Browning zakończył produkcję pistoletów Browning HP

Producent broni strzeleckiej Browning zakończył produkcję pistoletu Browning HP. Zakończenie produkcji nastąpiło bez rozgłosu, strona produktu została po cichu zmieniona, ceny zostały usunięte, pistolet znikną ze sprzedaży.

Pistolet był w ciągłej produkcji przez 82 lata.

Legendarny pistolet służył w armiach i siłach policyjnych na całym świecie, w kilkudziesięciu odmianach, od narodowych Chin przez Armię Krajową i Żołnierzy Wyklętych, aż po brytyjskie siły specjalne SAS. Największym użytkownikiem pozostają siły zbrojne Indii, gdzie nadal kontynuowana jest produkcja licencyjna.

Browning HP był pierwszym pistoletem o dużej pojemności magazynka. W czasie gdy produkowano broń z magazynkami jednorzędowymi, pojawił się pistolet HP (lata 30 XX wieku) z magazynkiem mieszczącym 13 naboi. Ostateczna konstrukcja pistoletu została wykonana już po śmierci projektanta broni Johna Mosesa Browninga, przez Dieuduonne Saive’a.

Pisze się, że HP był Glockiem tamtych czasów. Łatwy w obsłudze, o dużej pojemności magazynka. Browning HP był wyraźnym krokiem naprzód, w kierunku współczesnych wzorów pistoletów. Nazwa Hi(gh) Power pochodziła stąd, że pistolet miał dwa razy więcej amunicji w stosunku do pistoletów mu współczesnych. Hi Power został ostatecznie zdeklasowany przez inne pistolety w jego klasie, takie jak Glock 17, Sig Sauer P226 i Smith&Wesson MP, które były zdecydowanie nowocześniejsze. Niezwykłe jest może to, że Browning HP nigdy nie był aktualizowany o nowoczesne funkcje, takie jak szyny, wykorzystanie polimerów. Ostatni pistolet Johna Browninga pozostał wierny pierwowzorowi do końca.

Więcej o tej broni przeczytacie we wpisie Pistolet FN Browning HP.

Jestem wielkim entuzjastą tego pistoletu, w mojej kolekcji jest ich chyba z pięć… Skoro pistolet powoli odchodzi do historii, poniżej zdjęcie w stosownej do tej okazji tonacji.

Pistolet FN Browning HP

Browning HP pułkownika “Łupaszki”.

Na koniec duża prośba. Dostałem bana na fejbuku takiego, że to nic nie mogę wstawić. W związku z tym proszę o rozpowszechnienia moich wpisów waszymi siłami. Sam niewiele mogę zdziałać.