Rośnie przemyt broni palnej

TVP zawiadamia, że w 2017 r. straż graniczna przechwyciła 635 sztuk broni i ponad 53 tys. sztuk amunicji. Dwa lala temu – 190 sztuk broni i o połowę mniej amunicji.

Służby na bieżąco monitorują ten problem i uznają te sprawę za poważne zagrożenie dla Polski. Polsko-ukraińska granica obarczona jest ryzykiem takich przerzutów – powiedział Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę coraz więcej broni przerzucanej jest do Polski oraz w głąb Europy. Odbiorcami są grupy przestępcze i terroryści.

Na blogu kilka razy pisałem już o przemycie broni z Ukrainy do Polski lub przez Polskę, bo może faktycznie to jest tak, że broń jedzie dalej, do brodaczy zamieszkałych w Niemczech, Belgii czy Francji. W styczniu media zawiadamiały o próbie wwiezienia do Polski siedmiu granatników – RPG-18 i RPG-22. Może jest nawet tak, że nie tylko rośnie zjawisko przemytu broni, ale i coraz groźniejsza broń trafia w ręce przestępców.

Po wojnie na Bałkanach zaopatrzenie w nielegalną broń ma Europa Zachodnia. Po wojnie na Ukrainie szlaki zaopatrzenia wiodą przez Polskę. Moim zdaniem zjawiska nie da się zlikwidować, chociaż oczywiście należy z nim walczyć. Nielegalna broń była, jest i będzie w ukrytym obrocie, to zupełnie naturalne zjawisko na całym świecie. Piszę naturalne, chociaż oczywiście to niekorzystne społecznie. Niestety w życiu to jest tak, że nie nad wszystkim władza państwa może skutecznie zapanować.

Trzeba wyciągać wnioski z tego faktu, że takie zjawisko istnieje i narasta. Te wnioski polegają również na tym, że nielegalna broń jest w obrocie. Zaopatrują się w nią przestępcy, grupy przestępcze, terroryści. Nie zaopatrują się w taką broń praworządni obywatele. Prawidłowa reakcja władzy powinna być taka, że powinna wraz z narastaniem zjawiska, rozluźniać dla praworządnych obywateli dostęp do broni palnej. To w celu przeciwdziałania przewadze łobuzów nad obywatelami, która zawsze rośnie, gdy reglamentacja do broni jest rygorystyczna, jak np. w Polsce.

Ukrainki usiłowały przemycić do Polski działko przeciwlotnicze

Próba przemytu broni z Ukrainy do Polski

Szmuglował broń dla zamachowców we Francji. Wpadł na granicy z Polską.