Prezydent Donald Trump przedstawił strategię bezpieczeństwa USA

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w poniedziałek nową strategię bezpieczeństwa narodowego, podkreślając swe przesłanie z ubiegłorocznej kampanii wyborczej: “America first”.

“Ameryka jest w grze i Ameryka zwycięży” – powiedział. Agencja Associated Press informuje, że strategia koncentruje się na obronie kraju, w tym na budowie muru wzdłuż południowej granicy USA. Trump wezwał też do działań na rzecz amerykańskiej prosperity, mówił o “pokoju przez siłę” i poszerzaniu wpływów USA. Zapowiedział zniesienie limitów na wydatki obronne.

Prezydent oświadczył, że Stany Zjednoczone będą współpracowały z innymi państwami “w sposób, który zawsze chroni nasze interesy narodowe”.

AP pisze, że strategia Trumpa zakłada ciągłą konkurencję między państwami, wycofuje się z ostrzeżeń przed zmianami klimatu i potwierdza, że Stany Zjednoczone będą jednostronnie broniły swej suwerenności, nawet jeśli oznacza to ryzyko dla istniejących porozumień z innymi krajami.

Trump mówił o “nowej erze konkurencji”, wskazując, że jego strategia bierze pod uwagę konflikty militarne, ekonomiczne i polityczne na całym świecie.

Prezydent wezwał Pakistan do zdecydowanych działań przeciwko terroryzmowi oraz podkreślił, że Waszyngton musi zareagować na wyzwanie, jakie stanowią programy zbrojeniowe Korei Północnej. “Nie mamy wyboru” – oświadczył.

Trump zaakcentował, że jego strategia bezpieczeństwa narodowego po raz pierwszy odnosi się do bezpieczeństwa ekonomicznego.

W zamieszczonej na stronie internetowej Białego Domu strategii podkreśla się, że Stany Zjednoczone „odpowiedzą na rosnącą polityczną, ekonomiczną i militarną konkurencję, w obliczu której stoimy na całym świecie”.

Zaakcentowano, że Chiny i Rosja „rzucają wyzwanie potędze, wpływom i interesom Ameryki (…). Są zdeterminowane uczynić gospodarki mniej wolnymi i uczciwymi, powiększać swe siły zbrojne, kontrolować informacje i dane, by uciskać swoje społeczeństwa i poszerzać swe wpływy”. Trump oświadczył, przedstawiając założenia strategii, że jego administracja chce współpracować z obu tymi państwami, jeśli będzie to leżało w interesie Stanów Zjednoczonych.

„W tym samym czasie dyktatury Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej i Islamskiej Republiki Iranu są zdeterminowane, by destabilizować regiony, grozić Amerykanom i ich sojusznikom i brutalnie traktować swoje własne narody” – napisano.

Agencja Associated Press pisała w czwartek po dotarciu do wstępnej wersji nowej strategii bezpieczeństwa, że niesie ona ryzyko izolacji USA; kładzie nacisk na “jednostronne działanie” Ameryki. Zdaniem AP wizja Trumpa opiera się na założeniu, że globalne otoczenie Ameryki należy postrzegać raczej jako konkurencję niż obszar współpracy.

„Konkurencja nie zawsze oznacza wrogość, ani nie prowadzi w sposób nieunikniony do konfliktu – choć nikt nie powinien wątpić w nasze oddanie sprawie obrony naszych interesów. Ameryka, która z powodzeniem konkuruje, to najlepszy sposób na zapobieganie konfliktowi. Tak, jak słabość Ameryki jest zachętą do wyzwania, tak amerykańska siła i pewność siebie odstraszają od wojny i promują pokój” – napisano we wstępie do strategii bezpieczeństwa. (PAP)

Publikacja Narodowej Strategii Bezpieczeństwa (NSS) jest ważnym elementem dla każdej prezydencji w USA. Narodowa Strategia Bezpieczeństwa wyjaśnia obywatelom Ameryki, sojusznikom i partnerom oraz agencjom federalnym, w jaki sposób Prezydent zamierza wprowadzić w życie wizję bezpieczeństwa narodowego.

Przede wszystkim NSS Prezydenta Donalda J. Trumpa jest odbiciem jego przekonania, że ​​postawienie Ameryki na pierwszym miejscu jest obowiązkiem rządu i fundamentem skutecznego przywództwa USA na świecie. Strategia opiera się na czterech filarach: 1 Chroń ojczyznę, Amerykanów i amerykański styl życia; 2 Promuj amerykański dobrobyt; 3 Zachowaj pokój dzięki sile; 4 Zwiększaj wpływy amerykańskie.

Strategia jasno mówi o globalnej konkurencji. Uznaje, że ​​suwerenne państwa są najlepszą nadzieją dla pokojowego świata. Strategia opiera się na przekonaniu, że promowanie amerykańskich wartości jest kluczem do szerzenia pokoju i dobrobytu na całym świecie.

Bardzo mi się podoba takie właśnie podejście do bezpieczeństwa Ameryki. To bezpieczeństwo jest przede wszystkim zaproszeniem do współpracy. Trzeźwe praktyczne spojrzenie, które zakłada, że jak chcesz korzystać z parasola potęgi Ameryki, bądź jak Ameryka, a nie jak komunistyczne Chiny, Rosja czy barbarzyński świat islamski. Chcesz wolności i bezpieczeństwa, wzoruj się na Ameryce. To właśnie mówi Donald Trump sojusznikom, wśród których formalnie jeszcze jest Polska.

Ten dokument będzie niestety wyjątkowo niemile widziany w Polsce. Polska bowiem w coraz większym tempie zanurza się w odmęty socjalizmu, fiskalizmu, rezygnacji z suwerenności na rzecz eurokołchozu, pogłębiania etatystycznej współpracy z komunistycznym światem w celu sięgania po pieniądze na postępujący socjalizm, stagnacji w tych przejawach życia społecznego, które są związane z rzeczywistymi wolnościami obywatelskimi np. dostęp do broni. To wszystko po kolei i razem wzięte jest zaprzeczeniem amerykańskiego stylu życia. Zaprzeczeniem, nie żadną tam inną drogą w tym samym kierunku. To co uskutecznia obecna władza, z przerażeniem to stwierdzam, jest w kierunku antyamerykańskim. Po przeciwnej stronie do Ameryki stoi świat komunistyczny (noeokomunistyczny, postkomunistyczny, socjalistyczny). Podziału innego nie ma.

Będziemy realizować tę piękną wizję – świat silnych, suwerennych i niezależnych narodów, każdy z własną kulturą i marzeniami, kwitnących obok siebie w dobrobycie, wolności i pokoju. – Donald Trump

Ameryka to zrobi, a czy my na tym skorzystamy to tylko zależy od nas, czasu mamy bardzo mało na wejście do statku, który właśnie odpływa…

(Dzięki waszym darowiznom będę tłumaczył dokument w całości. Moim zdaniem to ważna rzecz, konieczna do szerokiego rozpowszechniania.)

Prezydent Trump zatwierdził założenia Narodowej Strategii Bezpieczeństwa, najważniejsze zagrożenia to ekspansja Chin, polityka Kremla, nielegalna imigracja