Dwoje policjantów brutalnie pobitych w imigranckim getcie pod Paryżem – takich imigrantów mamy przyjmować bez względu na bezpieczeństwo

Dwoje francuskich policjantów zostało brutalnie pobitych przez agresywny tłum w w noc sylwestrową w podparyskim w getcie imigrantów w mieście Champigny-sur-Marne; incydent wywołał falę oburzenia nad Sekwaną – podała we wtorek agencja AFP.

Do pobicia doszło podczas interwencji policji, gdy kilka osób próbowało wtargnąć na prywatne przyjęcie. W wyniku starć z tłumem policjantka ma obrażenia twarzy, a jej kolega złamany nos. Oboje zostali przetransportowani do szpitala – poinformowała agencja dpa.

W filmie z zajścia, opublikowanym w mediach społecznościowych, widać agresywny tłum, który kopie leżącą kobietę w mundurze. Dwie osoby zostały aresztowane, nie jest jednak jasne, czy brali oni udział w pobiciu funkcjonariuszy – zaznaczył “Le Monde”. Gazeta, powołując się na źródła policyjne, podała, że podczas interwencji policjanci użyli gazu łzawiącego.

Według AFP pobicie policjantów “wywołało falę oburzenia we Francji”. Prezydent Emmanuel Macron potępił incydent na Twitterze, określając go jako “tchórzliwy i kryminalny lincz”. Zapewnił, że winni zostaną odnalezieni oraz ukarani.

W sumie ośmiu policjantów i trzech wojskowych zostało rannych we Francji w nocy z niedzieli na poniedziałek – podało francuskie MSW. Według resortu podczas sylwestrowej nocy spalono ponad tysiąc pojazdów, a aresztowano ponad 500 osób. Do zapewnienia spokoju w ostatni dzień roku zmobilizowano ok. 140 tys. funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa.


2018-01-01 13:43 (PAP) Prymas  w poniedziałek w Gnieźnie w homilii w trakcie mszy na rozpoczęcie roku: “Ci, którzy podsycają strach przed migrantami, być może w celach politycznych, zamiast budować pokój, sieją przemoc, dyskryminację rasową oraz ksenofobię, które są źródłem wielkiego niepokoju dla tych wszystkich, którym leży na sercu ochrona każdego człowieka”

Jak podkreślił prymas Polak, papież Franciszek powtarza w swoim przesłaniu, że “pokój, który aniołowie głoszą pasterzom w noc Narodzenia Pańskiego, jest głębokim pragnieniem wszystkich ludzi i wszystkich narodów, szczególnie tych, którzy najbardziej cierpią z powodu jego braku”. “W tym roku, wśród tych ludzi, papież wskazuje nam na migrantów i uchodźców, na mężczyzn i kobiety, na dzieci i młodzież, na osoby w podeszłym wieku, którzy (…) szukają miejsca, gdzie mogliby żyć w pokoju” – powiedział prymas.

Cytując Franciszka podkreślił, że w wielu krajach do których zdążają migranci rozpowszechniła się “retoryka, która wyolbrzymia zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego lub koszty przyjęcia nowych przybyszów, lekceważąc w ten sposób godność ludzką, którą należy uznać we wszystkich, bo są synami i córkami Boga”.


Portal malydziennik.pl powiadamia: Papież domaga się od państw, by „przyjmowały migrantów do maksimum możliwości” i atakuje przeciwników niekontrolowanej migracji.

Łączyć te wiadomości czy ich ze sobą nie łączyć?

Moim zdaniem czas na dokonanie wyboru albo katolicyzm z powyższym przesłaniem albo Polska. Już dalej nie da się udawać, że kościół katolicki jest kościołem polskim i działa w interesie Polski. Czas powiedzieć prawdę, ta instytucja dąży do naszej zguby.

Wiem, że to strasznie boli i rozdziela umysł, ale trzeba stanąć w prawdzie. Nie ma innej drogi. Ile można udawać, że kościół katolicki nie jest wrogą interesom Polski instytucją? Jak połączyć wodę z Musicie zdecydować sami, dla mnie sprawa jest zupełnie oczywista.

Ktoś boi się utraty elementu duchowości, niech weźmie do ręki Biblię, Bóg nie pozostawi cię samego.


Uzupełnienie. 2018-01-02 20:58 (Media/PAP)

Francja/ Protest policji wobec bezkarności atakujących ją napastników

W Champigny-sur-Marne i innych miastach Francji policjanci z branżowego związku zawodowego protestowali we wtorek przeciwko pobiciu dwojga funkcjonariuszy w imigranckim getcie na południowo-wschodnich przedmieściach Paryża, domagając się kary dla sprawców.

Policyjni związkowcy przed merostwem w Champigny-sur-Marne mieli ze sobą hasła: “Żądamy surowszych kar dla sprawców ataków na policjantów!”, “Muszą iść za kratki!”.

Jak podaje portal europe1, na apel związkowców protesty odbyły się też w innych miejscowościach: w Lille, Tuluzie i Bordeaux oraz Saint-Etienne i Grenoble.

Według policjantów sprawcy pobić funkcjonariuszy prawie nigdy nie idą do więzienia, chyba że funkcjonariusz został zabity. “Nic się nie zmienia – twierdzi Frederic Lagache ze związku zawodowego Alliance. – Za każdym razem, kiedy pojawią się przypadki nagłośnione w mediach, słyszymy to samo od wszystkich prezydentów, którzy obiecują twarde sankcje, ale nic się nie zmienia!”.

W Champigny-sur-Marne w noc sylwestrową agresywny tłum brutalnie pobił dwoje francuskich policjantów usiłujących interweniować, gdy kilka osób próbowało wtargnąć na prywatne przyjęcie. W wyniku starć policjantka ma obrażenia twarzy, a jej kolega złamany nos. Film z zajścia, opublikowany w mediach społecznościowych, wywołał falę oburzenia. Prezydent Emmanuel Macron potępił na Twitterze incydent, określając go jako “tchórzliwy, kryminalny lincz”. Zapewnił, że winni zostaną odnalezieni i ukarani. We wtorek ponownie zdarzenie w Champigny potępił szef francuskiego MSW Gerard Collomb.

W sumie według francuskiego MSW we Francji w nocy z niedzieli na poniedziałek zostało rannych ośmiu policjantów oraz trzech wojskowych i czterech żandarmów, spalono ponad tysiąc pojazdów, a aresztowano ponad 500 osób. Do zapewnienia spokoju w ostatni dzień roku zmobilizowano ok. 140 tys. funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa.(PAP)