Poseł Bartosz Józwiak podejmuje starania zmierzające do zaskarżenia noweli Prawa łowieckiego do Trybunału Konstytucyjnego
- Autor: Andrzej Turczyn
- 5 kwietnia 2018
- Brak komentarzy
Prawo łowieckie ma być zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego – ustalił “Nasz Dziennik”.
Inicjatywę w tej sprawie podejmują posłowie klubu Kukiz’15 i będą zbierać podpisy wśród posłów z innych ugrupowań. Sam klub Kukiz’15 – liczący 29 członków – nie ma bowiem wystarczającej liczby 50 posłów, niezbędnej do złożenia wniosku o zbadanie sprawy przez Trybunał Konstytucyjny. Ale raczej nie powinno być z tym problemów, bo taki wniosek – według nieoficjalnych informacji – może liczyć na poparcie m.in. części posłów PSL i niezrzeszonych – czytamy w czwartkowym “Naszym Dzienniku”.
“Jesteśmy w trakcie przygotowania takiego wniosku. Być może w przyszłym tygodniu będzie już gotowy, a na pewno chcemy go złożyć podczas najbliższego posiedzenia Sejmu” – potwierdza informacje “Naszego Dziennika” przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jarosław Sachajko (Kukiz’15). To najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 11-12 kwietnia.
Inicjatywę posłów popiera prof. Jan Szyszko (PiS), były minister środowiska.
Prawo łowieckie w formie, w której w tej chwili obowiązuje, jest w moim przekonaniu rzeczywiście niezgodne z Konstytucją i tego rodzaju wniosek na pewno jest uzasadniony – powiedział w rozmowie “Naszym Dziennikiem” poseł Jan Szyszko.
Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest poseł Bartosz Jóźwiak, poseł na którego w sprawach dotyczących broni palnej możemy polegać. Poseł Józwiak deklaruje, że sprawę doprowadzi do końca. Zapienił, że skarga będzie dotyczyła również zmiany ustawy o broni i amunicji, dokonanej ustawą zmieniającą Prawo łowieckie. Ponad to skarga ma dotyczyć przepisów, które:
- likwidują udział czynnika społecznego w nadzorze nad działaniem jednostek terenowych – zarządów okręgowych PZŁ;
- pozbawiły mechanizmów demokratycznych wybory władz PZŁ;
- pozbawiły organy wykonawcze (zarząd główny, zarządy okręgowe) kadencyjności;
- nałożyły na Polski Związek Łowiecki obowiązek przejęcia z mocy prawa zobowiązań koła łowieckiego (niezależnej osoby prawnej) z tytułu odszkodowań za szkody łowieckie, w przypadku rozwiązania koła łowieckiego lub bezskutecznego upływu terminu na wypłatę odszkodowań;
- wprowadziły zakaz szkolenia i układania psów myśliwskich oraz ptaków łowczych (sokolnictwo);
- wprowadziły zakaz wykonywania polowania w obecności i przy udziale dziecka do lat 18;
- wprowadziły reguły szacowania szkód łowieckich, zakładające udział sołtysa jako osoby niezależnej wykonującej szacowanie oraz zgłaszanie szkód do gminy wraz z informowaniem o procesie jej likwidacji przez gminy;
- wprowadzeni obowiązku okresowych badań dla myśliwych;
Zanim pojawiała się inicjatywa złożenia skargi do Trybunału Konstytucyjnego, posłowie klubu poselskiego Kukiz’15 przekazali swoje uwagi prezydentowi Dudzie, chcąc w ten sposób sprawić aby ustawa nie uzyskała podpisu prezydenta. Prezydentowi zwrócono uwagę na przepisy nowelizacji Prawa łowieckiego, które będą przedmiotem skargi konstytucyjnej.
Z uwagi na to, że prezydent nie usłuchał merytorycznych argumentów, poseł Bartosz Józwiak postanowił skorzystać z ostatecznej możliwości, tj. złożenia skargi do Trybunału Konstytucyjnego.
Aktualnie trwają ostateczne przygotowania związane ze zbieraniem podpisów oraz szczegółowym przygotowywaniem treści skargi. W pracach nad skargą mają być wykorzystane także przygotowane przeze mnie uwagi dotyczący zmiany ustawy o broni i amunicji. O rażącym naruszeniu przepisów zawiadamiałem we wpisie pt. Senacka poprawka dotycząca badań dla myśliwych – zmiany ustawy o broni i amunicji – została uchwalona z rażącym naruszeniem Konstytucji.
Panie pośle trzymamy kciuki!
Pamiętajcie proszę o wsparciu Fundacji Trybun.org.pl. Ta strona istnieje dzięki zaangażowaniu tych, którzy finansują jej działanie. Wspieranie tego co robię jest wówczas, gdy opiera się nie o słowa, a o czyny.
Podpisz petycję przeciwko zaostrzeniu prawa do broni. Poprzyj obywatelski projekt ustawy.