Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie Ameryki (NRA) zaskarżyło przepisy zaostrzające warunki dostępu do broni na Florydzie

Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie (NRA) wystąpiło w piątek do sądu federalnego z pozwem przeciwko władzom stanu Floryda, które ograniczyły dostęp do broni palnej w tym stanie. NRA twierdzi, że nowe przepisy są sprzeczne z Drugą Poprawką poprawką do konstytucji USA.

Chris W. Cox, dyrektor Instytutu Działań Prawnych NRA, oświadczył, że ustawa “karze przestrzegających prawo obywateli posiadających broń za kryminalny akt niezrównoważonego osobnika”.

Ustawę wcześniej uchwaloną przez Izbę Reprezentantów i Senat Florydy, podpisał w piątek republikański gubernator tego stanu Rick Scott.

Nowe przepisy przewidują m.in. podwyższenie minimalnego wieku uprawniającego do zakupu broni palnej z 18 do 21 lat oraz nakładają obowiązek trzydniowego oczekiwania po dokonaniu transakcji.

Projekt ustawy pozwala także na uzbrojenie niektórych pracowników szkół, w tym nauczycieli, ale tylko tych, którzy wezmą udział w programach szkoleniowych i przejdą badania psychologiczne. Gubernator Scott wcześniej sygnalizował, że jest przeciwny uzbrajaniu nauczycieli.

Ustawę uchwalono w reakcji na strzelaninę w szkole średniej Marjory Stoneman Douglas w Parkland, w której 14 lutego uzbrojony w karabin AR-15 19-letni napastnik, były uczeń tej szkoły, zastrzelił 17 osób. Ta zbrodnia wywołała falę demonstracji w całym kraju osób domagających się ograniczenia dostępu do broni palnej. (PAP)

Jestem od zeszłego roku członkiem amerykańskiego NRA. Mogę zatem powiedzieć z dumą, że moje stowarzyszenie, najstarsza organizacja społeczna broniąca wolności, zachowało się na trzeba. Nie wolno ani na centymetr oddawać pola rządowi, bo ten z istoty rzeczy jest nienasycony w odbieraniu tego co przyrodzone dla obywatela.

Polacy niestety, i to jest powód mojej troski, w ogromnej większości zupełnie nie pojmują tego co robi NRA. Wiek 21 lat, przecież to zupełnie normalne, trzy dni oczekiwania na odebranie broni – a cóż to za problem. Tak pomyśli ogromna większość Polaków. Moim zdaniem zaś tu nie chodzi tak do końca ani o wiek 21 lat ani o te trzy dni czekania. Tu chodzi o zasadę, regułę wyrażoną w Drugiej Poprawce do amerykańskiej konstytucji, że prawo ludzi do posiadania i noszenia broni, nie ulegnie naruszeniu.

Oni tam w Ameryce na poważnie bronią swojej wolności. Polacy w sporej ilości, w skutek wielu złożonych okoliczności, mają mentalność zwyczajnego niewolnika. Pan/władza/rząd mówi – sługa musi – Polak robi co mu każe ten czy inny zdemoralizowany urzędnik/polityk. Za kilka dni Polak zapomina, że pan urzędnik interesuje się tylko tym jak by Polaka okraść i odebrać co mu jeszcze z wolności zostało, cieszy się Polak z ochłapów zwanych socjalizmem, które ze zrabowanych owoców pracy Polaka urzędnik mu łaskawie daje, oczekując w zamian uwielbienia i wdzięczności.

Nic się w Polsce nie zmieni, póki Polacy nie zapragną wolności. Dostęp do broni jest rzeczywistym probierzem, miarą tego co rząd myśli o naszej wolności. W oparciu o to jak wygląda polskie prawo i to co ten rząd i inne rządy mówiły o broni, oni nas mają za zwyczajnych rabów, niewolników, poddanych ich przemożnej woli, a raczej kaprysów.

Senat stanu Floryda uchwali projekt ustawy umożliwiający uzbrojenie nauczycieli w szkołach

Historia Drugiej Poprawki (The History of the Second Amendment) David E. Yandercoy

NRA pisze do mnie: You are now a Member of America’s oldest civil rights organization.