Brytyjski psychiatra chce zakazu sprzedaży kuchennych noży ostro zakończonych

Dr John Crichton, kierujący Royal College of Psychiatrists w Szkocji, chce zakazania sprzedaży ostro zakończonych noży kuchennych. Pan doktor jest zwolennikiem używania noży z ostrzem bez ostrego zakończenia, bowiem takie noże są mniej skuteczne jako broń.

Pan psychiatra proponował tego rodzaju rozwiązanie już trzy lata temu.Wówczas jego propozycja nie znalazł uznania. Od tamtego czasu w Wielkie Brytanii doszło do wielu przestępstw z użyciem ostro zakończonych noży. Zdaniem pana doktora badania pokazują, że w Wielkiej Brytanii często dochodzi do przemocy z wykorzystaniem ostro zakończonych noży. W 45% badanych przez psychiatrę zabójstw wykorzystywany jest jako narzędzie nóż, z czego 85% to noże kuchenne.

Zdaniem doktora Crichton te obserwacje o wykorzystaniu noży kuchennych w zabójstwach są nadzwyczajne, bowiem w oficjalnych statystykach przestępczości narzędzia zbrodni nazywano ostrymi narzędziami/przedmiotami.

W celu podniesienia bezpieczeństwa pan doktor chciałby aby gospodarstwa domowe przeszły na bezpieczniejsze noże kuchenne. Dr John Crichton zastanawia się publicznie, czy potrzebujemy tych potencjalnie śmiercionośnych noży w domach?

(źródło www.express.co.uk)


W czasach dawanych, gdy rozum kierował ludzkim postępowaniem pan psychiatra nie byłby prezesem królewskiej szkoły, a byłby pacjentem jakiegoś zacnego królewskiego zakładu opieki nad ludźmi potrzebującym pomocy psychiatrycznej. Niestety żyjemy w czasach gdy naczelną zasadą są standardy lewicowe, gdzie nie istnieje pojęcie dobra i zła, a naczelną zasadą jest prewencja i kontrola – skierowane przeciwko wszystkim, bo wszyscy są podejrzani. Żyjemy w czasach gdy coraz trudniej przekonać opinię publiczną, że sprawiedliwą odpowiedzią na przestępcze używanie martwych przedmiotów nie jest totalitarna, a surowe karanie sprawców przestępstw. Niestety żyjemy w czasach gdy wartości niewiele znaczą, najważniejsze jest posługiwanie się hasłem: bezpieczeństwo – cokolwiek to w praktyce znaczy.

Mam nieodparte wrażenie, że pan doktor i jemu podobni podejrzewają wszystkich o to, że mogą być brutalnymi przestępcami, którzy wykorzystają narzędzia kuchenne do zbrodni. Pewnie na podejrzewanie wszystkich o zbrodnicze instynkty znalazłaby się jakaś statystyczna jednostka chorobowa w psychiatrii, a co najmniej trzeba by się zastanowić czy pan doktor i jemu podobni nie uskutecznia znanego zjawiska projekcji.

Moim zdaniem ten pomysł znajdzie już wkrótce uznanie na wyspach brytyjskich. Skoro się o nim pisze, skoro takie pomysły nie są traktowane z przymrużeniem okaz z politowaniem dla pomysłodawców, to znaczy, że już wkrótce czeka Brytyjczyków ten przełomowy krok prowadzący ich ku pełnemu bezpieczeństwu.

Podpisz petycję przeciwko zaostrzeniu prawa do broni. Poprzyj obywatelski projekt ustawy.

 

Proszę o wsparcie Fundacji Trybun.org.pl. Zleciłem tłumaczenie z języka angielskiego na język polski całości przełomowego wyroku District of Columbia v. Heller. To kilkadziesiąt stron tekstu, wykładni Drugiej Poprawki. Potrzebne jest 1800 zł. Takich treści brakuje w Polsce. Polacy nie są świadomi jakimi argumentami posługują się cywilizowani ludzie w sprawie prawa do posiadania broni.