Pozwolenia na broń – pierwsze, jeszcze niepełne informacje statystyczne za rok 2017

W Polsce pozwolenia na broń wydawane przez organy Policji rejestrowane są w systemie “Broń”. System “Broń” jest zły jak tylko zły system komputerowy być może. Nie ma możliwości na podstawie informacji zewidencjonowanych w tym systemie generowania jakiekolwiek danych statystycznych. Np. nie da się generować danych dotyczących tego ile pozwoleń na broń wydano, ile broni zarejestrowano w danym roku, itp. To jakiś dramat, no ale żyjemy w postkomunie, tu dziadostwo jest standardem.

Aby cokolwiek można było pokazać w sprawie pozwoleń na broń w 2014 roku Komenda Główna Policji poleciła zliczanie ręczne i przekazywanie w formie tabelek informacji o pozwoleniach na broń. Każdy Wydział Postępowań Administracyjnych ma obowiązek wykonać pisemne obliczenia w i formie pisemnych zestawień przekazywać dane do końca stycznia, do KGP.

Poniżej pismo jakie zostało rozesłane do komend Policji. Gdy kliknie się na poniższe pismo pokaże się pismo z załącznikami w formacie .pdf. Tam będą tabelki jakie w dobie  informatyzacji, komputerów, lotów w kosmos i sam nie wiem jeszcze jakich osiągnięć techniki, policjanci muszą obliczać stawiając kreski na kartce papieru.

Gdyby ktoś miał pomysł jak to nazwać, proszę o pisanie w komentarzach stosownych określeń. Śmiałem się w rozmowie z kolegą, że w USA z National Instant Criminal Background Check System – NICS (Narodowy System Szybkiego Badania Przeszłości Kryminalnej), można generować precyzyjne dane statystyczne, ale to z tego powodu, że tam nie ma ministerstwa informatyki, czy cyfryzacji – jak to się w tym dziadowskim państwie nazywa.

To taka przydługa uwaga na wstępie, czas na rozwinięcie tematu z tytułu.

Wiedząc o niedomaganiach policyjnych systemów informatycznych, napisałem do każdej komendy wojewódzkiej Policji z osobna wniosek o udzielenie informacji publicznej, prosząc o przeróżne dane z zakresu pozwoleń na broń palną. Powoli informacje spływają, mam już wstępny obraz. Oczywiście do momentu w którym nie będę miał całości, nie poznamy pełnego stanu faktycznego. Na podstawie tego co widać można opierać jedynie zupełnie wstępną ocenę faktów.

Odpowiedziały komendy wojewódzkie z Białegostoku, Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Opola, Poznania, Radomia i Komenda Stołeczna Policji w Warszawie. Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, Wrocławiu i Szczecinie potrzebuje więcej czasu na żmudne i skomplikowane 🙂 obliczenia matematyczne. Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie i Rzeszowie nie póki co nie odpisały ani słowem.

Na podstawie niepełnych jeszcze danych przedstawiam trzy tabele.

1. Tabela pokazująca ilości przyznanych pozwoleń na broń:

2. Tabela pokazująca ilości egzemplarzy broni, do których posiadania uprawniają wydane pozwolenia na broń w 2017 roku:

3. Tabela pokazująca ilości broni, które zostały faktycznie zarejestrowane w 2017 roku:

Szału nie ma, szczerze pisząc myślałem, że pozwoleń będzie zdecydowanie więcej. Moim zdaniem aktualne obostrzenia i koszty związane z całą procedurą uzyskiwania pozwoleń na broń skutecznie odstraszają Polaków do występowania o pozwolenia na broń. Trzeba pamiętać, że socjalistyczny i podległy eurokratom PiS będzie w tym roku zakładał nam kaganiec i obostrzał przepisy. Na podstawie statystyk wynika, że Polacy chcą mieć broń, a PiS będzie broń odbierał.

Pozwoleń na broń wcale nie przybyło w roku 2017 jakoś radykalnie więcej niż w roku 2016. W 2016 roku wydano blisko 14 tysięcy pozwoleń na broń. Bez danych z 5 komend pozwoleń jest nieco ponad 11 tysięcy. Zachowana jest tendencja wzrostowa ale bez takiej dynamiki jak w latach ubiegłych. Na podstawie uzyskanych pozwoleń na broń będzie można kupić dalsze ze 100 000 egzemplarzy broni, faktycznie kupione zostało znacznie mniej. Potencjalny rynek broni zatem urośnie w wyraźny sposób. Sprzedawcy broni powinni się cieszyć.

Szczerze pisząc spodziewałem się znacznie lepszych danych statystycznych. Miałem nadzieję, że ilości wydanych w roku pozwoleń sportowych i kolekcjonerskich przemnożą się razy dwa. Zdaje mi się, że na podstawie tego co widać tak nie będzie. Może macie inną ocenę i obserwacje, zapraszam do komentowania i udostępniania wpisu innym.


Uzupełnienie z dnia 22 stycznia 2018 roku.

W dniu dzisiejszym otrzymałem odpowiedzi z KWP w Olsztynie i Rzeszowie i o dane z tych komend uzupełniłem tabele.

1. Tabela pokazująca ilości przyznanych pozwoleń na broń:

2. Tabela pokazująca ilości egzemplarzy broni, do których posiadania uprawniają wydane pozwolenia na broń w 2017 roku:

3. Tabela pokazująca ilości broni, które zostały faktycznie zarejestrowane w 2017 roku:

Informacja organizacyjna dla wszystkich tych, którym zależy abym miał dostęp do serwisu PAP i zamieszczał na blogu komentarze w oparciu o depesze, które tam znajduję.

Comiesięczny dostęp do serwisu kosztuje ponad 1200 zł. W tym miesiącu Fundacja Trybun.org.pl otrzymała fakturę, która została już przez Fundację zapłacona.

Od początku stycznia Fundacja Trybun.org.pl otrzymał około 900 zł darowizn. Pieniądze zostały wydane na opłacenie faktury. Kolejna faktura będzie na początku lutego.