Poważnym przestępstwom narkotykowym zwykle towarzyszy nielegalna broń palna – dzisiaj dowód prawdziwości tej tezy ze Szwecji

Szwedzka policja zawiadamia, że w samochodzie zaparkowanym w garażu w Skärholmen wieczorem 8 kwietnia znaleziono duże ilości broni, duże ilości narkotyków i materiały wybuchowe.

Nielegalne przedmioty wykryto w ten sposób, że w trakcie rutynowej kontroli policyjnym psem pojazdów w dużym garażu pod budynkiem mieszkalnym, pies oznaczył jeden z samochodów.

W trakcie przeszukania w samochodzie znaleziono broń samoczynną i inne rodzaje broni, materiały wybuchowe, amunicję i narkotyki. W związku ze sprawą aresztowano mężczyznę. Wiele wskazuje na wykrycie grupy przestępczej.

W 2017 roku doszło do 129 strzelanin w Sztokholmie. Grupy przestępcze i walki o rynki narkotykowe są przyczyną przestępczości z użyciem broni palnej w Szwecji.

John Lott amerykański badacz zjawiska dostępu do broni palnej, gdy był w Polsce niemal od razu zdiagnozował problem niewielkiej ilości przestępstw z użyciem broni palnej w Polsce. John Lott mówił, że Polska mniej więcej odpowiada ludnością stanowi Kalifornia. W Kalifornii mieszka około 39 milionów mieszkańców, podobnie w Polsce. W rozmowie z jednym z uczestników jego wykładu w Sejmie, po zapoznaniu się ze statystykami dotyczącymi ilości wykrywanych przestępstw narkotykowych w Polsce uznał, że w Polsce łącznie roczny przemyt narkotyków jest mniej więcej taki jak w Kalifornii w ciągu tygodnia. Przyjmijmy, że to porównanie nie jest precyzyjne, a pokazuje skalę zjawiska w Polsce i w Kalifornii.

To jego zdaniem jest rzeczywista przyczyna niewielkiej ilości przestępstw z użyciem broni palnej w Polsce. W Polsce jest niewielka przestępczość narkotykowa. Przestępczość narkotykowa zaś stymuluje używanie nielegalnej broni palnej na dużą skalę.

Wyjaśnienie tego zjawiska jest zupełnie proste. Narkotyki to niezwykle dochodowy interes, to prowadzenie nielegalnych interesów z drogim towarem. Dla ochrony tego towaru, dla utrzymania rynków zbytu, do walki pomiędzy konkurującymi gangami niezbędna jest broń palna. Przestępcy narkotykowi bardzo chętnie sięgają po ten środek, w celu realizacji swoich przestępczych interesów.

Nie śledzę doniesień o wykrywaniu narkotykowych gangów w Polsce, ale jestem niemal pewny, że tam gdzie pojawiają się narkotyki w dużych ilościach, tam pojawia się broń palna w rękach przemytników i przestępców zajmujących się tego rodzaju przestępczością.

Jak widać na szwedzkim przykładzie, diagnoza Johna Lotta spełnia się nie tylko w USA ale i w Szwecji, która niewiele ma wspólnego z USA w zakresie zasad posiadania broni palnej.

Z tej obserwacji są też wnioski dla rygorów posiadania broni palnej. Surowe przepisy o dostępnie do broni nie powstrzymają przestępczości z jej wykorzystaniem, gdy pojawią się odpowiednie warunki dla przestępczości np. narkotykowej. Przestępcy narkotykowi nie kupują broni na legalnym rynku broni palnej.

Pamiętajcie proszę o wsparciu Fundacji Trybun.org.pl. Ta strona istnieje dzięki zaangażowaniu tych, którzy finansują jej działanie. Wspieranie tego co robię jest wówczas, gdy opiera się nie o słowa, a o czyny.