Strzelba kurkowa z Tulskiej Fabryki Broni (Тульский оружейный завод) – na sprzedaż

Z radzieckimi strzelbami to jest tak, że trudno cokolwiek dowiedzieć się o nich. Od kilku lat w mojej szafie stoi strzelba TOZ. Dzisiaj ustaliłem, że to TOZ-B. Z niewiadomych powodów zarejestrowany został jako IŻ, ale nie ma wątpliwości, że to produkt z zakładów w Tule.

Cechy na lufach nie pozwalają na jakąkolwiek wątpliwość, strzelba powstała w Tulskiej Fabryce Broni (Тульский оружейный завод).

Te lufy, o długości 75 cm (mierzone do kurków), powstały w Tulskiej Fabryce Broni (Тульский оружейный завод), która posługuje się takim oznaczeniem graficznym:

Fabryka powstała, a właściwie zaczęła być budowana, na podstawie dekretu cara Piotra I z dnia 15 lutego 1712 roku. Od tamtego czasu w Tule produkuje się broń. W czasach sowieckich broń powstała w Tule cechowana była w takim oto znakiem:

Strzelba została wyprodukowana w 1955 roku. Nie zrobiłem numeru, ale od spodu na lufach pierwsze dwie cyfry to 55, po nich myślnik i numer broni. Egzemplarz ma zatem już 63 lata.

Nie wiem czy to dodaje mu uroku czy odbiera powagi. Moim zdaniem tego wieku w strzelbie nie da się w żaden sposób zobaczyć.

Z całą pewnością o wieku karabinu nie świadczą cechy techniczne. Strzelba nie ma luzów, jest absolutnie sprana i doskonale odrestaurowana. Osada z drewna orzechowego, ręcznie wykonywana specjalnie dla tej strzelby.

W moich rękach ten karabin nie był używany na strzelnicy. Służył jako dzieło sztuki pokazywane na wystawach broni palnej, organizowanych przez moje stowarzyszenie.

Kupiłem kiedyś ten karabin i pomyślałem, że strzelba kurkowa, z pełnymi zamkami, musi być dziełem sztuki, niezależnie od tego, że została wyprodukowana w ZSRR.

Tą przepiękną strzelbę, która ma kaliber 12/70 chcę sprzedać. Najwyższy czas aby trafił do rąk innego kolekcjonera, a może myśliwego. Na polowaniu zbiorowym z taką strzelbą można zrobić na innych myśliwych naprawdę solidne wrażenie.

Nie da się jej kupić ode mnie za kilkaset złotych, chciałbym znacznie więcej. Moja cena wywoławcza za ten konkretny egzemplarz to 4600 zł. Zainteresowanych proszę o kontakt.

Oczywiście sprzedaż wyłącznie dla osób ze stosownym zaświadczeniem uprawniającym do nabycia broni palnej, ta informacja tylko dla porządku.

Pistolet Browning HP Capitan na sprzedaż

Pistolet CZ 75 Anniversary 9×19 – na sprzedaż

CZ Tactical Sport – pistolet na sprzedaż

Strzelba kurkowa z Tulskiej Fabryki Broni (Тульский оружейный завод) – na sprzedaż