Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA Gen. Dunford: Rosja jest największym zagrożeniem dla Europy

Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph Dunford podkreślił w Brukseli, że wystarczy spojrzeć na najnowszą historię Rosji i jej inwestycje militarne, by zrozumieć, że kraj ten jest zagrożeniem dla Europy i nie tylko.

Wypowiedź gen. Dunforda, który przybył do Brukseli na obrady Komitetu Wojskowego NATO, relacjonuje na swym portalu resort obrony USA.

Dunford oświadczył, że Rosja jest największym zagrożeniem na kontynencie europejskim i zaakcentował, że NATO podejmuje działania odstraszające, uwzględniając rosyjski program modernizacji sił zbrojnych.

Generał wskazał, że Rosja modernizuje swój potencjał nuklearny, flotę wojenną, opracowuje nowe środki prowadzenia wojny cybernetycznej i elektronicznej. Podkreślił, że w minionej dekadzie w jakimś stopniu zmodernizowane zostały całe rosyjskie siły zbrojne.

Wyraził przekonanie, że Rosja „użyje tego potencjału”. Przypomniał w tym kontekście o działaniach Rosji w Gruzji w 2008 roku oraz aneksję Krymu w 2014 roku.

Dunford podkreślił, że państwa mają prawo do samoobrony, do tego, by nie były atakowane przez inne kraje. Wskazał, że dotyczy to także sytuacji, kiedy atak jest „kombinacją niekonwencjonalnych operacji, operacji informacyjnych, cybernetycznych, przymusu ekonomicznego i wpływu politycznego”. „W dalszym ciągu jest to naruszeniem suwerenności” – zaakcentował.

Generał przypomniał reakcję NATO na aneksję Krymu, wskazując m.in. na udział sił USA. Podkreślił, że obecnie uwaga koncentruje się na zwiększeniu natowskiego potencjału odstraszania na rzecz europejskiego bezpieczeństwa oraz zaznaczył, że kierunek działań USA w Europie jest zgodny ze strategią bezpieczeństwa narodowego w odniesieniu do Rosji. (PAP)


 

W czasie gdy mamy za sąsiada tak agresywne i niebezpieczne państwo jakim jest Rosja, traci Polska szefa MON, który jest człowiekiem wybitnym i jednoznacznie nastawionym na sojusz z najpotężniejszym państwem świata – Stanami Zjednoczonymi. Antoni Macierewicz dokładnie tak samo jak generał Joseph Dunford diagnozował Rosję.

Szef Klubów Gazety Polskiej Ryszard Kapuściński w felietonie w Gazecie Polskiej Codziennie pisze mocne słowa:

Członkowie Klubów „Gazety Polskiej” i sympatycy Strefy Wolnego Słowa przyjęli z niedowierzaniem wiadomość o zdymisjonowaniu ministra Antoniego Macierewicza. W grudniu, w czasie największej medialnej nagonki na szefa MON‑u, kluby „GP” zorganizowały w Spale spotkanie będące spontanicznym poparciem dla człowieka, który całe swoje życie poświęcił Polsce. Pomimo krótkiego terminu zgłoszeń chęć spotkania z ministrem wyraziło ponad tysiąc osób. Przyjechali, żeby nikomu nie przyszło do głowy odwołać człowieka gwarantującego bezpieczeństwo Polski. Niestety, ci, którzy zdecydowali o odwołaniu ministra Macierewicza, mają za nic głosy ludzi gotowych oddać wszystko za Polskę i jej niezależność. Ludzie ci to tysiące Polaków, którzy dopiero teraz uwierzyli, że Polska staje się Polską. Nikt im nie wytłumaczył, dlaczego podjęto taką decyzję i kto zdecydował o zdymisjonowaniu ministra. Tym ludziom należy się słowo wyjaśnienia, bo nie chodzi o wymianę ministra od „czegoś tam”. Tu chodzi o bezpieczeństwo Polski. Tu chodzi o bezpieczeństwo przyszłych pokoleń Polaków. Niech ci, którzy stoją za tą decyzją, mają odwagę się do tego przyznać.

Zmianę na stanowisku szefa MON w sytuacji naprawdę sporego zagrożenia legenduje Jarosław Kaczyński domagając się od Polaków ślepego, z tym samym fanatycznego zaufania w to co robi.

To wszystko sprawia, że ta sprawa wygląda naprawdę poważnie i niebezpiecznie zarazem.

Są tacy, którzy naśmiewają się z Antoniego Macierewicza, którzy zarzucają mu przeróżne wady. Jednak każdy kto rozumie potrzebę posiadania przez Polskę dwustronnego sojuszu z USA, po tym co zrobił PiS musi widzieć, że ten sojusz został istotne naruszony.

Nie myślcie, że efekty tego zobaczycie od razu. Nic podobnego. Ten wątły sojusz, który realnie pojawił się wraz z wjazdem amerykańskich czołgów do Polski będzie się rozpadał powoli i niedostrzegalnie dla zwykłego Polaka.

Moim zdaniem jest źle, a nawet bardzo źle i w związku z tym stawiam tezę, że tym bardziej czas na #Ruch11Listopada – partię, która w sojusz z USA – militarnym, gospodarczym – upatruje możliwości podźwignięcia się Polski.

My musimy odbudować fundamenty normalności, bo w  Polsce nie jest normalnie. Nie jest i nie może być normalnie w państwie, w którym szef gabinetu politycznego premiera mówi, że w Chinach wprawdzie rządzą komuniści ale jest kapitalizm, a Rosja to prawdziwie demokratyczne państwo. Upadek moralny tzw. elit politycznych Polski jest naprawdę straszny.

Informacja organizacyjna dla wszystkich tych, którym zależy aby miał dostęp do serwisu PAP i zamieszczał na blogu komentarze w oparciu o depesze, które tam znajduję. Comiesięczny dostęp do serwisu kosztuje ponad 1200 zł. W tym miesiącu otrzymałem fakturę, a w poprzednim miesiącu darowizny, które otrzymała fundacja wyniosły około 400 zł. Bez waszego wsparcia dostępu do serwisu PAP nie da się utrzymać.