeczniczka US Air Force Ann Stefanek.

Kelley strzelając z karabinu automatycznego Ruger AR-556, zabił w niedzielę w kościele baptystów w Sutherland Springs, w Teksasie, 26 osób i ranił 20. Władze Teksasu poinformowały w poniedziałek, że 10 rannych jest w stanie krytycznym. Najmłodsza z ofiar śmiertelnych miała 18 miesięcy, najstarsza 77 lat.

Sprawca masakry został wydalony z wojska po odsiedzeniu kary 12 miesięcy pozbawienia wolności, na jaką skazał go w 2012 r. sąd wojskowy. W 2014 r. był skazany na grzywnę za okrucieństwo wobec zwierząt. Według władz stanowych nie wydaje się, by Kelley był powiązany z jakimś ugrupowaniem terrorystycznym. Wykluczono też raczej nienawiść rasową jako motyw zbrodni.

W śledztwie ustalono już, że motywem sprawcy mogły być nieporozumienia rodzinne. Według przedstawiciela teksańskiego ministerstwa bezpieczeństwa publicznego Freemana Martina, wiadomo, że Kelley “był wściekły” na swoją teściową. Wysyłał jej SMS-y z groźbami. Jego teściowie przychodzili czasem, choć nieregularnie, do kościoła w Sutherland Springs. (PAP)

 

Donald Trump: Strzelanina w Teksasie to wynik problemów psychicznych sprawcy, a nie z prawem do posiadania broni

Masowe morderstwo w kościele chrześcijan baptystów (protestanckim) w Teksasie