Prawie jak TT czyli pistolet Brownig FN 1903, który chcę sprzedać kolekcjonerowi broni palnej
- Autor: Andrzej Turczyn
- 1 lutego 2018
- komentarzy 5
Kolejnym pistoletem, którego chcę się pozbyć jest pistolet FN Browning 1903. Ciekawy opis tego pistoletu znalazłem na stronie rozkminyminionka.blogspot.com – poczytajcie całość. Poniżej zdjęcie fragment dla zainteresowania opisem pistoletu.
Prototyp pistoletu powstał w 1902 roku, a w 1903 roku został opatentowany. Pistolet strzelał amunicją 9×20 mm Browning Long. Poza tym, że działał na zasadzie odrzutu zamka swobodnego, na co pozwalała amunicja o stosunkowo małej energii i ciężar tego elementu broni, różnił się on dość znacznie od swojego poprzednika. Najbardziej w oczy rzucało się przeniesienie sprężyny powrotnej wraz z żerdzią pod spód lufy, sama lufa zaś przestała być zamocowana na sztywno w szkielecie, lecz łączyła się z nim grzebieniowatymi występami (podobnie jak w późniejszych modelach). Pistolet posiadał mechanizm spustowo uderzeniowy z kurkiem wewnętrznym. Pojawił się też, jakże charakterystyczny dla konstrukcji Browninga, bezpiecznik chwytowy. FN 1903 wyposażono w jednorzędowy magazynek mieszczący 7 naboi (lub 10 w przypadku pistoletach wyposażonych w dostawną kaburo-kolbę). Nie rozumiem skąd pojawiająca się często informacja o dużym podobieństwie konstrukcyjnym obu pierwszych modeli z fabryki z Herstal.
Ten konkretny egzemplarz trafił do mnie z Niemiec. Jak ogromna większość moich zbiorów używany był wyłącznie na wystawach broni organizowanych przez stowarzyszenie Towarzystwo Strzeleckie. Zainteresowanych proszę o kontakt.
Oczywiście sprzedaż wyłącznie dla osób ze stosownym zaświadczeniem uprawniającym do nabycia broni palnej, ta informacja tylko dla porządku.
Pistolet samopowtarzalny Margolin, egzemplarz w stanie kolekcjonerskim na sprzedaż
Strzelba kurkowa z Tulskiej Fabryki Broni (Тульский оружейный завод) – na sprzedaż