We Włoszech aresztowano imigranta, który miał dokonać zamachu

Pod zarzutem przygotowywania zamachu terrorystycznego we Włoszech aresztowany został w czwartek koło Neapolu ubiegający się o azyl obywatel Gambii – poinformowała prokuratura. W śledztwie ustalono, że planował wjechać w tłum samochodem.

Na konferencji prasowej w Neapolu przekazano, że 21-letni Gambijczyk – aresztowany w chwili, gdy wychodził z meczetu – przyznał, iż otrzymał polecenie, by zaatakować ludzi, wjeżdżając w nich samochodem. Nie wyjaśnił, od kogo dostał takie polecenie.

Jak ujawniono, w trakcie przeszukania pokoju, w którym mieszkał migrant z Gambii, znalezione zostały ważne materiały świadczące o jego powiązaniach z islamskim terroryzmem. Znaleziono też nagranie wideo, na którym przyrzeka on wierność Abu Bakrowi al-Bagdadiemu, przywódcy dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS).

Śledczy dotarli też do wiadomości, jakie podejrzany wymieniał na jednym z komunikatorów. W jednej z nich prosił islamskich kolegów, by się za niego modlili, bo “ma misję”.

Ustalono, że mężczyzna przypłynął do Włoch w kwietniu 2017 roku razem z grupą kilkuset migrantów. Statek, który zabrał ich z morza, zawinął do portu w Mesynie na Sycylii. Od roku Gambijczyk przebywał w miejscowości Pozzuoli koło Neapolu. Złożony przez niego wniosek o azyl we Włoszech był dotąd rozpatrywany. W toku prowadzonego dochodzenia sprawdzane są obecnie kontakty, jakie migrant miał we Włoszech.


Czy zauważyliście, że tego rodzaju wiadomości przestały elektryzować tzw. opinię publiczną? Mało kto już dzisiaj się emocjonuje przejechaniem przez tłum samochodem. Nożownicy stali się zwyczajną sprawą. Jakość tak to się stało zwyczajne. Gdy się zdarzy są wprawdzie jakieś wiadomości breaking, ale za moment spadają wobec natłoku innego przekazu.

Może na pierwsze strony portali przebiłaby się wiadomość gdyby jakiś miłujących pokój islamista przy pomocy karabinu zastrzelił kilka osób. To chyba z tego powodu, że już dość dawno miłujący pokój islamiści nie stosowali tego rodzaju przekazu.

Petycja do Prezydenta Donalda Trumpa o międzynarodowe śledztwo w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.