Premier Wielkiej Brytanii Teresa May: wysoce prawdopodobne, że za atakiem na Skripala stoi Rosja

Brytyjska premier Theresa May powiedziała w poniedziałek w Izbie Gmin, że brytyjski rząd uznał za “wysoce prawdopodobne”, iż za próbą zabójstwa byłego rosyjsko-brytyjskiego szpiega Siergieja Skripala stała Rosja, i zażądał od Kremla złożenia pilnych wyjaśnień.

Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który w przeszłości był skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii, oraz towarzysząca mu córka Julia trafili 4 marca do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność w centrum handlowym w mieście Salisbury na południowy zachód od Londynu.

Premier May w poniedziałek ujawniła w Izbie Gmin, że w ataku na nich użyto broni chemicznej typu “nowiczok”, która była w przeszłości produkowana i używana przez Związek Radziecki i Rosję. Nie doprecyzowała jednak, w jaki sposób została ona podana ofiarom.

Na podstawie pozytywnej identyfikacji użytego środka chemicznego (…), naszej wiedzy na temat uprzedniej produkcji tego środka przez Rosję i tego, że nadal byłaby w stanie go wyprodukować, historii dokonywanych przez Rosję zabójstw, a także naszej oceny, że Rosja uznaje niektórych ze zbiegów za uzasadnione cele prób zabójstwa, rząd uznał, że jest wysoce prawdopodobne, iż Rosja jest odpowiedzialna za działania przeciwko Siergiejowi i Julii Skripalom – powiedziała premier.

 

…istnieją jedynie dwa możliwe wyjaśnienia tego, co się stało w Salisbury 4 marca: albo było to bezpośrednie działanie Rosji przeciwko naszemu państwu, albo rosyjski rząd stracił kontrolę nad potencjalnie katastrofalnie szkodliwym środkiem paralityczno-drgawkowym i pozwolił na to, aby wpadł w ręce innych osób – pokreśliła Teresa May

May potwierdziła, że w poniedziałek popołudniu brytyjski rząd zażądał pilnych wyjaśnień od Rosji dotyczących tego, w jaki sposób produkowana przez nią wojskowa broń chemiczna została użyta na terytorium Wielkiej Brytanii.

Poinformowała, że szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson pilnie wezwał rosyjskiego ambasadora i zażądał od niego wyjaśnień, a także “natychmiastowego przekazania pełnych informacji na temat programu rozwoju broni chemicznej +nowiczok+ do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej” z siedzibą w Hadze. Termin na złożenie wyjaśnień mija o północy z wtorku na środę.

Brytyjska premier podkreśliła, że w środę jej rząd “szczegółowo rozpatrzy odpowiedź Rosji”, ale zastrzegła: “jeśli nie otrzymamy wiarygodnej odpowiedzi, to uznamy, że ta akcja stanowi nieuprawnione użycie siły przez państwo rosyjskie przeciwko Wielkiej Brytanii”.

“Wtedy wrócę do parlamentu i przedstawię pełny zakres działań, jakie podejmiemy w odpowiedzi” – zapowiedziała, dodając, że jej rząd rozpocznie także w tej sprawie konsultacje w ramach ONZ i NATO oraz z najbliższymi sojusznikami.

Szefowa rządu zastrzegła stanowczo, że:

ta próba zabójstwa przy użyciu wojskowej broni chemicznej w brytyjskim mieście jest nie tylko przestępstwem przeciwko rodzinie Skripalów, ale jest pozbawionym skrupułów i zuchwałym aktem wrogości wobec Wielkiej Brytanii, zagrażającym życiu niewinnych cywili

Odmawiając podania szczegółów możliwej odpowiedzi brytyjskiego rządu, May zaznaczyła jednak, że “musimy być gotowi do podjęcia znacznie bardziej rozległych działań” niż sankcje i ograniczenia, które zostały nałożone na Rosję po zabójstwie innego byłego rosyjskiego agenta, który zdecydował się na współpracę z Brytyjczykami, Aleksandra Litwinienki.

W 2006 roku podczas spotkania w jednym z londyńskich hoteli mężczyzna został otruty radioaktywnym polonem przez dwóch agentów FSB i zmarł trzy tygodnie później. Brytyjskie śledztwo wykazało, że zabójcy działali prawdopodobnie na osobiste zlecenie prezydenta Władimira Putina.

Brytyjska premier przypomniała w swoim wystąpieniu, że do ataku na Skripala doszło w obliczu szeregu agresywnych zachowań ze strony Rosji; wymieniła w tym kontekście m.in.: nielegalną aneksję ukraińskiego Krymu i agresję na Donbas, regularne naruszanie przestrzeni powietrznej wielu europejskich państw oraz ciągłe działania w zakresie cyberszpiegostwa i ataki, które miały zakłócić wyniki wyborów lub spenetrować sieć informatyczną duńskiego ministerstwa obrony oraz niemieckiego Bundestagu.

W toku dyskusji May pytano m.in. o możliwość ograniczenia działalności w W. Brytanii rosyjskiej telewizji RT i agencji Sputnik, w tym o wydanie posłom stanowczej rekomendacji, aby nie wypowiadali się dla tych mediów.

W niedzielę o rosnącej krytyce pod adresem RT i Sputnika pisała gazeta “Sunday Times”, informując o ministerialnych planach ograniczenia działalności tych mediów. Jak podkreślono, ich regularnymi gośćmi są posłowie obu największych partii politycznych, m.in. urodzony w Polsce Daniel Kawczyński, Andrew Mitchell i Johnny Mercer z Partii Konserwatywnej, a także Richard Burgon, Barry Gardiner i John McDonnell z opozycyjnej Partii Pracy.

Przed wystąpieniem w parlamencie szefowa rządu przewodniczyła wraz z ministrem Cabinet Office (odpowiednik Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) Davidem Lidingtonem spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, poświęconemu atakowi na Skripala. W naradzie wzięli udział m.in. ministrowie spraw wewnętrznych Amber Rudd, obrony Gavin Williamson i spraw zagranicznych Boris Johnson.

Skripal został w 2006 r. skazany na 13 lat więzienia za przekazywanie od lat 90. Brytyjczykom danych na temat działających w Europie rosyjskich agentów. W trakcie procesu przyznał się do stawianych mu zarzutów. W 2010 r. został ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i objęty dokonaną na lotnisku w Wiedniu wymianą czterech rosyjskich więźniów na 10 szpiegów przetrzymywanych przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI).

Po przybyciu do Wielkiej Brytanii zamieszkał w Salisbury, skąd – jak się uważa – nadal sporadycznie współpracował z Brytyjczykami, oferując m.in. doradztwo w sprawach dotyczących rosyjskich służb.  (PAP)


Rosyjski MSZ o debacie w brytyjskim parlamencie: cyrkowe przedstawienie:

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa nazwała “cyrkowym przedstawieniem” debatę w brytyjskim parlamencie poświęconą zamachowi na byłego podwójnego szpiega Siergieja Skripala. Odniosła się w ten sposób do wypowiedzi premier Theresy May.

To cyrkowe przedstawienie w brytyjskim parlamencie. Wniosek jest oczywisty: to kolejna informacyjno-polityczna kampania oparta na prowokacji – oświadczyła Zacharowa.

May powiedziała w Izbie Gmin, że jest “wysoce prawdopodobne”, że to Rosja stała za próbą zabójstwa Skripala i że Londyn zażądał od Kremla pilnych wyjaśnień dotyczących tego, w jaki sposób produkowana przez nią broń chemiczna została użyta na terytorium W. Brytanii. Dodała, że czas na odpowiedź minie we wtorek o północy.

Zacharowa wezwała Londyn, by zamiast “tworzenia nowych bajek” ujawniono wyniki śledztw w sprawie śmierci Aleksandra Litwinienki i Borysa Bieriezowskiego “oraz wielu innych, którzy w tajemniczych okolicznościach umarli na ziemi brytyjskiej”.

Litwinienko, były agent KGB, został otruty polonem w 2006 roku w jednym z londyńskich hoteli. Zmarł po 23 dniach w londyńskim szpitalu. Na łożu śmierci miał przekonywać pilnujących go oficerów Metropolitan Police, że za zamachem na jego życie stoi rosyjski prezydent.

Ogłoszony w styczniu 2016 roku raport ze śledztwa głosił, że za morderstwem stali byli koledzy Litwinienki z Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), którzy “z dużym prawdopodobieństwem działali na zlecenie FSB w ramach operacji, na którą zgodę prawdopodobnie wydał Nikołaj Patruszew (ówczesny szef FSB) i prezydent Władimir Putin”. Rosja odrzuca te ustalenia i kwestionuje obiektywność brytyjskiego śledztwa.

Litwinienko pracował najpierw dla radzieckiego kontrwywiadu, a potem dla rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. W 1998 roku ogłosił publicznie, że wydawano mu sprzeczne z prawem rozkazy, m.in. zamordowania rosyjskiego oligarchy Borisa Bieriezowskiego. W 2001 roku uciekł z Rosji do Wielkiej Brytanii, gdzie uzyskał azyl polityczny, a potem obywatelstwo.

Bieriezowski mieszkał od 2001 roku w Wielkiej Brytanii, gdzie uzyskał azyl polityczny. Miał ważny wkład w wyniesienie Władimira Putina do władzy, ale poróżnił się z nim, ponieważ Putin nie chciał być jego marionetką. Za prezydentury Borysa Jelcyna był najbogatszym człowiekiem w Rosji i należał do koterii zwanej familią rozdającą karty. Finansował Jelcynowi kampanię wyborczą.

W czasie dochodzenia przed sądem koronera w Guildford przypomniano, że w 1994 roku usiłowano dokonać zamachu na Bieriezowskiego; zginął wówczas jego kierowca. W 2007 roku zawiązano spisek na jego życie w Wielkiej Brytanii. W tym samym roku sąd w Moskwie skazał zaocznie Bieriezowskiego na sześć lat robót w kolonii karnej. Władze Rosji bezskutecznie zabiegały o jego ekstradycję. W 2013 r. został znaleziony z pętlą na szyi na podłodze łazienki w swym domu w Ascot pod Londynem. (PAP)


Biały Dom wyraża oburzenie w związku ze sprawą Skripala

Administracja USA monitoruje sprawę próby otrucia w W. Brytanii byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i zdecydowanie ją potępia; zapewnia, że “stoi u boku swego najbliższego sojusznika”, czyli Zjednoczonego Królestwa – podał w poniedziałek Biały Dom.

Londyn zażądał wyjaśnień od Rosji dotyczących tego, w jaki sposób produkowana przez nią broń chemiczna została użyta na terytorium Wielkiej Brytanii.

Szefowa rządu Theresa May ujawniła, że w przeprowadzonym 4 lipca w Salisbury ataku na byłego podwójnego rosyjsko-brytyjskiego agenta Skripala i jego córkę Julię użyto broni chemicznej typu “nowiczok”, która była w przeszłości produkowana i używana przez Rosję.

May ostrzegła: “Jeśli nie otrzymamy wiarygodnej odpowiedzi (od Moskwy), to uznamy, że ta akcja stanowi nieuprawnione użycie siły przez państwo rosyjskie przeciwko Wielkiej Brytanii”.

Skripal i jego córka Julia pozostają w szpitalu w stanie krytycznym; pierwszy policjant, który miał z nimi kontakt, sierżant Nick Bailey, jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Łącznie lekarze udzielili pomocy medycznej 21 osobom. (PAP)


Tak sobie myślę, że w dawnych czasach z mniej ważnych powodów wybuchały wojny. Ruscy są bezczelni jak tylko bezczelny może być człowiek. Każdy trzeźwy człowiek nie ma wątpliwości, że w takich sprawach nie ma przypadków. Wszyscy wiedzą jak było, a towarzysze z Moskwy mówią, że to cyrk podejrzewać ich o atak terrorystyczny z użyciem broni chemicznej. No i co kto może zrobić bandyckiemu państwu, które ma arsenał broni atomowej? Czekamy na rozwój wypadków.

Kilka dni temu stawiałem pytanie Czy Rosja to państwo instytucjonalnie terrorystyczne. Dzisiaj cały świat jest bliżej odpowiedzi na to proste w istocie pytanie. Wcale nie ma powodu do nastrojów optymistycznych, a Polska w opłakanym stanie. W opłakanym stanie sytuacja społeczeństwa. Całkiem spora grupa ruski trolli krąży w internecie atakując i kąsając w każdym miejscu gdzie tylko pojawia się coś o Rosji tow. Putina.

Strach. Rosja przez takie działania sieje strach w słabych emocjonalnie społeczeństwach zachodnich. Jestem pewny, że również w Polsce. No skoro potrafią przemycić broń chemiczną do Wielskiej Brytanii, to przecież ich łapy mogą sięgać tym bardziej do kontynentalnej Europy. Dla przykładu dzisiaj w serwisie PAP ciekawa informacja o czeczeńskich gangach, powiązanych z prokremlowskim przywódcą Czeczenii Ramzanem Kadyrowem. Federalny Urząd Policji Kryminalnej informuje, że te gangi, a w istocie ruska mafia odgrywają coraz większą rolę w świecie przestępczości zorganizowanej w Niemczech.

W rozmowie z dziennikiem “Frankfurter Allgemeine Zeitung” Nagel – szef szef Federalnego Urzędu Policji Kryminalnej (BKA) – zaznaczył, że członkowie czeczeńskich gangów “nie są już tylko +żołnierzami+ innych organizacji przestępczych, ale przejmują całe dziedziny gangsterskiej działalności, w tym handel narkotykami, rabunki, kradzieże i fałszerstwa”. W Berlinie czeczeńskie gangi w znaczącym stopniu kontrolują obecnie handel narkotykami. Służby bezpieczeństwa obserwują łącznie 200-250 osób z Czeczenii i Kaukazu Północnego, którym przypisują znaczącą rolę w przestępczości zorganizowanej w Niemczech. W ocenie ekspertów zdobywanie przez nie coraz silniejszej pozycji to skutek “konsekwentnego stawiania na eskalację przemocy”.

Źle się dzieje, a Polska słaba militarne, a dyplomatycznie pod rządami nieudacznika lub zdrajcy Morawieckiego zupełnie upada.


Uzupełnienie. 2018-03-13 06:55 (AP,Reuters,AFP, Interfaks/PAP) USA/ Tillerson: Wierzymy, że za próbą zabójstwa Skripala stoi Rosja (korekta)

Sekretarz Stanu USA Rex Tillerson powiedział w poniedziałek, że Biały Dom uważa za uzasadnione podejrzenia W. Brytanii, jakoby za próbą otrucia b. pracownika GRU Siergieja Skripala, stała Rosja – podał Reuters. “Pociągnie to za sobą reakcję” – dodał Tillerson.

“Ufamy brytyjskiemu śledztwu” – powiedział Tillerson. “Zgadzamy się, że osoby odpowiedzialne – zarówno ci, którzy popełnili przestępstwo, jak i ci, którzy je zamówili – muszą ponieść odpowiednie, poważne konsekwencje” – dodał.

Tillerson odniósł się w swojej wypowiedzi do poniedziałkowych słów premier Wielkiej Brytanii Theresy May, która powiedziała, że jest “wysoce prawdopodobne”, iż za próbą zabójstwa byłego rosyjsko-brytyjskiego szpiega Siergieja Skripala stała Rosja i zażądała od Kremla złożenia do wtorku pilnych wyjaśnień.

66-letni Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który w przeszłości był skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii oraz towarzysząca mu 33-letnia córka Julia zostali 4 marca przyjęci w stanie krytycznym do szpitala, gdy stracili przytomność podczas pobytu w centrum handlowym w mieście Salisbury na południowy zachód od Londynu.

Skripal, skazany w 2006 roku za dostarczanie Wielkiej Brytanii informacji wywiadowczych, w 2010 roku został ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i objęty dokonaną na lotnisku w Wiedniu wymianą czterech rosyjskich więźniów na 10 szpiegów przetrzymywanych przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI).

Po przybyciu do Wielkiej Brytanii Skripal zamieszkał w Salisbury wraz z żoną Ludmiłą, która w 2011 roku według jednych źródeł zginęła w wypadku samochodowym, a innych – zmarła wskutek choroby nowotworowej.

Premier May w poniedziałek ujawniła w Izbie Gmin, że w ataku na nich użyto broni chemicznej typu “nowiczok”, która była w przeszłości produkowana i używana przez Związek Radziecki i Rosję. Nie doprecyzowała jednak, w jaki sposób została ona podana ofiarom.

May potwierdziła, że w poniedziałek po południu brytyjski rząd zażądał pilnych wyjaśnień od Rosji dotyczących tego, w jaki sposób produkowana przez nią wojskowa broń chemiczna została dostarczona i użyta na terytorium Wielkiej Brytanii.

Skripal i jego córka Julia pozostają w szpitalu w stanie krytycznym; pierwszy policjant, który miał z nimi kontakt, sierżant Nick Bailey, jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Łącznie lekarze udzielili pomocy medycznej 21 osobom.

W ocenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji ogromny szum medialny, jaki Wielka Brytania i inne kraje zachodnie starają się stworzyć wokół domniemanej próby otrucia Skripala, ma na celu “zdyskredytowanie Federacji Rosyjskiej w przededniu Mistrzostw Świata w piłce nożnej, których Rosja jest gospodarzem. Sugestia, że Rosja ma coś wspólnego ze sprawą, choć śledztwo jeszcze się nie zakończyło, a w istocie – nawet nie zaczęło, “ma prowadzić do wniosku, że należy ukarać Rosję – odwołując uczestnictwo w mistrzostwach”. (PAP)


Uzupełnienie. 2018-03-13 18:46 (Media/PAP) Stratfor: Zamach na Skripala to ostrzeżenie, jakie Kreml wysłał swym agentom

Atak na byłego podwójnego szpiega Siergieja Skripala, którego dokonano tak, jakby sprawcy chcieli zostawić wizytówkę, to ostrzeżenie, jakie Kreml wysłał swym agentom, w znacznie większym stopniu niż akt zemsty – pisze analityk ośrodka Stratfor Scott Stewart.

Skripal, były pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który w przeszłości był skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii, oraz jego córka Julia trafili 4 marca do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność w centrum handlowym w Salisbury na południowy zachód od Londynu. Nieco ponad tydzień później brytyjskie służby ustaliły, że zabójcy użyli rosyjskiej broni chemicznej Nowiczok.

Posłużenie się taką bronią to ewidentny “ślad, który prowadzi do Moskwy” – pisze Stewart, który uważa, że tak jak w przypadku zabójstwa innego byłego rosyjskiego agenta Aleksandra Litwinienki, Rosjanie “chcieli, aby świat wiedział, kto stał za zabójstwem”.

Zemsta na agencie, który przeszedł na stronę wroga, mogła również odegrać rolę w tej historii; “sądzę jednak, że Kreml miał znacznie bardziej aktualny motyw, by nakazać przeprowadzenie tego ataku” – pisze Stewart.

Wielka Brytania oficjalnie oskarżyła Rosję o zamordowanie Litwinienki dopiero 10 lat po zabójstwie, a w przypadku Skripala premier Theresa May wysunęła takie oskarżenie w niespełna dwa tygodnie. Stewart uważa więc, że Londyn po prostu nie mógł zignorować tym razem faktu, że ataku dokonano tak, jakby Rosja chciała zostawić na miejscu zbrodni “swoją wizytówkę”.

Świadczy o tym użycie substancji chemicznej o zastosowaniu wojskowym i ewidentnie pochodzącej z Rosji, choć byłego szpiega można było zlikwidować “w sposób znacznie bardziej subtelny, zwłaszcza że Rosja często stosuje takie metody” – argumentuje autor.

Na początku XXI wieku rosyjski wywiad stał się szczególnie agresywny i nie cofał się przed zabójstwami. “Wrogowie Kremla byli mordowani na Ukrainie, w Turcji, na Bliskim Wschodzie i nawet w USA” – przypomina.

Zachodnie agencje wywiadowcze odpowiedziały na to “podwajając wysiłki, które miały doprowadzić do rekrutacji pracowników rosyjskiego wywiadu” – pisze Stewart.

“Poszukiwano zwłaszcza ludzi znających dobrze programy wymierzone w Zachód oraz takich, którzy mogli pomóc agencjom wywiadowczym zrozumieć naturę rosyjskich operacji i uprzedzić je” – wyjaśnia autor. Przypomina też, że w styczniu 2017 roku w Rosji aresztowano i oskarżono o zdradę grupę agentów FSB i kilku członków ugrupowania hakerów – prawdopodobnie za dostarczenie Zachodowi informacji o programie ingerowania w wybory w USA.

Skripal, skazany w 2006 roku za dostarczanie Wielkiej Brytanii informacji wywiadowczych, w 2010 roku został ułaskawiony przez ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa i objęty dokonaną na lotnisku w Wiedniu wymianą czterech rosyjskich więźniów na 10 szpiegów przetrzymywanych przez FBI.

Stewart uważa, że prezydent Władimir Putin stara się teraz wręcz posłużyć rosyjskimi mediami, aby komunikat na temat tego, kto stał za zamachem na Skripala – i inne ofiary rosyjskich służb – był jak najbardziej dobitny. Prezenter Kanału Pierwszego rosyjskiej telewizji państwowej Kirył Klejmienow powiedział 7 marca: “Mam ostrzeżenie: bycie zdrajcą jest jedną z najbardziej niebezpiecznych profesji na świecie” – cytuje Stewart.

“Odnosząc się do Wielkiej Brytanii, Klejmienow skomentował: +Coś tam jest nie w porządku. Może to klimat. Ale w ostatnich latach było tam zbyt wiele dziwnych incydentów o poważnych konsekwencjach. Ludzie są wieszani, truci, giną w katastrofach śmigłowców i wypadają z okien+” – pisze autor.

Polemizuje też z ekspertami, którzy uznali, że za zamachem na Skripala nie mogła stać Rosja, ponieważ “uważa się, że wobec ludzi, którzy zostali ułaskawieni i wykorzystani do wymiany szpiegów (i którzy nie wracają do aktywnej pracy wywiadowczej przeciw ojczyźnie), nie szuka się zemsty”.

Założenie tych ekspertów polega – w ocenie Stewarta – na tym, że atak Rosjan na Skripala byłby naruszeniem zasad, jakimi kierują się agencje wywiadowcze, i uniemożliwiłby na przyszłość wymianę szpiegów.

“Zważywszy jednak na to, jak zuchwale postępuje rosyjski wywiad pod rządami Putina, jak i fakt, że wobec Kremla nie wyciągnięto realnych konsekwencji za bezczelne postępowanie, wygląda na to, że nie ma on realnego powodu, by stosować się do takich zasad” – argumentuje autor.

W przypadku Skripala “złamano jeszcze jedno stare tabu” – podkreśla Stewart – bowiem tym razem zaatakowano również córkę byłego szpiega.

“Rosja chce przypomnieć agentom swego wywiadu, że zdrada Kremla jest zgubna. I nawet jeśli uda im się wydostać z Rosji, zachodnie agencje nie będą w stanie ich ochronić. Długie ręce rosyjskiego wywiadu dosięgną i zabiją ich oraz ich rodziny” – konkluduje autor. (PAP)


 

Dla zaangażowanych i zainteresowanym możliwością korzystania przeze mnie z serwisu PAP zawiadamiam, że wkrótce kolejna, comiesięczna płatność za dostęp do serwisu. Zaangażowanie finansowe w sprawy społeczne też może być elementem stanu żółtego. Tak sobie myślę, sam wydając na swoją działalność całkiem spore środki niemal codziennie.

Czy Rosja to państwo instytucjonalnie terrorystyczne?

Podpisz petycję przeciwko zaostrzeniu prawa do broni. Poprzyj obywatelski projekt ustawy.