Program “Strzelnica w powiecie” ruszy od stycznia 2018 r.

Program budowy strzelnic “Strzelnica w powiecie” ruszy do początku stycznia 2018 r. – powiedział w sobotę wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk. Resort obejmie dofinansowaniem obiekty, których koszt budowy nie przekroczy 2 mln zł.

Podczas konferencji “Sokół – Strzelnica w powiecie” zorganizowanej przez Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl w Warszawie, wiceminister przedstawił założenia i warunki programu MON “Strzelnica w powiecie”. Zakłada on dofinansowanie przez MON budowy i rewitalizacji strzelnic w każdym powiecie w Polsce. Inicjatywa skierowana jest do jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych.

Dworczyk poinformował, że zainteresowane podmioty będą mogły składać wnioski o dofinansowanie od stycznia 2018 r. Dodał, że podania będą rozpatrywane na bieżąco.

Podkreślił, że na realizację budowy strzelnic w powiatach MON przeznaczy kilkadziesiąt mln zł. Zaznaczył, że dokładna kwota, którą resort przekaże beneficjentom, będzie znana w grudniu. “Przed końcem roku poinformujemy, jakie środki przeznaczymy na projekt “Strzelnica w powiecie”. “Już teraz możemy powiedzieć, że naszym priorytetem są województwa: podlaskie, lubelskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie oraz gminy i powiaty, w których stacjonują wojska operacyjne, ale nie ma tam czynnych strzelnic” – wskazał.

Wiceszef MON zwrócił uwagę, że – w ramach programu – resort nie będzie wspierał budowy i rewitalizacji strzelnic krytych, rozbudowanych i skomplikowanych. Zapowiedział, że ministerstwo dofinansuje obiekty, których koszt budowy wyniesie od kilkuset tysięcy złotych do 2 mln zł. “Chcemy, żeby to był program masowy, powszechny. Jesteśmy zdeterminowani na dofinansowanie prostych rozwiązań, które zapewniają duże możliwości szkoleniowe, ale nie są zbyt drogie” – wyjaśnił.

Przypomniał, że samorządy zainteresowane udziałem w programie będą mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 proc. wartości inwestycji. W przypadku organizacji pozarządowych wkład własny w realizację obiektu nie będzie wymagany.

Dworczyk wskazał, że standardowy obiekt objęty dofinansowaniem powinien posiadać długość osi nie mniejszą niż 100 metrów, a jego szerokość nie powinna być mniejsza niż 45 metrów. Ponadto każda strzelnica powinna mieć cztery podnośniki tarcz. “Chcemy też, żeby na terenie stacjonowania każdego batalionu – czyli 4-5 powiatów – był jeden większy obiekt o osi co najmniej 300 metrów długości” – dodał.

Dworczyk ocenił, że wspieranie organizacji proobronnych, popularyzacja strzelectwa sportowego, proobronnego i myślistwa skutecznie zachęci młodych ludzi do służby w wojsku. “Wierzymy, że będziemy budować rezerwy osobowe Polskich Sił Zbrojnych” – dodał.

Według wiceministra, od 2009 r. kształcenie rezerwistów w Polsce jest w kryzysie. “Potrzebujemy rocznie 30 tys. rezerwistów. Niestety te potrzeby nie są wypełniane. W 2012 r. tylko ponad 2,5 tys. rezerwistów zostało wyszkolonych” – tłumaczył.

Podkreślił, że program “Strzelnica w powiecie” pomoże w osiągnieciu wymaganego poziomu wyszkolonych rezerwistów w 2020 r.

“Dzięki temu programowi skorzysta zarówno społeczeństwo, jak i Wojsko Polskie. Ten program pomaga w budowaniu świadomości proobronnej. W budowie postawy służby samorządy mogą odgrywać ogromną rolę” – ocenił Dworczyk.

Wicestarosta powiatu grójeckiego Dariusz Piątkowski w rozmowie z PAP, powiedział, że program MON wychodzi naprzeciw oczekiwaniom lokalnych społeczności. “Ten projekt jest oczekiwany przez lokalną społeczność. Jako powiat mamy możliwości, tereny i organizacje pozarządowe, które będą nam pomagać w popularyzacji strzelectwa” – zaznaczył.

Samorządowiec podkreślił, że pieniądze na wkład własny JST na budowę strzelnic będą pochodziły z budżetu samorządu lub ze środków Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

W jego ocenie strzelnice będą cieszyły się dużym zainteresowaniem społeczeństwa. W naszym powiecie mamy jedną strzelnicę, na którą przychodzi wielu mieszkańców. Trzeba dodać, że dookoła strzelnic powstanie też zaplecze do szeroko rozumianego survivalu i innych aktywności dla społeczności lokalnych. (PAP)


 

Dzisiaj bez komentarza. Trudno mi się cieszyć z tego programu wobec postawy wiceministra Dworczyka na posiedzeniu sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji z 6 grudnia 2017 r., gdy między innymi za sprawą właśnie tego wiceministra odrzucone zostały bardzo istotne poprawki do procedowanej ustawy o broni i amunicji.

Tak sobie myślę, że pan wiceminister powinien się jakoś wytłumaczyć albo wyjaśnić swoją postawę. Proszę udzielę miejsca na trybunie. Powinien Pan napisać, powiedzieć dlaczego dążył Pan do tego aby nie było podkomisji, a w konsekwencji do odrzucenia poprawek. Znał je Pan, dostał Pan od Jarka Lewandowskiego. Skądinąd docierają do mnie wiarygodne informacje, że nie jest Pan przeciwnikiem dostępu do broni Polaków. Zapraszam do wyjaśnienia ze szczegółami Polakom co sprawiło, że komisja wyglądała jak opisałem.

Sam program wsparcia budowy strzelnic oceniam pozytywnie i niech tak pozostanie.