Senat stanu Floryda uchwali projekt ustawy umożliwiający uzbrojenie nauczycieli w szkołach

Senat stanu Floryda po masowym mordzie w szkole w Parkland uchwalił projekt prawa, które przewiduje możliwość posiadania broni przez nauczycieli, na wypadek podobnego zdarzenia. Gdyby projekt stał się prawem nauczyciele będą mogli zgłaszać się na ochotnika do udziału w szkoleniach z zakresu posługiwania się bronią, a po tym nosić broń na terenie szkoły. Szkolenie nauczycieli mają koordynować organy policyjne. Nauczyciele uczestniczący w programie mieliby otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie.

Projektowane przepisy przewidują zarazem ograniczenia w sprzedaży broni – podnosi się wiek do 21 lat oraz wprowadza okres 3 dni oczekiwania na broń po dokonaniu transakcji. Projekt prawa przyjęty został głosami Republikanów i Demokratów, którzy zgłaszali zastrzeżenia do niektórych rozwiązań.

Demokratom nie podoba się możliwość posiadania broni przez nauczycieli, Republikanie zaś zgłaszają zastrzeżenia co do podniesienia wieku osób, które będą mogły kupić broń i czasu oczekiwania na nabycie broni.

Projekt trafi do izby poselskiej stanowej legislatury i tam będzie podlegał rozpatrzeniu.

(źródło truthfeednews.com vox.com)

Debata o broni w USA trwa. Przedstawiciele w stanowych legislaturach próbują spełnić oczekiwania swoich wyborców. Ta sprawa jest wyraźnie tego rodzaju. Było społeczne oczekiwanie na jakieś zmiany w prawie, więc pojawił się projekt spełniający połowiczne oczekiwania dwóch stron amerykańskiej sceny politycznej.

To zupełnie inna jakość niż w Polsce, gdzie przepisy prawa są tak ułożone, że nakazują spełniać posłom oczekiwania partyjnego lidera/bosa/prezesa/szefa. Warto o tym wiedzieć, warto to rozpowszechniać. Może będzie taki czas, że Polacy zapragną aby posłowie robili to czego oni od nich chcą, a to co jest zgodnie z linią tej czy innej partii.

No i znowu jest o polityce. Nie może być inaczej od czasu gdy politycy zajęli się regulowaniem wszystkich elementów życia. Wrażliwi niech zajmą się dziurawieniem kartek na odległość, ale niech zapamiętają jedno: politycy i tak napiszą prawo, które ich miłej zabawy będzie dotyczyło, nawet jak nie będą na polityków zwracali uwagi.


Uzupełnienie. 2018-03-08 03:27 (Reuters, AP, Media, AFP/PAP) USA/Parlament Florydy zaostrzył przepisy dotyczące broni

W reakcji na masakrę w szkole w Parkland na Florydzie, Izba Reprezentantów tego stanu przyjęła w środę wieczorem czasu lokalnego projekt ustawy ograniczającej dostęp do broni, a także umożliwiającej uzbrojenie niektórych pracowników szkół, w tym nauczycieli.

Wcześniej projekt ten przyjął Senat Florydy. Nowe prawo, by weszło w życie, musi zaakceptować gubernator stanu. Jak powiedziała jego rzeczniczka, Rick Scott nie zdecydował jeszcze, czy poprze projekt ustawy. Wcześniej sygnalizował, że jest przeciwny uzbrajaniu nauczycieli.

Zmiany w przepisach przewidują m.in. podwyższenie minimalnego wieku uprawniającego do zakupu broni palnej z 18 do 21 lat oraz nakładają obowiązek trzydniowego oczekiwania po dokonaniu transakcji.

Projekt ustawy pozwala także na uzbrojenie niektórych pracowników szkół, w tym nauczycieli, ale tylko tych, którzy wezmą udział w programach szkoleniowych i przejdą badania psychologiczne.

Programy zarezerwowane są dla nauczycieli wychowania fizycznego i personelu administracyjnego, a także dla nauczycieli z doświadczeniem wojskowym lub w egzekwowaniu prawa.

Propozycje zmian prawnych to efekt strzelaniny w szkole średniej w Parkland, w której 14 lutego uzbrojony w karabin AR-15 19-letni napastnik, były uczeń tej szkoły, zastrzelił 17 osób. (PAP)

 

Dla zaangażowanych i zainteresowanym możliwością korzystania przeze mnie z serwisu PAP zawiadamiam, że lada wkrótce kolejna, comiesięczna płatność za dostęp do serwisu.