We Francji uzbrojony napastnik wziął zakładników w supermarkecie

Francja/ Cztery osoby, w tym sprawca, zginęły w Trebes; władze: to akt terroru

Cztery osoby, w tym napastnik, zginęły, a trzy zostały ranne w Trebes na południu Francji, gdzie sprawca otworzył ogień do policji i wziął zakładników w supermarkecie. Władze Francji traktują incydent jako akt terroru. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

Szef MSW Francji Gerard Collomb poinformował, że napastnik to pochodzący z Carcassonne 26-letni Redouane Lakdim, uprzednio notowany za drobne przestępstwa i posiadanie narkotyków, który uległ radykalizacji. Był obserwowany przez francuskie służby, lecz nie był przez nie uważany za zagrożenie na tle islamistycznym. Jak powiedział Collomb, na razie wszystko wskazuje na to, że Lakdim działał w pojedynkę.

Media podały, że mężczyzna, z pochodzenia Marokańczyk, zażądał wypuszczenia Salaha Abdeslama, sprawcy zamachu w Paryżu w listopadzie 2015 roku. W lutym w Belgii rozpoczął się proces przeciw Abdeslamowi, który jest oskarżony o “usiłowanie zabójstwa w kontekście terrorystycznym” w marcu 2016 roku, gdy cztery miesiące po ucieczce z Francji wdał się w strzelaninę z brukselską policją.

Według władz ok. godz. 11 Lakdim zatrzymał samochód w Carcassone, po czym zabił jedną z jadących nim osób strzałem w głowę, a drugą ranił. Następnie z samochodu otworzył ogień do uprawiających jogging funkcjonariuszy policji z oddziału prewencji, raniąc jednego z nich w ramię, i skierował się do odległego o ok. 10 km Trebes. Ok. godz. 11.15 wtargnął do supermarketu, gdzie zginęły kolejne dwie osoby.

Według kilku świadków, w tym burmistrza Trebes Erica Menassiego, sprawca, wchodząc do sklepu, krzyczał: “Allahu akbar” (Bóg jest wielki), zabiję was wszystkich” i “Jestem żołnierzem Daesh” (arabski akronim nazwy Państwa Islamskiego).

Jedna z osób uwięzionych w sklepie z napastnikiem relacjonowała, że wraz z dziewięcioma innymi osobami schroniła się w chłodni i po upływie około godziny cała grupa uciekła drzwiami na tyłach sklepu. Według relacji innej osoby część klientów i pracowników sklepu zdołała uciec do sąsiedniego warsztatu samochodowego i tam się ukryć.

Wkrótce potem policja przypuściła atak na supermarket i zabiła napastnika.

Szef francuskiego MSW pochwalił odwagę jednego z policjantów, 45-letniego podpułkownika policji, który zaproponował wymianę siebie na jednego z zakładników. Zdołał ukryć przed napastnikiem włączony telefon komórkowy, dzięki czemu zachował kontakt z policją na zewnątrz. Oficer ten został poważnie ranny; nie jest jasne, czy ranił go napastnik, czy też pomyłkowo sama policja podczas ataku na supermarket.

Jak przekazał Collomb, elitarne jednostki wkroczyły do akcji, gdy ze środka rozległy się odgłosy strzałów.

Odpowiedzialność za wydarzenia w Trebes wzięła na siebie dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS), która w komunikacie opublikowanym przez propagandową agencję Amak oświadczyła, że sprawca był “żołnierzem kalifatu”. Nie przedstawiła jednak dowodów na potwierdzenie tych słów ani nie podała żadnych dodatkowych informacji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że incydent wygląda na akt terroryzmu oraz że siły bezpieczeństwa zabezpieczają miejsce zdarzenia. Dochodzenie w tej sprawie przejęła specjalna prokuratura antyterrorystyczna w Paryżu.

Po uwolnieniu zakładników i zabiciu napastnika miejscowe władze zniosły tymczasowy zakaz opuszczania szkół i przedszkoli przez dzieci, wydany ze względów bezpieczeństwa. “Rodzice mogą już odbierać swoje dzieci” – podano.

Ponad 240 osób zginęło we Francji od 2015 roku w atakach przeprowadzonych przez sprawców ślubujących wierność IS lub zainspirowanych działalnością tej ekstremistycznej organizacji – przypomina Reuters.

Francja należy do dowodzonej przez USA koalicji zwalczającej IS w Syrii i Iraku, a w Afryce Zachodniej tysiące jej żołnierzy walczą z dżihadystycznymi ugrupowaniami powiązanymi z Al-Kaidą.

W lutym Collomb powiedział, że od początku stycznia francuskie siły bezpieczeństwa udaremniły przygotowania do dwóch ataków. W miarę jak IS ponosi kolejne klęski w Syrii i Iraku, gdzie jeszcze niedawno kontrolowało znaczące obszary, jego sympatycy coraz częściej próbują przeprowadzać ataki we Francji. (PAP)

Uzbrojony napastnik wziął w piątek zakładników w supermarkecie w gminie Trebes, w departamencie Aude na południu Francji. Według wstępnych informacji policji mężczyzna wszedł do supermarketu około godz. 11.15, a następnie usłyszano strzały.

Władze Aude zaapelowały do mieszkańców Trebes, by nie zbliżali się do miejsca zdarzenia i ułatwili siłom bezpieczeństwa dotarcie do supermarketu. (PAP)


Jestem prawie pewny, że napastnik ma nielegalnie broń, a przypadek zostanie wykorzystany do walki z legalnymi posiadaczami broni. Czekamy na rozwój wypadków. Jak donoszą media policja pędzi na miejsce, czyli po raz nieskończony spełnia się ta elementarna prawda, że w czasie i miejscu zamachu nie ma co liczyć na pomoc policjanta.


2018-03-23 12:10 (Reuters,EFE,Media/PAP) Francja/ Napastnik, który wziął zakładników twierdzi, że należy do IS

Uzbrojony napastnik, który wziął w piątek zakładników w gminie Trebes na południu Francji, twierdzi, że należy do Państwa Islamskiego (IS). Na miejscu trwa szeroko zakrojona operacja policyjna. Jeden funkcjonariusz z oddziału prewencji został ciężko ranny.

Zanim napastnik wziął zakładników, doszło do wymiany ognia z dwoma policjantami – informuje na swych stronach internetowych telewizja France3.

Francuskie media podają, że napastnik, który zamknął się w supermarkecie ma “wielu zakładników”.

Resort spraw wewnętrznych Francji potwierdził, że w Trebes prowadzona jest operacja policyjna, ale nie podał żadnych szczegółów. (PAP)


2018-03-23 12:28 (Reuters,Media/PAP) Premier Francji: sytuacja z zakładnikami jest poważna

W Trebes, na południu Francji, gdzie uzbrojony napastnik wziął w piątek zakładników “sytuacja jest poważna” – powiedział francuski premier Edouard Philippe.

BFMTV podaje, że policjant z oddziału prewencji został ciężko ranny w pobliskim Carcassonne, gdy uprawiał z trzema kolegami poranny jogging; napastnik otworzył do nich ogień z samochodu, po czym uciekł i wtargnął do supermarketu w Trebes. (PAP)


2018-03-23 12:37 (Reuters,EFE,Media/PAP) Francja/ Burmistrz Trebes: w supermarkecie jest napastnik i policjant

Burmistrz miasteczka Trebes poinformował, że w supermarkecie został już tylko napastnik i policjant; zakładników uwolniono, a dwie osoby są poszkodowane.

Na miejsce zdarzenia udał się minister spraw wewnętrznych Francji Gerard Collomb. (PAP)


2018-03-23 12:54 (Reuters,AFP,Media/PAP) Francja/ Co najmniej dwie ofiary w Trebes

Co najmniej dwie osoby zginęły w miasteczku Trebes, gdzie napastnik wziął zakładników w supermarkecie – podaje AFP, powołując się na źródła zbliżone do śledztwa.

Specjalna prokuratura antyterrorystyczna, która przejęła dochodzenie w tej sprawie podaje, że napastnik wziął ośmiu zakładników.

Mężczyzna wtargnął do sklepu krzycząc “Allah Akbar!” – podają media, powołując się na kilku świadków. (PAP)


Pan krzyczał nie tylko, że allach jest wielki, ale i że pozabija wszystkich


2018-03-23 13:04 (Reuters,AFP,Media/PAP) Francja/ Żandarmeria: spodziewamy się, że znajdziemy w Trebes kolejne ofiary

Sytuacja w Trebes jest niestabilna, spodziewamy się, że znajdziemy tam kolejne ofiary – podała francuska żandarmeria, cytowana przez portal Franceinfo. Premier Francji Edouard Philippe powiedział, że incydent jest “aktem terroru”.

Mer miasteczka Trebes Eric Menassi potwierdził w rozmowie z BFMTV, że dwie osoby zginęły; nie jest jasne, czy chodzi wyłącznie o zakładników. (PAP)


2018-03-23 13:41 (Reuters, AP/PAP) Francja/ Napastnik w Trebes żąda wypuszczenia Abdeslama

Napastnik w Trebes, który jest nadal w supermarkecie wraz z policjantem, żąda wypuszczenia sprawcy zamachu w Paryżu w listopadzie 2015 roku Salaha Abdeslama – podaje BFMTV.

Francuska policja potwierdza, że dwie osoby zginęły, a “około 12” zostało rannych, podczas konfrontacji z napastnikiem, który wziął zakładników w supermarkecie.

Portal Franceinfo poinformował, że zidentyfikowano napastnika, który jest notowany przez policję. (PAP)


Tak sobie myślę zupełnie teoretycznie, że gdyby na miejscu i w czasie gdy atak się zaczynał była jedna tylko osoba uzbrojona i wiedząca jak się zachować, trup byłby tylko jeden – napastnika. Niestety rządy karzą wierzyć nam w fałszywe tezy, że bezpieczeństwo zapewnia wyłącznie policja, a uzbrojony obywatel jest tylko zagrożeniem. Szczególnie w Polsce każą nam wierzyć w taki bełkot.


2018-03-23 15:40 (Reuters, AP, AFP, media/PAP) Francja/ W Trebes zginęły 4 osoby, w tym napastnik, który wziął zakładników

W miasteczku Trebes w departamencie Aude na południu Francji, w pobliżu Carcassonne zginęły cztery osoby, w tym napastnik, który wziął zakładników; dwóch policjantów jest rannych. “Wszystko wskazuje na akt terroru” – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

Napastnik, Marokańczyk, który był znany policji ze względu na wykroczenia i posiadanie broni, ale podejrzewany również o radykalizację, zabił w piątek jedną osobę strzałem w głowę w Carcassonne, kilka kilometrów od Trebes.

Również w Carcassonne ciężko ranił policjanta z oddziału prewencji, gdy ten uprawiał poranny jogging z trzema kolegami; napastnik otworzył do nich ogień z samochodu, po czym uciekł.

Około godz. 11.15 napastnik wtargnął do supermarketu. Według kilku świadków mężczyzna krzyczał: “Allah Akbar! Zabiję was wszystkich!” i “Jestem żołnierzem Daesh” (arabski akronim nazwy Państwa Islamskiego).

Część osób przebywających w supermarkecie schowała się w pomieszczeniu-chłodni. “Mężczyzna krzyczał i kilka razy wystrzelił. Zobaczyłam drzwi do chłodni i poprosiłam ludzi, żeby się tam schowali. Było nas dziesięcioro i zostaliśmy tam przez godzinę. Były następne strzały i uciekliśmy tylnymi drzwiami” – powiedziała radiu Franceinfo Carole, która robiła zakupy, gdy wtargnął napastnik.

Media podały, że mężczyzna zażądał wypuszczenia sprawcy zamachu w Paryżu w listopadzie 2015 roku Salaha Abdeslama.

Wkrótce potem policja przypuściła atak na supermarket i zabiła napastnika.

Podpułkownik policji, który wymienił się za zakładnika, został postrzelony. Nie jest jasne, czy ranił go napastnik, czy postrzelono go przypadkowo podczas ataku policji na supermarket.

Stan drugiego rannego policjanta jest stabilny, kula przeszła 3 cm od serca i przestrzeliła płuca – podał związek zawodowy policjantów Unsa Police.

Specjalna prokuratura antyterrorystyczna w Paryżu przejęła dochodzenie w tej sprawie. (PAP)


2018-03-23 16:06 (Reuters,dpa/PAP) Francja/ Państwo Islamskie przyznało się do incydentu w Trebes

Dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) w wydanym w czwartek komunikacie zadeklarowała, że ponosi odpowiedzialność za incydent we francuskim Trebes, gdzie uzbrojony napastnik wziął zakładników w supermarkecie i według władz zabił trzy osoby.

Sprawca, zabity przez francuską policję podczas odbicia zakładników, był “żołnierzem kalifatu” – oświadczyła ta zbrojna, radykalna organizacja w komunikacie opublikowanym za pośrednictwem powiązanej z nią propagandowej agencji Amak. Nie przedstawiła dowodów na potwierdzenie swojej odpowiedzialności ani nie podała dalszych szczegółów.

Sprawca to 26-letni Redouane Lakdim, który był uprzednio notowany za drobne przestępstwa i uległ radykalizacji – poinformował szef MSW Francji Gerard Collomb. Sprawca działał w pojedynkę – dodał.

Lakdim, który był w przeszłości notowany także za posiadanie narkotyków, był obserwowany przez francuskie służby, lecz nie był przez nie uważany za zagrożenie na tle islamistycznym – powiedział Collomb. (PAP)

akl/ kar/


Ludzie już przywykli czytać takie wiadomości. Nie budzą emocji, nie budzą zainteresowania środkami koniecznymi do obrony. Wiele osób korzysta z mechanizmów obronnych, wypiera z świadomości możliwość pojawienia się podobnych zagrożeń we własnym otoczeniu. Niestety politycy, czy nawet szerzej tzw. elity są dotknięte również tymi mechanizmami obronnymi. W miejsce ludzi światłych, odważnych, miejsce elit zajęły tchórzliwe miernoty. Nic z tego dobrego nie wyniknie.


2018-03-24 07:33 (AFP,AP,Reuters/PAP) Francja/ Zmarł policjant, który zgłosił się do wymiany za zakładnika

Zmarł policjant, który w piątek dobrowolnie zgłosił się na wymianę za jednego z zakładników, przetrzymywanych przez uzbrojonego napastnika w Trebes na południu Francji – poinformował w sobotę rano szef francuskiego MSW Gerard Collomb.

Tym samym liczba ofiar piątkowego zamachu na południu kraju wzrosła do czterech. Obrażenia odniosło 15 osób.

“Pułkownik Arnaud Beltrame nie żyje, oddał życie za swój kraj. Francja nigdy nie zapomni jego bohaterstwa, odwagi i poświęcenia” – napisał na Twitterze Collomb. Beltrame miał 45 lat, był żonaty, nie miał dzieci.

Zmarłemu policjantowi hołd oddał prezydent Emmanuel Macron, nazywając go bohaterem, który “zasługuje na szacunek i podziw całego narodu”. Jego zachowanie było dowodem na “odwagę i wyjątkowe poświęcenie” – napisał szef państwa w porannym oświadczeniu.

W piątek 26-letni Redouane Lakdim, z pochodzenia Marokańczyk, porwał samochód pod Carcassonne. Zabił pasażera i poważnie ranił kierowcę. Następnie w Carcassonne ostrzelał policjantów, a po godz. 11. wziął zakładników w supermarkecie w pobliskim Trebes, w którym przebywało wówczas ok. 50 osób. Zabił tam pracownika i klienta.

Gdy na miejsce dotarły siły bezpieczeństwa, podpułkownik policji Beltrame zaproponował wymianę siebie na jedną z zakładniczek. Zdołał ukryć przed napastnikiem włączony telefon komórkowy, dzięki czemu zachował kontakt z policją na zewnątrz. Według agencji AFP, tuż po godz. 14. Lakdim otworzył ogień do policjanta i zadał mu kilka ciosów nożem. Wówczas ten został poważnie ranny. Gdy z supermarketu rozległy się odgłosy strzałów, do akcji wkroczyły elitarne jednostki i zabiły napastnika. Podczas akcji obrażenia odniosło dwóch wojskowych.

Lakdim twierdził, że jest “żołnierzem Państwa Islamskiego” i mówił, że jest gotów “umrzeć za Syrię”. Przedstawiciel prokuratury potwierdził, że napastnik był znany francuskim służbom ze względu na powiązania z salafizmem, radykalnym odłamem islamu.

Media podały, że mężczyzna żądał wypuszczenia na wolność “swych braci”, w tym Salaha Abdeslama, sprawcy zamachu w Paryżu w listopadzie 2015 roku, wobec którego w Belgii toczy się proces o “usiłowanie zabójstwa w kontekście terrorystycznym” w 2016 roku, gdy wdał się w strzelaninę z brukselską policją.

Ponad 240 osób zginęło we Francji od 2015 roku w atakach przeprowadzonych przez sprawców związanych z Państwem Islamskim lub zainspirowanych działalnością tej ekstremistycznej organizacji.(PAP)

 

Podpisz petycję przeciwko zaostrzeniu prawa do broni. Poprzyj obywatelski projekt ustawy.