Baskijska organizacja terrorystyczna ETA przekazała broń francuskiej policji

Baskijska organizacja terrorystyczna ETA przekazała w środę francuskiej policji dwie skrzynie z bronią palną. Ten gest “dobrej woli” ma być, według separatystycznych bojówkarzy, wstępem do samorozwiązania struktur ETA.

Kierownictwo francuskiej policji potwierdziło przekazanie przez baskijskich separatystów broni w mieście Bajonna w południowo-zachodniej Francji. Ujawniło, że obecnie funkcjonariusze miejscowego komisariatu sprawdzają zawartość obu skrzyń.

“Sprawdzenie zawartości dostarczonych skrzyń z bronią palną potrwa zapewne kilka godzin” – poinformowało źródło policyjne.

Hiszpańscy komentatorzy twierdzą, że przekazanie broni jest niejako wstępem do samorozwiązania się organizacji ETA. Akt ten został zaplanowany na 4 maja w przygranicznej miejscowości Cambo-les-Bains we Francji. Wydarzenie może mieć formę konferencji prasowej.

Utworzona w roku 1959 terrorystyczna organizacja ETA jest najbardziej radykalną formą walki Basków o niepodległość. Jej członkowie dopuścili się licznych zamachów, głównie na policjantów i urzędników państwowych; w zamachach zginęło łącznie ponad 820 osób.

W marcu 2016 r. władze ETA poinformowały, że organizacja zamierza się rozbroić, ujawniając rządom Hiszpanii i Francji, krajów, na których terenie działa, informacje dotyczące swoich magazynów broni.

W kwietniu ub.r. ETA przekazała francuskim służbom adresy swych 12 magazynów broni. Znaleziono w nich m.in. 120 pistoletów, 3 tony materiałów wybuchowych, a także tysiące nabojów i detonatorów.


To pouczająca wiadomość, która daje otrzeźwienie w patrzeniu na posiadanie broni palnej w Europie. Cała organizacja uzbrojona jak podziemna armia.Społeczeństwa rządzący utrzymują w fałszywym przekonaniu, że posiadanie broni e Europie jest wyłącznie na pozwolenie, a zjawisko nielegalnych arsenałów jest nieistniejące.

Pewny jestem, że w całej Europie jest bardzo wiele organizacji przestępczych. Są małe i są duże mafie, gangi i co tam jeszcze i każda ma na wyposażeniu broń palną. Takie rzeczy wciąż się dzieją w najbliższym nam świecie i niech nikt nie myśli, że jest fizycznie możliwe zarekwirowanie całej nielegalnej broni świata lub nawet tylko w Europie. To niewykonalne. Gdyby jednak jakiś polityk twierdził, że to się stanie, to życzymy mu powodzenia, ale do czasu pełnego sukcesu powinno się zaniechać restrykcji wobec praworządnych obywateli.

Petycja do Prezydenta Donalda Trumpa o międzynarodowe śledztwo w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.